Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
News will be here

Biskup Tadeusz Bronakowski o egzaminie z wolności, który jest przed nami - [VIDEO]

Nie brakuje w naszych dziejach dowodów na to, jak bardzo Polacy ukochali wolność. Nie brakuje dowodów, że za wolność jesteśmy gotowi zapłacić najwyższą cenę.
Biskup Tadeusz Bronakowski o egzaminie z wolności, który jest przed nami  - [VIDEO]


O trzeźwość wszystkich rodaków wielokrotnie upominali się: św. O. Maksymilian Maria Kolbe, Prymas Tysiąclecia – sługa Boży kardynał Stefan Wyszyński, św. Jan Paweł II i wielu innych ofiarnych apostołów trzeźwości, którym okazujemy wdzięczność i szacunek.
Jednak Kościół to nie tylko kapłani. To także wierni świeccy głęboko zaangażowani w sprawy trzeźwości. Setki grup modlitewnych, setki pielgrzymek, spotkań, kongresów, konkretnych działań. Kościół wspiera tę aktywność, dostrzega w niej wielką wartość i potencjał zmiany naszych lokalnych wspólnot, a w konsekwencji całej naszej ojczyzny. Przypomnijmy więc, że w dziejach naszej ojczyzny wielu bohaterów było jednocześnie apostołami trzeźwości. W 2017 roku obchodziliśmy setną rocznicę powołania Armii Polskiej we Francji, którą od października następnego roku dowodził gen. Józef Haller. W 1919 r. 70 tys. Armia Hallera – zwana od koloru mundurów Błękitną Armią - powróciła do Polski, gdzie weszła do struktur odradzającego się Wojska Polskiego. Ten wybitny dowódca i wspaniały człowiek, który służył Ojczyźnie na wszelkie sposoby, był też, o czym być może nie pamiętamy, działaczem na rzecz trzeźwości, dobrowolnym abstynentem. Propagował abstynencję w małopolskich wsiach jeszcze przed wybuchem I wojny światowej. Był jednym z tych ludzi, którzy rozumieli, że nie ma prawdziwej suwerenności Polski bez wolności wewnętrznej. 
Takich ludzi wśród naszych przodków było wtedy bardzo wielu. Tworzyli harcerstwo, tworzyli polskie siły zbrojne czy organizacje gospodarcze propagując trzeźwość i abstynencję. Czy my również rozumiemy, że od takich z pozoru „drobnych rzeczy” jak krzewienie trzeźwości może zależeć cała nasza przyszłość i wszystkie ambitne plany społeczno – gospodarcze? Niech postawa generała Hallera będzie przykładem dla liderów życia społecznego na dzisiejsze czasy.  Zwłaszcza dla tych, którzy obecnie zostali wybrani do odpowiedzialności za naszą Ojczyznę.
I dlatego naszym zadaniem jest promowanie tego niełatwego, ale jakże pięknego, jak bardzo wartościowego przesłania prawdziwej chrześcijańskiej wolności. Dzięki życzliwości O. dyrektora Tadeusza Rydzyka i wspaniałych mediów Toruńskich będziemy wspólnie mogli rozważać tak ważną sprawę dla wszystkich Polaków, jaką jest wolność oparta na fundamencie szeroko rozumianej trzeźwości.


Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy to dzieło promują, ale przede wszystkim sami w swoim życiu starają się walczyć o tę prawdziwą wolność, wzrastać w niej, wspierać innych na drodze do duchowej wolności, która jest niezbędna, abyśmy mogli tworzyć wolne, kochające się rodziny, wolne wspólnoty parafialne i lokalne, a wreszcie wolną, niepodległą ojczyznę.



Podziel się
Oceń

Komentarze