Zastosowanie narzędzi skrawających

  • 13.06.2018, 08:00
  • Grupa Tipmedia
Zastosowanie narzędzi skrawających
Narzędzia skrawające to narzędzia służące do obróbki ubytkowej zwanej potocznie skrawaniem. Celem ich zastosowanie jest skrawanie, które w efekcie końcowym ma oddać założenia danego projektu. W dzisiejszym artykule zaprezentujemy narzędzia skrawające oraz ich zastosowanie.

Narzędzia skrawające w pigułce

Światowym liderem pośród producentów narzędzi skrawających jest renomowana marka YG-1. Zasięg wspomnianej firmy dotyczy aż 75 krajów. Wróćmy jednak do samych narzędzi skrawających. Ich podstawowy podział opiewa w narzędzia zautomatyzowane oraz tradycyjne – ręczne. Kolejny podział dotyczy rodzaju procesu obróbki. Pośród metod wyróżniamy zastosowanie noży, wierteł oraz pił. Samą obróbkę z kolei dzielimy na wykańczającą oraz zgrubną.

Ostatnim podziałem jest typ powierzchni i w tym przypadku wyróżniamy trzy rodzaje :

- powierzchnia zwykła

- powierzchnia kształtowa

- powierzchnia obwiedniowa

W zależności od powyższych podziałów stosować należy określone narzędzia, które dzielą się na uniwersalne oraz specjalne.

 

W narzędziach skrawających występują trzy części – robocze realizujące proces skrawania oraz prowadzące dzielone na część tylną oraz przednią . W przypadku tej drugiej część robocza zostaje wprowadzona do strefy obróbki, natomiast część tylna działa w sposób wprost odwrotny. Ostatnimi częściami są części chwytowe odpowiedzialne za połączenie narzędzi z napędem. Pomimo wspomnianych podziałów najważniejszym nadal pozostaje podział dotyczący rodzajów narzędzi skrawających. Oto najpopularniejsze narzędzia razem z podtypami :

Noże :

- strugarski

- dłutownicy

- tokarski

- wytaczak

Frezy :

- tarczowe

- czołowe

- modułowe

- do kół zębatych

- kątowe

- walcowo-czołowe

- walcowe do gwintów

- kształtowe

Kolejny rodzaj stanowią narzędzia służące do kreowania otworów, a pośród nich najpopularniejsze są :

- rozwierak

- wiertło

- pogłębiacz

- głowica wiertarska

- nawiertak

 

Ostatnią grupę narzędzi skrawających tworzą przepychacze złożone z gwintowników oraz głowicy gwinciarskiej. W gwoli ścisłości warto dodać, iż wspomniane gwintowniki dzielą się na ręczne – pośredni wykańczający oraz wstępny, a także maszynowe – kręty i prosty.

 

Z bogatą ofertą najwyższej jakości narzędzi skrawających można spotkać się w sklepie Akcesoria.cnc.info.pl - https://www.akcesoria.cnc.info.pl/735-narzedzia/narzedzia-skrawajace

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: