Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 28 kwietnia 2024 17:11
Reklama
News will be here

Wojsko i pamięć [FOTO]

Stosunek młodych ludzi do wojska się pozytywnie zmienia - uważa podpułkownik Ryszard Matuszewski. Oficer kierujący Klubem Wojskowym w Łomży cieszy się, że powstaje w mieście oddział OT
Wojsko i pamięć [FOTO]

Autor: MG

                  

Święto Wojska Polskiego ma tradycyjnie w Łomży kilka odsłon. W przeddzień oficjalnego dnia świątecznego, 15 sierpnia, w dawnych koszarach przy al. Legionów, miała miejsce część współczesna z awansami, nagrodami, odznaczeniami i po części wspomnieniami. Przerwała ją nawałnica, która przeszła nad Łomżą i okolicami miasta.

Piękna słoneczna pogoda towarzyszyła za to wydarzeniom następnego dnia. Rozpoczęło je tradycyjne oddanie hołdu żołnierzom 33 pułku piechoty przy głazie na placu Jana Pawła II . W "wydaniu łomżyńskim" ta uroczystość łączy, nawet w rozpoczynającej się gorączce przed wyborami samorządowymi.  Symboliczna była zwłaszcza delegacja samorządu województwa: obok siebie stanęli Stefan Krajewski z PSL, Marek Olbryś z PiS i Jacek Piorunek z PO. Kwiaty złożyli  posłowie Bernadeta Krynicka i Lech Antoni Kołakowski, obecny prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski  i odwołana przez niego kilka tygodni temu zastępczyni Agnieszka Barbara Muzyk, kandydatka na prezydenta wskazana przez PiS.

Nie zabrakło starosty Elżbiety Parzych, historyka Krzysztofa Sychowicza,  radnych, harcerzy, kombatantów. Wojsko współczesne reprezentowali m. in. podpułkownik Krzysztof Rabek, dowódca Warsztatów Technicznych major Marek Niedźwiecki i p.o. szefa Wojskowej Komendy Uzupełnień major Robert Grzeszczyk.            

Większość uczestników uroczystości przy głazie-pomniku 33 pp wzięła także udział w Katedrze w mszy świętej w intencji Ojczyzny i Żołnierzy Wojska Polskiego sprawowanej przez księdza profesora Waldemara Glińskiego z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W swej homilii redemptorysta,  ojciec Piotra Łacheta pełniący posługę na południu Uralu, w Orenburgu, nawiązał przede wszystkim do Święta Wniebowzięcia Najświętszej  Marii Panny, ale także do wielkich dzieł żołnierzy polskich (Grunwald, Wiedeń, Warszawa) , w których można się dopatrywać szczególnych łask Opatrzności.

Kolejnym miejscem, do którego przemaszerowali uczestnicy uroczystości prowadzeni przez Łomżyńską Orkiestrę Dętą Waldemara Borusiewicza był blok przy ul. Polowej 15, w pobliżu sądu oraz Teatru Lalki i Aktora . Na jego szczytowej ścianie powstał mural przedstawiający marszałka Józefa Piłsudskiego na kasztance, z szablą w dłoni.

Uroczystego odsłonięcia dokonali wspólnie prezydent Mariusz Chrzanowski, prezes Łomżyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Wojciech Michalak i twórca malowidła Rafał Roskowiński z Gdańska. Jak podkreślił prezydent, to kolejne z serii dzieł, które upiększają od ubiegłego roku Łomżę, a dyrektor MDK - DŚT Krzysztof Zemło dodał, że fundusze na wykonanie muralu przekazało miastu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dzięki projektowi przygotowanemu przez Paulinę Waszelewską.               

Rafał Roskowiński przyznał, że łomżyński Marszałek to w istocie kolejny w jego twórczości święty Jerzy, a pod kopytami  Kasztanki znalazły się tym razem symbole państw zaborczych.

Ważnym akcentem Święta Wojska stało się także złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na zbiorowych i indywidualnych  mogiłach żołnierzy i bojowników o wolną Polskę na zabytkowym cmentarzu parafii katedralnej przy ul. Kopernika.   

 




Podziel się
Oceń

Komentarze