Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 13 maja 2024 06:31

Powitania, pożegnania, wydarzenia, czyli jaki był rok 2016 w Tygodniku Narew

Zaczął się jak każe tradycja orszakiem Trzech Króli na ulicach największego łomżyńskiego osiedla.
Powitania, pożegnania, wydarzenia, czyli jaki był rok 2016 w Tygodniku Narew

 Pisaliśmy:  "Święto Objawienia Pańskiego, czyli jedno z pierwszych uświęconych przez Kościół, ustanowione zostało na pamiątkę pokłonu, jaki złożyli Narodzonemu Trzej Mędrcy (Królowie, Magowie). Kacper, Melchior i Baltazar symbolizują cały pogański – do tej pory świat – który wita przychodzącego na świat Zbawiciela. W Łomży pierwsze orszaki zorganizowały parafie pw. Bożego Ciała oraz pw. Krzyża Świętego. W tym roku dołączy do nich parafia pw. św. Andrzeja Boboli". 

Niedługo potem na ulice miasta wyszli - także zgodnie z wieloletnia tradycją - młodzi mieszkańcy, który postanowili pomóc tym jeszcze młodszym i najstarszym: "Wolontariusze Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz darczyńcy pobili łomżyński rekord podczas 24. finału akcji. W puszkach kwestujących znalazło się 70 393, 49 zł.".

Dużo działo się w sprawach kadrowych. Nowy rząd Prawa i Sprawiedliwości zaczął urządzać ważne instytucje po swojemu:  "Beata Alina Orzołek z Kolna została pierwszą kobietą, która pokieruje Podlaskim Oddziałem Regionalnymn Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Łomży. Od chwili utworzenia oddziału w 2000 roku, dyrektorami byli wyłącznie mężczyźni". Mieliśmy w tym roku także zmiany kadrowe np. wicewojewodą został Jan Zabielski z Moniek, komendantem wojewódzkim policji Daniel Kołnierowicz, miejskim w Łomży Marek Sienkiewicz.

I LO utrzymało pozycję w pierwszej setce najlepszych polskich szkół ponagimnazjalnych. Coraz lepiej w dorocznym rankingu spisują się II LO, ZS Ekonomicznych i Ogólnokształcących, ZS Mechanicznych i Ogólnokształcących . 

Duży sukces Łomżyńskiego Cemtrum Medycznego. W po kilku zaledwie tygodniach nowego roku miało w swoich szeregach 10 procent wszystkich pielęgniarek w kraju, które uzyskały uprawnienia do wystawiania recept. 

Zamknęło swe podwoje jedyne łomżyńskie kino "Millenium". Niedługo powróci po remoncie jako obiekt z zupełnie już innej epoki niż to poprzednie: z dwiema salami i najnowocześniejsza aparaturą przekazująca obraz i dźwięk.  

Policjantów bardziej widać na najważniejszych drogach:  "Intensywne kontrole na 127. kilometrach drogi krajowej 61 w województwie podlaskim zapowiada na luty policja. Rozpoczęły się działania pod hasłem „Bezpieczna sześćdziesiątka jedynka“. Okazało się potem, że nie tylko luty, ale i jeszcze kilka kolejnych miesięcy, a po wakacjach doszło do wznowienia działań, które przynoszą dobre efekty.

Trwał serial, który będzie  jednak miał swój finał: "Naczelny Sąd Administracyjny skierowal do ponownego rozpatrzenia w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Białymstoku sprawę referendum na temat budowy lotniska regionalnego. Potem WSA ponownie przekazał sprawę do NSA. A NSA już nie przekazał  sprawy do WSA tylko sam zdecydował: referendum się odbędzie 15 stycznia.

Jest w Polsce prawie 2500 gmin. Niektóre są bardzo zamożne, ale na drugim biegunie jest samorząd z powiatu łomżyńskiego: "Smutne ostatnie miejsce w kraju zajmuje w nim reprezentant powiatu łomżyńskiego - gmina Przytuły.

Odeszło kilka ważnych dla Łomży osób: "W wieku 84 lat zmarł w Lublinie Ryszard Bender. Urodził się w Łomży i tu został pochowany na zabytkowym cmenatrzu przy ul. Kopernika: "Profesor nauk humanistycznych, naukowiec KUL, polityk, senator łomżyński z 1991 roku; w wieku 88 lat odszedł profesor Janusz Tazbir, znakomity historyk. Był po części  łomżyniakiem nie tylko przez sympatię i pracę w Społecznym Stowarzyszeniu Prasoznawczym „Stopka“. Mieszkał bowiem w naszym mieście w latach 30. ubiegłego wieku; zmarł w Gdańsku pochodzący z diecezji łomżyńskiej arcybiskup Tadeusz Gocłowski, emerytowany metropolita gdański. We wrześniu ukończyłby 85 lat; Odszedł też adwokat i polityk, pierwszy (wraz z Ryszardem Reiffem) senator łomżyński po II wojnie, Lech Józef Kozioł. Miał 77 lat.

