Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Nadchodzi sezon chłodu. Wiemy jak się dobrze i bezpiecznie ogrzać

Jeszcze jeździmy na letnich oponach, jeszcze słońce potrafi przyjemnie błyszczeć na niebie, ale tak naprawdę już wieje chłodem. Normalnie już pracują domowe i zbiorowe ciepłownie. Wiele osób uruchamia także dodatkowe urządzenia grzewcze. Koniecznie trzeba w tej sytuacji pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa.
Nadchodzi sezon chłodu. Wiemy jak się dobrze i bezpiecznie ogrzać

Najlepiej znają się na tym tym strażacy, którzy przygotowali zestaw najważniejszych zaleceń:

Często wyciągamy ze strychów i piwnic nasze „farelki”, najróżniejsze piecyki elektryczne czy gazowe. Stawiamy je w różnych miejscach nie zastanawiając się jakie może to mieć skutki dla naszego bezpieczeństwa. Stawianie działających urządzeń grzewczych w pobliżu materiałów palnych np. firanek, foteli może być przyczyną powstania pożaru.

Zatem – zanim podejmiemy nieostrożne działania warto poświęcić kilka chwil, żeby bezpiecznie przygotować się do nadchodzącego sezonu grzewczego:

Podstawową zasadą bezpieczeństwa jest instalowanie i stosowanie tylko urządzeń, które mają dopuszczenia i atesty krajowe.

Nigdy nie należy stosować urządzeń w jakikolwiek sposób uszkodzonych.

Należy zlecać okresowe przeglądy kanałów kominkowych i wentylacyjnych.

Nie wolno wykonywać prowizorycznych podłączeń, czy na własną rękę przerabiać instalacje.

Nie wolno ustawiać grzejników bezpośrednio na podłożu palnym lub w pobliżu materiałów łatwo zapalnych jak np. firanek czy mebli.

Nie wolno zatykać przewodów wentylacyjnych i przesadnie utykać wszystkich otworów – tylko prawidłowa wymiana powietrza w pomieszczeniach uchroni nas przed atakiem niewidzialnego zabójcy, czyli tlenku węgla zwanego czadem.

Nie należy ogrzewać pomieszczeń kuchnią gazową – niestety takie praktyki mogą skończyć się zatruciem.

Nie pozostawiać bez dozoru włączonych do sieci przenośnych grzejników, kuchenek i innych urządzeń elektrycznych nie przystosowanych do ciągłej pracy.

Zdrowie, a nawet życie Twoje i Twoich bliskich może w dużej mierze zależeć od tego, jak poważnie potraktujesz treść naszych rad!

W celu zwiększenia bezpieczeństwa zachęcamy również do instalowania w domach i mieszkaniach czujek tlenku węgla, dymu lub tzw. 2w1.

Urządzenia te, pomimo że nie zapobiegają powstawaniu pożaru czy zatruciu tlenkiem węgla, skutecznie mogą nas zaalarmować o pojawieniu się zagrożenia w naszym domu. Ma to istotne znaczenie zwłaszcza w porze nocnej, kiedy razem z nami uśpiona jest również nasza czujność, a zmysł węchu jest praktycznie wyłączony”.


Podziel się
Oceń

Komentarze