Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 09:46

Metody wybielania zębów

Mimo że właściwie pielęgnujesz jamę ustną, Twoje zęby wciąż nie mają zadowalającego Cię koloru? Dostrzegasz na szkliwie niekorzystny osad, którego nie potrafisz się pozbyć? Jeśli tak, prawdopodobnie powinieneś skorzystać z którejś z popularnych metod wybielania zębów. Jakie to metody? Która z nich jest najskuteczniejsza? Dzięki niniejszemu tekstowi dowiesz się na ten temat wszystkiego, co powinieneś wiedzieć!
  • 17.09.2019 11:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Metody wybielania zębów

Nasze zęby każdego dnia są narażone na kontakt z tysiącami przebarwiających je bakterii. Najczęściej przyczyną niekorzystnego koloru szkliwa jest tryb życia – spożywanie kawy, herbaty, czy czerwonego wina sprawia, że zęby – pomimo codziennej pielęgnacji jamy ustnej – nie wyglądają tak, jakbyśmy chcieli. Nie bez znaczenia są także nasze geny oraz ewentualne przyjmowane przez nas leki. Na szczęście, dziś medycyna estetyczna oferuje nam mnóstwo sposobów, by poprawić swój uśmiech zarówno w profesjonalnych gabinetach dentystycznych, jak i w domu.

Domowe metody wybielania zębów

Największą popularnością wśród użytkowników wciąż cieszy się wybielanie zębów w domu – możemy domniemywać, że wszystko z uwagi na fakt, że jest ono przede wszystkim znacznie tańszą formą rozjaśniania uśmiechu. Podczas gdy za profesjonalne zabiegi wybielające w gabinetach dentystycznych musimy zwykle uiścić w okolicach 1000 złotych, wybielanie zębów w domu – w zależności od metody – może kosztować nas nawet kilkanaście razy mniej.

Wśród domowych metod wybielania zębów możemy wyróżnić:

  • paski wybielające – dostępne są w drogeriach i aptekach. Zazwyczaj należy aplikować je na zęby dwa razy dziennie, od pięciu do czternastu dni pod rząd. Są łatwe w użyciu i potrafią skutecznie rozjaśnić nasze szkliwo od dwóch do czterech ton. Ich cena waha się w granicach 60-100 złotych.
  • nakładki – działają podobnie jak paski, jednak zazwyczaj wystarczy aplikować je nieco krócej (najczęściej przez pięć kolejnych dni). Nakładki trzeba przetrzymywać w jamie ustnej dwa razy dziennie przez około 20 minut, co powinno rozjaśnić nam zęby do 4 ton. Ich cena wynosi około 100 złotych.
  • pasty wybielające – cieszą się wśród konsumentów największą popularnością. Jeśli mają współczynnik ścieralności poniżej 50 RDA, można je stosować cały czas, dwa razy dziennie w ramach pielęgnacji jamy ustnej. W przypadku, gdy ten współczynnik jest jednak wyższy, stosowanie ich należy ograniczyć do dwóch razy w tygodniu. Pasty wybielające możemy otrzymać już za około 30 złotych, ale musimy mieć na względzie, że ich użytkowanie nie daje tak spektakularnych efektów jak dwie metody wskazane wyżej.
  • żele i lakiery wybielające – najpopularniejsze są te od firmy Opalescence. Należy z nich korzystać w konsultacji ze stomatologiem, zazwyczaj przez około pięć dni pod rząd. Dają bardzo dobre efekty wybielające, a ich cena wynosi – łącznie z konsultacjami stomatologicznymi – około 600 złotych.

Wybielanie zębów w gabinecie dentystycznym

Metody wybielania zębów w gabinecie dentystycznym są uważane za najbardziej skuteczne. Pozwalają w krótkim czasie znacznie poprawić koloryt szkliwa, jednak ich minusem z pewnością jest wysoka cena – koszt takiego wybielania czasem może wynosić nawet kilka tysięcy złotych (zwłaszcza gdy zdecydujemy się na licówki). Rozjaśnianie zębów w gabinetach stomatologicznych okaże się doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy mają silnie odbarwione zęby, i którzy pragną poprawić kolor szkliwa w sposób w pełni komfortowy, spektakularny, błyskawiczny i bezpieczny.

Do metod wybielania zębów w gabinetach dentystycznych możemy zaliczyć:

  • nakładki – za ich pośrednictwem możemy wybielić zęby zarówno w domu, jak i w gabinecie stomatologicznym. Różnica polega na tym, że nakładki wykonane przez dentystę idealnie dopasowane są do kształtu naszych zębów, a ponadto stomatolog zawsze dobiera stężenie substancji wybielających wprost proporcjonalnie do naszych potrzeb, co pozwala zmaksymalizować efekty. Nakładki wykonane w gabinecie stomatologicznym dopasowane są tak doskonale, ponieważ przed ich wytworzeniem lekarz wykonuje wycisk naszej szczęki, na podstawie którego następnie ów nakładki zostają stworzone w pracowni protetycznej.
  • laserowe wybielanie zębów – najszybsza i najskuteczniejsza metoda wybielania, jednak wiążąca się również często z największymi kosztami (jej cena wynosi czasem nawet ponad 1000 złotych). Dzięki niej mamy szansę wybielić swoje zęby nawet o 8 ton, a pacjenci osiągają spektakularne efekty już po jednym zabiegu, który trwa około 60 minut i polega na trzykrotnym zaaplikowaniu na zęby specjalnego, wybielającego żelu o wysokim stężeniu.
  • licówki – metoda szczególnie polecana osobom o silnie przebarwionych zębach, a także tym, którzy posiadają zęby martwe bądź znaczące braki w uzębieniu. Licówki mają formę bardzo cienkich, pojedynczych nakładek (najczęściej wykonanych z porcelany), które stomatolog przytwierdza do zębów przy pomocy specjalnego kleju. Za ich sprawą możemy poprawić nie tylko kolor, ale i kształt zębów, oraz zamknąć wszelkie znajdujące się pomiędzy uzębieniem przerwy. Licówki dają doskonałe efekty, jednak są przy tym bardzo kosztowne (koszt pojedynczej licówki porcelanowej to około 1000 złotych).

--- Artykuł sponsorowany ---