Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 29 kwietnia 2024 16:11
Reklama
News will be here

Powyborcze porządki ministerialne i urzędowe

Wybory, które odbyły się 13 października, nie dały pełnej satysfakcji rządzącemu przez ostatnie cztery lata Prawu i Sprawiedliwości, ale pozwoliły zachować partii Jarosława Kaczyńskiego pełnię władzy w Sejmie, czy głównej (choć zwanej „niższą”) izbie polskiego parlamentu. Bez zawierania stałej koalicji PiS dysponujący ponad połową mandatów poselskich może ustanawiać ważne dla siebie prawa, odrzucać poprawki Senatu, a przede wszystkim utworzyć rząd.
Powyborcze porządki ministerialne i urzędowe

Dariusz Piontkowski byłby absolutnym pewniakiem, gdyby nie pewne „tąpnięcie” w układzie politycznym. Prawdopodobne jest bowiem, że koalicjanci PiS-u z Porozumienia i Solidarnej Polski mogą otrzymać dodatkowe resorty do obsadzenia. W przypadku Jarosława Gowina i jego partii mogłoby wchodzić w grę ministerstwo edukacji, czyli trzeba byłoby je odebrać Dariuszowi Piontkowskiemu. Województwo podlaskie ma w Porozumieniu dobrą pozycję za sprawą aż dwóch posłów. Mandaty zdobyli Jacek Żalek i Mieczysław Baszko, czyli prawnik i nauczyciel, a zatem…

Zbigniew Ziobro też ma swoją podlaską przedstawicielkę, wydaje się jednak, że Aleksandra Szczudło musiałaby najpierw zgromadzić trochę  więcej doświadczenia w trudnej grze politycznej.                                



Podziel się
Oceń

Komentarze