Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 6 maja 2024 20:13
Reklama
News will be here

Czas na zatrudnienie wspomagane

Agnieszka jest dziewczyną po trzydziestce. Mieszka z rodzicami w małej wsi pod Łomżą. Marzy o tym żeby znaleźć pracę i zamieszkać samodzielnie w mieszkaniu, które posiadają jej rodzice. Jest osobą z niepełnosprawnością. Czuje się gorsza, bezwartościowa i nie ma odwagi żeby wyjść do ludzi. Z drugiej zaś strony bardzo pragnie towarzystwa innych osób. Chce czuć się potrzebna. Ma własne zainteresowania, jest ciekawa świata, sporo potrafi i jak każdy z nas ma marzenia. Często pomaga rodzicom w zakupach, pracach w domu i w gospodarstwie. Opiekuje się także dziećmi sąsiadów. Kiedy dowiedziała się o stowarzyszeniu „ Czas rozwoju” z Łomży i zatrudnieniu wspomaganym, pomyślała że może warto spróbować. Znalazł się ktoś, kto dodał jej odwagi. Od 1 grudnia 2019 roku trwa rekrutacja do zadania publicznego "Czas Rozwoju w Łomży" finansowanego przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.
Czas na zatrudnienie wspomagane

Rolą trenera pracy jest dopasowanie umiejętności i zainteresowań osoby do wymagań danej pracy. Aby zapewnić jak najlepsze dopasowanie pracy, ważne jest aby poprzedzić to kompletną analizą stanowiska pracy. Zanim podejmiemy decyzję, czy dana praca jest odpowiednia dla kandydata. Umiejętności związane z wykonywaniem pracy są nauczane w miejscu pracy. Służą temu próbki pracy oraz praktyki. Umiejętności społeczne osoby niepełnosprawne zdobywają poza pracą, w czasie indywidualnych i grupowych spotkań z psychologiem i trenerami pracy w ramach grup wsparcia. Trener pracy staje się odpowiedzialny za wspieranie naturalnych relacji w miejscu pracy między pracownikiem wspomaganym a pracodawcą, współpracownikami i przełożonymi. Jego zadaniem jest również przygotowanie zespołu pracowniczego do współpracy z osobą niepełnosprawną oraz monitorowanie pracy osoby wspomaganej. Trener nie przejmuje obowiązków pracodawcy ale pomaga mu w ich pełnieniu w zakresie znalezienia właściwego pracownika, szkolenia i utrzymania w zatrudnieniu. Wszystko to odbywa się w myśl zasad, które stały się mottem zatrudnienia wspomaganego 
„Wsparcia tylko tyle, ile jest niezbędne, samodzielności i autonomii tyle ile jest możliwe” oraz to, że „Naturalnego wsparcia nie trzeba budować, bo już istnieje! Ważne aby je wykorzystać a nie blokować”.

W 2019 roku wsparcie otrzymało 30 uczestników, 20 % z nich zostało zatrudnionych na umowę o prace, 2 osoby podjęło staż, zaś 3 osoby doskonalą swoje umiejętności w ramach wolontariatu. Obecny projekt zakłada rekrutację 15 osób do końca 2020 roku i objęcie ich wsparciem trenera pracy oraz psychologa.

Z zatrudnieniem osoby z niepełnosprawnością, wspieranej w sposób ciągły w miejscu pracy, wiąże się wiele korzyści dla pracodawcy. Jest to niewątpliwie zapewnienie bezpłatnej usługi wsparcia trenera pracy zarówno w fazie rekrutacji jak i po niej. Uzyskanie dobrze przygotowanego i pełnego motywacji pracownika. Wymierne korzyści finansowe, a ponadto kreowanie wizerunku firmy jako przedsiębiorstwa odpowiedzialnego społecznie, obalanie stereotypów, a także pozytywny wpływ na atmosferę panującą w firmie czy zespole pracowniczym. Osoby zainteresowane współpracą ze Stowarzyszeniem “Czas Rozwoju” mogą kontaktować się telefonicznie z trenerami pracy lub przez stronę internetową www.czas-rozwoju.pl oraz poprzez facebook Zatrudnienie Wspomagane Łomża.




Podziel się
Oceń

Komentarze