Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Wrota na pilota, czyli nowocześniejsza "Nadzieja"

Uśmiechu rozbawienia nie krył nikt, gdy ksiądz Radosław Kubeł ogłosił, że nastąpi uroczyste wręczenie... pilotów do garażowych wrót. Koordynator Grupy Ratowniczej "Nadzieja" w Łomży z niezrównanym wdziękiem rozbroił żartem powagę wydarzenia.
Wrota na pilota, czyli nowocześniejsza "Nadzieja"

GR "Nadzieja" ma swoją bazę przy obiektach parafii p.w. Krzyża Świętego w Łomży. Na dziedzińcu parafialnego Centrum Katolickiego zajmuje kilka pomieszczeń garażowych na swój ambulans, pojazd służący do poszukiwań zaginionych osób i pozostałe składniki floty transportowej. Dzięki finansowej pomocy miasta udało się księdzu Radosławowi Kubłowi, założycielowi i koordynatorowi "Nadziei" oraz jego współpracownikom, zmodernizować bazę, w której przechowywane są pojazdy. M. in. odnowione zostały instalacje elektryczne, a plandeki z brezentu kiepsko chroniące pojazdy przed mrozem zastąpione zostały przez profesjonalne wrota sterowane elektronicznie.

- To bardzo ważne dla sprawności naszych pojazdów, które mogą być potrzebne do niesienia pomocy dosłownie w każdej chwili - tłumaczył kapłan w sutannie i bluzie ratownika dziękując za wsparcie władzom miasta.

Do oficjalnego przetestowania sprawności pilotów zaprosił wiceministra spraw wewnętrznych i administracji Jarosława Zielińskiego komendanta wojewódzkiego policji  nadinspektora Daniela Kołnierowicza, prezydenta Mariusza Chrzanowskiego i jego zastępcę Agnieszkę Muzyk. Odnowioną bazę poświęcili biskup Tadeusz Bronakowski proboszcz parafii ksiądz Andrzej Godlewski..

W uroczystości udział wzięło kilkudziesięciu młodych adeptów "Nadziei" z Ostrołęki, którzy właśnie wyruszali na obóz "rekolekcyjno - szkoleniowy". Ich obecność posłużyła uczestnikom uroczystości do podkreślenia mniej zwykle eksponowanej roli grupy ratowniczej.

- Nieoceniona jest wartość wychowawcza waszego przedsięwzięcia - mówił Jarosław Zieliński. - Gdyby takich grup było więcej, byłaby to najlepsza gwarancja przyszłości Polski. - Jestem dumny, że dobro i pomoc płynące za waszą sprawą z  Łomży jest coraz bardziej znane - dodawał prezydent Mariusz Chrzanowski.

O szacunku dla działalności "Nadziei" powiedział też komendant Daniel Kołnierowicz. Agnieszka Muzyk natomiast opowiedziała  o pewnej uroczystości, w której brała udział. Jej elementem było przekazanie tzw. fantomu  służącego do nauki udzielania pierwszej pomocy. Na prośbę o demonstrację zgłosił się chłopiec z siódmej klasy szkoły podstawowej i swoim profesjonalizmem zrobił na uczestnikach ogromne wrażenie.

- Okazało się, że jest wśród najmłodszych adeptów "Nadziei" i tu się wszystkiego nauczył - powiedziała Agnieszka Muzyk.

Po przecięciu wstęgi  na garażowych wrotach  koordynator Grupy z uśmiechem zarządził test działania pilotów. Jeden ratowników wrota miał podnieść, wiceminister Jarosław Zieliński - opuścić. Wszystko zadziałało jak należy.                                   



Podziel się
Oceń

Komentarze