Słuchali jej studenci filologii angielskiej oraz licealiści z I LO i II LO w Łomży, ponad stu młodych ludzi, którzy zadawali dyplomatce pytania o przebieg jej kariery, godzenie obowiązków zawodowych z życiem rodzinnym i towarzyskim oraz możliwości studiowania w USA i podejmowania tam pracy.
Do „Państwówki” wicekonsul przyjechała, aby z młodymi ludźmi świętować stulecie uzyskania przez Polskę niepodległości oraz przypadające na 2019 rok stulecie ustanowienia stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi. Przypominała, że Ronald Reagan wspierał „Solidarność”, bohaterem obojga narodów był Tadeusz Kościuszko, a każdego roku Departament Stanu umożliwia podejmowanie pracy w USA czterem tysiącom polskich żaków.
– W programie Summer Work and Travel mogą uczestniczyć studenci szkół wyższych oraz szkół policealnych, którzy ukończyli pierwszy rok nauki. Trafiają do pracodawcy, który ma obowiązek udzielić im wsparcia społecznego i kulturalnego. To program pracy, ale także wymiany doświadczeń i wiedzy, z którego korzystają Europejczycy, Afrykańczycy, mieszkańcy naszego globu – mówiła wicekonsul.
Podczas spotkania Karolina Orton zaprezentowała na slajdzie sześć flag, które symbolizowały ścieżki jej kariery dyplomatycznej. Urodziła się w Polsce, ale dorastała we Francji i mieszkała w Stanach Zjednoczonych w Wirginii. Pracowała w Nigrze, Macedonii i w Iraku, gdzie była koordynatorem programu dla uchodźców. Przed pracą w korpusie dyplomatycznym była konsultantem w Booz Allen Hamilton niedaleko Waszyngtonu. Ukończyła historię współczesną na paryskim Uniwersytecie Sorbona. W Ambasadzie Stanów Zjednoczonych w Warszawie zajmuje się sprawami konsularnymi oraz programami wymiany, w tym studenckim programem Summer Work and Travel.
Sylwia Pieńkowska, studentka trzeciego roku filologii angielskiej w PWSIiP, twierdzi, że spotkanie z wicekonsul uzmysłowiło jej, że studiowanie w USA jest w zasięgu ręki młodych Polaków:
– Nauka w Stanach Zjednoczonych kojarzy się z czymś elitarnym i niezwykle kosztochłonnym, a przecież można znaleźć pracodawcę, który będzie współfinansował taką edukację – komentowała, dodając, że wcześniej postrzegała ambasady, jako miejsca niezwykle upolitycznione, a dziś zrozumiała, że panują w nich przejrzyste zasady oraz procedury.
Dowiedziała się także, że 22 stycznia 1919 roku Stany Zjednoczone uznały, jako pierwsze państwo świata, polski rząd z premierem Ignacym Paderewskim na czele. Już sześć dni po jego powołaniu.

![Odkrycie „wodokaczki” nad Narwią. Co dalej z zabytkiem, który przypomniał Łomży o jej historii? - [VIDEO] Odkrycie „wodokaczki” nad Narwią. Co dalej z zabytkiem, który przypomniał Łomży o jej historii? - [VIDEO]](https://static2.narew.info/data/articles/sm-16x9-odkrycie-wodokaczki-nad-narwia-co-dalej-z-zabytkiem-ktory-przypomnial-lomzy-o-jej-historii-v-1776776116.png)

![Dzień otwarty w ZSTiO nr 4 w Łomży. Uczniowie poznają kierunki i wybierają przyszłość - [VIDEO] Dzień otwarty w ZSTiO nr 4 w Łomży. Uczniowie poznają kierunki i wybierają przyszłość - [VIDEO]](https://static2.narew.info/data/articles/sm-16x9-dzien-otwarty-w-zstio-nr-4-w-lomzy-uczniowie-poznaja-kierunki-i-wybieraja-przyszlosc-video-1776865394.jpg)

![Nowa sala konferencyjna w Szepietowie otwarta. Wzmocnienie dla doradztwa rolniczego w regionie - [VIDEO] Nowa sala konferencyjna w Szepietowie otwarta. Wzmocnienie dla doradztwa rolniczego w regionie - [VIDEO]](https://static2.narew.info/data/articles/sm-16x9-nowa-sala-konferencyjna-w-szepietowie-otwarta-wzmocnienie-dla-doradztwa-rolniczego-w-regionie-1776763345.jpg)
Komentarze