Czy budowa przydomowej oczyszczalni jest opłacalna? Porównanie z kosztami szamba

  • 10.09.2019, 14:00
  • Grupa Tipmedia
Czy budowa przydomowej oczyszczalni jest opłacalna? Porównanie z kosztami…
Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków lub szamba jest możliwa na terenach, gdzie nie ma możliwości przyłączenia się do kanalizacji sanitarnej. Wybór pomiędzy alternatywnymi sposobami dla kanalizacji może być dyktowany ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub warunkami gruntowo-wodnymi. Najczęściej jednak ostateczna decyzja należy do inwestora. Dokonując wyboru warto uwzględnić wiele czynników, głównie aspekt ekonomiczny i ekologiczny. Poniżej przedstawiono koszty inwestycyjne oraz eksploatacyjne przydomowej oczyszczalni ścieków oraz szamba.

Koszt budowy i eksploatacji przydomowej oczyszczalni ścieków

Na rynku jest szeroki wybór urządzeń różniących się ceną, kosztami eksploatacji  oraz technologią pracy. Obecnie najbardziej polecane są przydomowe biologiczne oczyszczalnie ścieków, które charakteryzują się wysoką efektywnością oczyszczania ścieków. Oczyszczalnia ścieków do rozkładu zanieczyszczeń wykorzystują mikroorganizmy. Z racji, że jest to rozwiązanie proekologiczne istnieje możliwość otrzymania dofinansowania na inwestycję.  Aby przez długie lata cieszyć się z użytkowania własnej oczyszczalni należy wybrać sprawdzone rozwiązanie. Koszt montażu przydomowej oczyszczalnia dla rodziny czteroosobowej wynosi około 10-18 tys. zł w zależności od wybranego urządzenia i warunków gruntowo-wodnych.  Również koszty eksploatacji różnych urządzeń mogą znacznie różnić się. Dlatego przed zakupem przydomowej oczyszczalni należy zapoznać się z wytycznymi producenta odnośnie użytkowania. Każda przydomowa oczyszczalnia ścieków wymaga opróżniania, którego jednorazowy koszt wynosi w zależności od rejonu 150-250 zł. Dostępne na rynku urządzenia wymagają wywozu osadu nadmiernego od 1 do 4 razy na rok. Z instrukcji eksploatacji przydomowej oczyszczalni można dowiedzieć się czy wymagane jest stosowanie biopreparatów, których miesięczny koszt wynosi około 20-40 zł. Kolejnym wydatkiem jest prąd pobierany przez dmuchawę służącą do napowietrzania ścieków i wiąże się to z kosztem około 10-20 zł/miesięcznie. Sumując podstawowe wydatki, roczny koszt eksploatacji przydomowej oczyszczalni ścieków wynosi od 300 do nawet 1400 zł. Oczywiście przy założeniu, że urządzenie nie ulegnie żadnej awarii i nie będzie wymagany serwis oczyszczalni. Sprawdzonym urządzeniem posiadającym 20-letnią gwarancję producenta jest przydomowa oczyszczalnia NV. Oczyszczalni wymaga wyboru osadu nadmiernego 1-2 razy na rok. Charakteryzuje się bardzo prostą budową, jedynym elementem elektrycznym jest dmuchawa co gwarantuje bezawaryjną pracę przydomowej oczyszczalni NV. Roczny koszt eksploatacji oczyszczalni NV wynosi około 300-400 zł.

Koszt budowy i eksploatacji szamba

Najpopularniejsze są szamba o pojemności 10 m3, które są dedykowane na rodziny 3-5 osobowe. Koszt budowy szamba w zależności od tego czy jest o szambo betonowe czy z tworzywa sztucznego wynosi od 4 do 7 tysięcy złotych. Jednak eksploatacja szamba wiąże się z comiesięcznym opróżnianiem, którego jednorazowy koszt wynosi 200-300 zł. Zatem roczny kosz eksploatacji szamba wynosi 2400-3600 zł.

Oczyszczalnia czy szambo- co się bardziej opłaca?

Zdecydowanie przydomowa oczyszczalnia ścieków. Z racji na wysoki koszt eksploatacji szamba, budowa przydomowej oczyszczalni zwraca się po około 3-5 latach w zależności od wybranego rozwiązania. Ponadto oczyszczalnia biologiczna jest rozwiązaniem proekologicznym i istniej możliwość otrzymania dofinansowania.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: