Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 12 maja 2024 10:45

Pijany kierujący z 3 promilami!

Oprócz tego, że narażają na śmiertelne niebezpieczeństwo siebie, pasażerów i innych użytkowników ruchu drogowego, grożą im poważne problemy z prawem. Mowa o pijanych kierowcach dla których kary w Polsce są surowe. Są jednak tacy, których to nie odstrasza. 
Pijany kierujący z 3 promilami!

Autor: KMP Łomża

Wczoraj wieczorem funkcjonariusze KMP w Łomży zatrzymali pijanego kierowcę. 

Łomży, który pozwolił sobie na kierowanie Mercedesem. Na szczęście dla innych uczestników ruchu dostaliśmy anonimowe zgłoszenie od osoby, która widziała jak nietrzeźwy siada za kółko. Policjanci zatrzymali go po 19 w Łomży. W organizmie ponad 3 promile alkoholu - informuje rzecznik prasowy podlaskiej Policji - nadkomisarz Tomasz Krupa

W niedzielę łomżyńscy policjanci również zatrzymali nietrzeźwego kierującego, tym razem ten uderzył swoim pojazdem w betonowe ogrodzenie. Mężczyzna nie dość, że miał blisko 1,9 promila alkoholu w organizmie i sądowy zakaz prowadzenia pojazdów, to jeszcze był poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności. 40-latek trafił do policyjnego aresztu. Teraz jego dalszym losem zajmie się sąd.

Kierowca prowadzący w stanie nietrzeźwości – gdy zawartość alkoholu przekracza lub prowadzi do 0,5 promila – podlega karze na podstawie art. 178a kodeksu karnego. Grozi mu wysoka grzywna, kara ograniczenia albo pozbawienia wolności do lat 2 oraz utrata uprawnień na czas od roku do 10 lat.

Recydywiści mogą otrzymać wyrok do 5 lat pozbawienia wolności, a sprawcy wypadków, których następstwem jest śmierć człowieka lub ciężki uszczerbek na zdrowiu wielu osób – do 12 lat pozbawienia wolności. Jeżeli pijany kierowca powoduje katastrofę w ruchu lądowym, w wyniku której giną ludzie, grozi mu nawet 15 lat więzienia!

Jeśli następstwem wypadku z udziałem nietrzeźwego kierowcy jest śmierć innej osoby lub ciężki uszczerbek na zdrowiu, sąd orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na zawsze. Zasada ta obowiązuje także wówczas, gdy sprawca przestępstwa zbiegł z miejsca zdarzenia

 


Podziel się
Oceń

Komentarze