Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
News will be here

Jedna zapałka może zniszczyć miliony drzew

Jest już sucho. Alarmy jeszcze nie są ogłaszane, ale każdy dzień bez deszczu powoduje narastanie zagrożeń. Zwłaszcza w lasach, a „wszystkie lasy są piękne, ale te w naszej części kraju mają urok szczególny”. To słowa starszego brygadiera Dionizego Krzyny, komendanta miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Łomży.
Jedna zapałka może zniszczyć miliony drzew

Autor: Nadleśnictwo Nowogród

Skierował do mediów i samorządów pismo z ostrzeżeniem i apelem o szczególną ostrożność w nadchodzącym (właściwie już rozpoczętym) okresie upalnej i suchej pogody oraz wypoczynkowych wypraw na „łono przyrody”.

Znawcy twierdzą, że należą (lasy w w regionie – przyp. Narew.info) do najpiękniejszych i najbardziej różnorodnych” - pisze komendant. Jak jednak dodaje, dominują na Ziemi Łomżyńskiej „palne” lasy iglaste, które stanowią 75 procent kompleksów leśnych, przede wszystkim Czerwonego Boru i Puszczy Kurpiowskiej.

Starszy brygadier Dionizy Krzyna podaje, że lasy administrowane przez Nadleśnictwo Nowogród zaliczane są do I (najwyższej) kategorii zagrożenia pożarowego, a te pod pieczą Nadleśnictwa Łomża – do II. Niebezpieczeństwo potęguje „styk” licznych w regionie lasów prywatnych, na których degradację i sposób prowadzenie prac porządkowych i ochronnych wyspecjalizowane służby mają minimalny wpływ.

Najczęstszymi przyczynami pożarów niszczących często znaczne połacie lasów są nieostrożność osób dorosłych oraz podpalenia (około 70 procent przypadków).

Szczyt palności, co potwierdzają statystyki z lat ubiegłych, przypada na miesiące wakacyjne” - pisze szef łomżyńskich strażaków. W tym roku w powiecie łomżyńskim było już 5 pożarów lasów.

Komendant Dionizy Krzyna przypomina, że obowiązuje już w lasach regionu III stopień zagrożenia. To oznacza, że w lasach i w odległości 100 metrów od nich nie wolno rozpalać ognisk czy rzucać niedopałków. Pojazdami można poruszać się jedynie po wyznaczonych trasach, a parkować w wyraźnie oznakowanych miejscach. Wszędzie obowiązuje zachowanie szczególnej ostrożności.

Jeżeli pomiary dokonywane w pięciu kolejnych dniach wykażą, że wilgotność ściółki leśnej nie będzie sięgać 10 procent, nadleśniczy czy dyrektorzy parków narodowych zobowiązani są wprowadzić zakaz wstępu do lasu.

Strażak apeluje, aby w przypadku zauważenia pożaru natychmiast alarmować straż. Można podjąć próbę stłumienia źródła ognia, na niewielkiej powierzchni i tylko w sytuacji, gdy nie będzie to zagrożenie dla nieprofesjonalnego ratownika.

Pamiętaj! Z jednego drzewa można zrobić nawet milion zapałek, ale wystarczy tylko jedna zapałka, żeby zniszczyć miliony drzew!” - kończy swój apel starszy brygadier Dionizy Krzyna, komendant łomżyńskiej straży.


Podziel się
Oceń

Komentarze