Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
News will be here

Najlepsza kultura to dzieło zespołowe

Kapela „Miód na Serce” oraz zespół pracowników Miejskiego Domu Kultury – Domu Środowisk Twórczych zostali laureatami XV edycji dorocznych nagród prezydenta Łomży za szczególne dokonania w dziedzinie kultury. To nowość w historii konkursu, w którego historii dominowały nagrody indywidualne.
Najlepsza kultura to dzieło zespołowe

Wizytówki laureatów Nagród Prezydenta Łomży za szczególne dokonania w dziedzinie kultury za rok 2019:

Kapela „Miód Na Serce”.

Wykonują muzykę inspirowaną autentyczną pieśnią i melodią Puszczy Zielonej. Grają w składzie typowym dla kapel kurpiowskich sprzed ponad stu lat i na charakterystycznych, lokalnie wykonanych instrumentach – skrzypcach wiejskich, basetli, bębnie obręczowym i barabanie. Do przygotowania repertuaru wykorzystują własne archiwum nagrań, które gromadzą utrwalając oryginalne ludowe wykonania.

Popularyzują muzykę i taniec tradycyjny. Od kilku lat organizują w Łomży imprezy z udziałem kurpiowskich muzykantów: koncerty, potańcówki kurpiowskie, warsztaty muzyczne i śpiewacze. Organizują muzyczne spotkania w świetlicach, przedszkolach, klubach i kawiarniach. Włączają się w akcje charytatywne i dobroczynne.

Biorą udział w regionalnych i ogólnopolskich konkursach, przeglądach i festiwalach. Reprezentowali Łomżę między innymi na Ogólnopolskim Konkursie Kapel Ludowych w Chojnicach, gdzie zdobyli Grand Prix, w Turnieju Muzyków Prawdziwych w Szczecinie, tam zajęli pierwsze miejsce. Ponadto występowali w czasie Biesiady Miodowej w Kurowie, na Jarmarku Dominikańskim w Choroszczy, Biesiadzie Miodowej w Tykocinie, Festiwalu „Wszystkie Mazurki Świata” w Warszawie.

By móc pełniej realizować swoją muzyczną pasję oraz utrwalać i popularyzować autentyczną kulturę kurpiowską powołali stowarzyszenie. „Miód Na Serce”. Taką nazwę posiada także laureat Nagrody Prezydenta Łomży za szczególne dokonania w dziedzinie kultury za rok 2019, zgłoszony przez Stowarzyszenie Trójwiejska z Gdańska, czyli Paweł Dąbkowski, Agnieszka Zielewicz i Paweł Zielewicz tworzący "Miód na Serce".

- Gramy muzykę tradycyjną, dzisiaj może niepopularną, ale też gramy do tańca, pokazujemy że ta muzyka jest  żywa gramy. Dziękuję naszym mistrzom, czyli śpiewakom, muzykantom, których odwiedzamy i słuchamy, którzy są dla nas inspiracją, od których czerpiemy - powiedziała Agnieszka Zielewicz.

Pracownicy Miejskiego Dom Kultury - Domu Środowisk Twórczych w Łomży.

W 2019 roku obchodzili 40-lecie swojego istnienia. Cztery dekady aktywnej edukacji kulturalnej oraz upowszechniania wartościowej sztuki. Czterdzieści lat współtworzenia lokalnego środowiska artystyczno-kulturalnego i promowania jego dokonań. Od początku tworzyli instytucję otwartą na ludzi twórczych, uzdolnione dzieci i młodzież, świadomych i wymagających odbiorców kultury. Działają na różnych polach artystycznej przestrzeni, takich jak; sztuki wizualne, muzyka, literatura, teatr, taniec. Organizują wystawy, koncerty, spektakle, pokazy i wielkie imprezy interdyscyplinarne. Od lat organizują przeglądy, konkursy, festiwale, warsztaty. Od dziesięcioleci funkcjonują w świadomości mieszkańców Łomży, i nie tylko, stworzone przez nich zespoły, grupy, kluby. Trwałym elementem łomżyńskiego krajobrazu kulturalnego są przez nich realizowane imprezy cykliczne. Od zawsze starali się prezentować swój dorobek na licznych przeglądach i festiwalach na poziomie lokalnym, ogólnopolskim i zagranicą. Dowodem na to są liczne nagrody i wyróżnienia. Niektórzy z nich wraz z podopiecznymi stanęli w szranki konkursowe na scenach popularnych programów telewizyjnych. Wielu ich wychowanków wybrało kulturę i sztukę jako drogę życiową, wielu zrobiło już kariery na tym polu.

Tworzą instytucję, która od czterdziestu lat kreuje łomżyńską kulturę. Tworzą instytucję kultury, na której wartość składają się takie wydarzenia jak: Krajowe Targi Jazzowe, Gościniec Łomżyński, turniej tańca „Wirująca Strefa”, Łomżyńska Jesień Kulturalna, Łomżyńskie Wieczory Kabaretowe, Cafe Kultura, Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Jana Kulki, Konfrontacje Teatrów Młodzieżowych, spotkania z kulturą Off Road, przeglądy muzyczne Soundtrack i Big Bit, cykliczne koncerty „Gwiazdka z nieba”, „Przyjaciele Pani Hani”.

Zbudowali własne, rozpoznawalne od dziesięcioleci marki, np.: Galeria Pod Arkadami, galeria Bonar, klub Pop Art., Czarny Teatr Sivina II, Studio Piosenki Pop Art, Studio Wokalne Emdek, Teatr Aktywny, formacja taneczna Crazy Twisting Group, chór Amici.

Tworzyli i tworzą instytucję, która nie miała szczęścia do lokali, ale miała szczęście do ludzi. Niektórych nie ma już wśród nas, niektórzy znaleźli swe miejsce gdzie indziej, ale większość pracowników od ponad dwudziestu lat stanowi zgrany, twórczy zespół. Codzienna rzeczywistość, zmiany ustrojowe i gospodarcze, trudności lokalowe i finansowe wymagały odpowiednich działań i reorganizacji, które pozwoliły zachować tę instytucję w dobrej kondycji. Wszyscy solidarnie od czterdziestu lat, nie bacząc często na materialne problemy, robili i robią swoją dobrą robotę na rzecz łomżyńskiej kultury.

- Dziękuje za docenienie naszej pracy. Zapraszamy na nasze zajęcia do ładnej - po remoncie - naszej siedziby - powiedział stremowany (bo bez praktyki scenicznej) Jacek Żukowski, szef od spraw administracyjnych placówki.

Galę nagród prezydenta Łomży zakończył występ laureatów, czyli kapeli "Miód   na serce".                             




Podziel się
Oceń

Komentarze