Tak intesywnuych politycznie dni, jakie nastąpiły w Łomży na rzełomie lutego i marca jeszcze w historii miasta było:"Członkowie rządu, posłowie i senatorowie Prawa i Sprawiedliwości wzięli udział w kilkunastu spotkaniach  w Łomży i na Ziemi Łomżyńskiej oraz w obradach Klubu Parlamentarnego; "Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwość odwiedził Ziemię Łomżyńską w towarzystwie m. in. czołowych osobistości partii Joachima Brudzińskiego i Adama Bielana". Przyjeżdżali ministrowie, parlamentarzyści. Powód był jeden: uzupełniające wybory do Senatu. Wygrała je Anna Maria Anders. Uzyskała o 4 tysiące głosów więcej niż Mieczysław Bagiński z PSL.  

10 lat temu pożegnaliśmy Hankę Bielicką: "Nie objawił się od tej pory żaden człowiek, który mógłby Ją zastąpić, czy chociaż naśladować". 

Afrykański pomór świń (ASF) porządnie nas nastraszył. Dłuższy czas chorowały tylko dziki i tylko przy granicy z Białorusią. Potem jednak zaraza dotknęła także hodowle. Kłopoty mamy do tej pory. Konieczne stało się zaostrzenie przepisów, prokuratura bada czy wszyscy w tej sprawie zrobili to, co trzeba.

Piękny jubileusz 1050. rocznicy chrztu Polski obchodzony był w całym kraju, Główne uroczystości jubileuszowe pod hasłem „Gdzie Chrzest tam nadzieja” odbywały się w Gnieźnie i Poznaniu, ale także Diecezja Łomżyńska włączyła się w cykl wydarzeń.

Jeszcze w tym roku może znaleźć finał konstruowanie partnerstwa publiczno - prywatnego (PPP), którego efektem ma być w Łomży jak najlepsze wykorzystanie terenu obecnego dworca autobusowego u zbiegu alei Legionów i ulicy Sikorskiego. Wyszło też na „f”, ale nie finał tylko fiasko.

Łomża „wicerządzi“ w Sejmiku. Trójka wiceprzewodniczących samorządu województwa to reprezentanci naszego miasta: Mieczysław Bagiński (PSL), Jacek Piorunek (PO) i Marek Olbryś (PiS).     

Jasno świecące gwiazdy - to symbol Nocy Muzeów 2016, w której łomżyńskim wydaniu po raz drugi wzięła udział Grupa Medialna Narew. Gwiazdami byli przede wszystkim nasi wspaniali goście. Panie i panowie, nastolatki, dzieci. Dziękujemy - mówi Artur Filipkowski, szef GMN.  

Śmieci, śmieci, śmieci. Problemów ma z tym miasto. Kary za przeszłość, podwyżki na przyszłość. Dużo nas to będzie kosztować.

Ziemia Łomżyńska wśród finalistów tegorocznej edycji konkursu Podlaska Marka Roku miała dosyć skromną reprezentację, ale za to najwyższej jakości. Wśród laureatów są spółdzielnia Mlekpol w Grajewie i Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie.

Piąte miejsce wśród 35 państwowych wyższych szkół zawodowych w kraju zajęła Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży w dorocznym rankingu portalu Perspektywy. Przez ostatni rok awansowała aż o osiem pozycji. To ważny element starań o przekształcenie w Akademię Łomżyńską.

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Walizka w Łomży to nadal jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie.

Koniec epoki. „Odwieczni“ prezesi Łomżyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej i SM „Perspektywa“ Jerzy Brodziuk i Zbigniew Lipski odeszli lub odchodzą na emeryturę.

Ruszyła Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Okazała się bardzo udanym pomysłem nie tylko dla policji, ale przede wszystkim dla mieszkańców.

Światowe Dni Młodzieży odbyły się w Polsce z udziałem gości ze wszystkich kontynentów. Diecezja Łomżyńska, podobnie jak inne, też także przyjmowała część uczestników.

Łomża miała swego reprezentanta na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro. Wśród sędziów zawodów zapaśniczych był Karol Łebkowski.

Łaczą się PKS-y. Z nadzieją – jak w Białymstoku i Łomży, z protestami – w Suwałkach, Siemiatyczach i Zambrowie

Żubr - okazały i majestatyczny król puszczy wrócił do Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego. Ostatni raz widziano go w Dolinie Narwi około 20 lat temu. Na ulicach miasta pojawił się daniel. Na drogu wychodzą łosie, sarny i dziki. Jesteśmy bliżej natury.

„Do Sądu Okręgowego w Białymstoku trafił akt oskarżenia przeciwko czterem obywatelom Rosji deklarującym narodowość czeczeńską – poinformowała Prokuratura Krajowa. Zbieranie pieniądzy na wspieranie operacji terrorystycznych, Państwa Islamskiego oraz inne działania z tym związane prowadzili m.in. w Łomży i Białymstoku”.Z udziałem ponad tysiąca kapłanów, wiernych z parafii, znakomitych gości z senator Anną Marią Anders odbyła się konsekracja Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łomży.

Powstała Młodzieżowa Rada Miejska Łomży. Będzie energiczniej?  



Podziel się
Oceń

Komentarze