W Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łomży, przy ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 11, odbędzie się w piątek 17 maja pogrzeb 39 żołnierzy armii rosyjskiej poległych w 1915 r. Ich szczątki odnaleziono podczas prac ekshumacyjnych przeprowadzonych w 2018 oraz 2019 roku przy przebudowie drogi wojewódzkiej 645 Łomża - Nowogród na terenie miejscowości Mątwica . W uroczystości uczestniczyć będzie dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN Adam Siwek.
"Po ponad stu latach od śmierci udaje nam się odnaleźć kolejnych żołnierzy. IPN, prowadząc ekshumacje żołnierzy rosyjskich, realizuje zapisy ustawy z 28 marca 1933 r. o grobach i cmentarzach wojennych, przez co potwierdza, że Państwo Polskie z należytym szacunkiem i powagą traktuje szczątki żołnierzy poległych na terenie naszego kraju – niezależnie od ich narodowości czy wyznania" - głosi komunikat IPN.
W trakcie prac archeologicznych ekshumowano także szczątki żołnierzy Wojska Polskiego poległych w walkach pod Nowogrodem w sierpniu 1920 oraz żołnierzy Wojska Polskiego poległych we wrześniu 1939 r. Ich pogrzeb w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łomży, przy ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 11, organizowany przez Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN wraz z prezydentem Łomży Mariuszem Chrzanowskim, odbędzie się 2 września 2019 r..
Na zlecenie BUWiM prace ekshumacyjne prowadziła IPN firma Zabytki Badania Projekty Realizacje Michał Grabowski z Warszawy.



![Tadeusz Walewacz – „Piosenki o miłości” - Koncert w Hali Kultury w Łomży [VIDEO] Tadeusz Walewacz – „Piosenki o miłości” - Koncert w Hali Kultury w Łomży [VIDEO]](https://static2.narew.info/data/articles/sm-16x9-tadeusz-walewacz-piosenki-o-milosci-koncert-w-hali-kultury-w-lomzy-video-1764420263.jpg)
![Magia Świąt na Starym Rynku w Łomży! Na Starym Rynku pojawiła się choinka! [VIDEO] Magia Świąt na Starym Rynku w Łomży! Na Starym Rynku pojawiła się choinka! [VIDEO]](https://static2.narew.info/data/articles/sm-16x9-magia-swiat-na-starym-rynku-w-lomzy-na-starym-rynku-pojawila-sie-choinka-1764418104.png)
![20-lecie Łomżyńskiego Bractwa Kurkowego – uroczysty jubileusz i inwestytura św. Brunona [VIDEO] 20-lecie Łomżyńskiego Bractwa Kurkowego – uroczysty jubileusz i inwestytura św. Brunona [VIDEO]](https://static2.narew.info/data/articles/sm-16x9-20-lecie-lomzynskiego-bractwa-kurkowego-uroczysty-jubileusz-i-inwestytura-sw-brunona-video-1764770590.png)

Komentarze