Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 29 kwietnia 2024 08:19
Reklama
News will be here

Sejm i Senat już pracują

Rozpoczęła się nowa kadencja polskiego parlamentu. Wybrani 13 października posłowie i senatorowie złożyli ślubowanie i rozpoczęli pracę. Z pożytkiem – miejmy nadzieję – dla Polski i dla nas, wyborców.
Sejm i Senat już pracują

Autor: sejm.gov.pl

Ślubowanie przebiegło bez zakłóceń. W Senacie, w którym niewielką większość mandatów zdobyli reprezentanci innych niż Prawo i Sprawiedliwość ugrupowań oraz niezależni, marszałkiem wybrany został Tomasz Grodzki (Koalicja Obywatelska). Już pod jego przewodem odbył się wybór wicemarszałków. Zostali nimi: Bogdan Borusewicz (KO), Michał Kamiński (PSL), Stanisław Karczewski (PiS) i Gabriela Morawska-Stanecka (Lewica).

W gronie ośmiu sekretarzy Izby znalazł się Mariusz Gromko wybrany w okręgu białostockim.

Nasi w parlamencie

Posłowie i senatorowie wybrani w województwie podlaskim nie byli wśród głównych postaci inauguracyjnych posiedzeń swoich izb. Ślubowania złożyli bez manifestacji, nie objęli żadnej z funkcji marszałkowskich i wicemarszałkowskich. Znaleźli się jedynie wśród sekretarzy w obu izbach – Aleksandra Szczudło i Krzysztof Truskolaski w Sejmie oraz Mariusz Gromko w Senacie.

Wiemy już w jakich komisjach zamierzają pracować posłowie z regionu. W niektórych zostali przewodniczącymi lub wiceprzewodniczącymi. Te eksponowane funkcje otrzymali Robert Tyszkiewicz, Robert Winnicki, Kazimierz Gwiazdowski, Mieczysław Baszko, Jacek Żalek.   

Lecha Antoniego Kołakowskiego (PiS) znajdujemy w komisjach:  Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz do spraw Unii Europejskiej. W Klubie Parlamentarnym PiS jeden z najbardziej doświadczonych parlamentarzystów został wiceprzewodniczącym i skarbnikiem. Regionalni posłowie najbardziej lubią zajmować się Infrastrukturą oraz Łącznością z Polakami za Granicą. Zapisało się do tych komisji po troje: Aleksandra Szczudło (PiS), Stefan Krajewski (Koalicja Polska, będzie także w Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych) i Krzysztof Truskolaski (KO), a z Polakami na obczyźnie bardzo chcą się spotykać: Mieczysław Baszko (PiS, będzie też wiceprzewodniczącym w Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki),  jej przewodniczący Robert Tyszkiewicz (KO, jest też w Komisji Spraw Zagranicznych) oraz Robert Winnicki (Konfederacja, zapisał się także do Komisji Energii i Skarbu Państwa i został w niej wiceprzewodniczącym).  

Paweł Krutul (Lewica) zgłosił się do pracy w Komisjach: Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki oraz Obrony Narodowej. Eugeniusza Czykwina (KO) znajdujemy w Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Kazimierzowi  Gwiazdowskiemu (PiS) bliskie są sprawy Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w której został wiceprzewodniczącym. Jacek Żalek (PiS) poświęci się aktywności w Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej (został wiceprzewodniczącym, będzie tam współpracował m. in. z Jarosławem Kaczyńskim) oraz Ustawodawczej.

Nie ma „naszych” m. in. w tak ważnych komisjach jak Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowych Technologii, Finansów Publicznych, Gospodarki i Rozwoju, Polityki Społecznej i Rodziny, Sprawiedliwości i Praw Człowieka czy Zdrowia.

Nie znajdujemy w żadnej komisji nazwisk trzech posłów z województwa: Adama Andruszkiewicza, Dariusza Piontkowskiego i Jarosława Zielińskiego (wszyscy PiS). Wszyscy trzej wchodzili w skład rządu premiera Mateusza Morawieckiego: Dariusz Piontkowski jako szef resortu edukacji, a Jarosław Zieliński i Adam Andruszkiewicz jako wiceministrowie spraw wewnętrznych oraz cyfryzacji. Ich brak w komisjach sejmowych prawdopodobnie oznacza, że pozostaną w Radzie Ministrów, choć np. odrębnego resortu cyfryzacji już nie będzie.

Nasi reprezentanci w Senacie zgodnie wybrali do działania po dwie komisje. Różne, a zatem będą mieli bliski dostęp do ważnych informacji w sześciu dziedzinach. Jacek Bogucki skupi się na Budżecie i Finansach Publicznych oraz Rolnictwie i Rozwoju Wsi. Mariusz Gromko zajmie się Gospodarką Narodową i Innowacyjnością oraz Sprawami Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą. Samorządowiec i prawnik z okręgu łomżyńsko – suwalskiego, Marek Adam Komorowski, wszedł do komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Ustawodawczej.                     



Podziel się
Oceń

Komentarze