Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Serca niezwyczajnych

Po raz pierwszy w Łomży statuetkami w kształcie serca uhonorowani zostali ludzie, którym się chce bardziej niż innym. Gala Łomżyński Społecznik Roku odbyła się w Centrum Aktywności Turystycznej i Kulturalnej "Domek Pastora".
Serca niezwyczajnych

   

Głównym założeniem konkursu jest promowanie postaw i działań społecznych oraz zachęcanie do ich podejmowania i popularyzowanie tej idei.

-  Jestem przekonana, że osoby oraz instytucje nagrodzone i nominowane już zostawiły po sobie ślad w postaci działań na rzecz naszej społeczności lokalnej, na rzecz naszego miasta. Ludzie, którzy poświęcają swój wolny, prywatny czas na rzecz innych czy na wnoszenie nowej jakości w życie miasta, są dla Łomży bezcenni - tłumaczyła zastępca prezydenta Łomży Agnieszka Muzyk.

Podkreśliła też, że nie byłoby rozwoju organizacji pozarządowych bez ludzi, którzy je tworzą.

Organizatorzy konkursu przyznali nagrody i wyróżnienia w trzech zasadniczych kategoriach: Łomżyński Społecznik do lat 20, Łomżyński Społecznik powyżej lat 20 oraz Łomżyńska Inicjatywa Roku.

Kapituła złożona z zastępcy prezydenta Agnieszki Muzyk, naczelnik Centrum Współdziałania Społecznego Ewy Sznejder, radnych -  Ireny Gorzoch, Ewy Małgorzata Chludzińskiej i Stanisława Oszkinisa oraz przedstawiciele łomżyńskich organizacji pozarządowych - Danuty Gieragi, Marii Krupy, Katarzyny Kuklińskiej, Joanny Salwa-Anucińskiej i Henryka Porwisiaka, ogłosiła werdykt:

Nagrodę w kategorii „Łomżyński Społecznik Roku 2017 do 20 roku życia” otrzymał Eryk Mroczko. Jest on wolontariuszem Fundacji Ocalenie, twórcą muzyki do czarnego teatru „Maskarnia”, uczestnikiem projektu „Where is the love” teledysku do utworu uwrażliwiającego na potrzeby innych, współorganizatorem koncertu „Aktywator” na rzecz Hospicjum dla Dzieci oraz radnym Młodzieżowej Rady Miejskiej. Do nagrody został zgłoszony przez Annę Leszczewską, pedagog szkolną I Liceum Ogólnokształcącego.

Nagrodę w kategorii „Łomżyński Społecznik Roku 2017 powyżej 20 roku życia” otrzymał dr Tadeusz Kowalewski. Jest on organizatorem Łomżyńskich Dni Społecznych oraz konferencji naukowych i publicznych spotkań dotyczących tożsamości narodowej, lokalnej i religijnej. Jest także społecznym przewodniczącym Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana w Łomży i osobą, bez której nie byłoby wydarzenia „Imieniny ulicy kardynała Wyszyńskiego”. Do nagrody został zgłoszony przez Karola Paryszuka.

Nagrodę w kategorii Łomżyńska Inicjatywa Społeczna Roku 2017 otrzymała Bursa Szkolna nr 3, koordynująca działania w ramach kampanii społecznej „Pola Nadziei”, podczas której uczniowie i podopieczni organizują kiermasze, kwesty i licytacje na rzecz dzieci z chorobą nowotworową. Organizuje również kursy wolontariatu, za co już trzykrotnie uhonorowana została tytułem „Siewcy Nadziei”, który jest wyrazem uznania za zaangażowanie i bezinteresowną pracę na rzecz osób potrzebujących. Do nagrody placówka została zgłoszona przez Dorotę Grabowską.

- Nie spodziewałem się nagrody. Jestem bardzo zaszczycony i jest mi bardzo miło - powiedział  Eryk Mroczko

Zaskoczenie nie kryły również przedstawicielki Bursy nr 3.

- Nie spodziewałyśmy się, że dziś dostaniemy nagrodę. W naszej bursie jest tylko 6 osób. Pomimo tego, że jest nas tak niewiele, to działamy ze zdwojoną siłą  Duchowo jesteśmy zaangażowani, szczególnie pracy w Hospicjum- mówi przejęta Dorota Grabowska.

Po wręczeniu nagród odbyła się wigilia organizacji pozarządowych, w której udział wziął m.in. ks. bp Tadeusz Bronakowski. Uroczystości umiliły  występy kapeli „Miód na serce” oraz Stowarzyszenia Ja i Ty.

Joanna Osińska, MG                                                                                                                     



Podziel się
Oceń

Komentarze