To niezwykły konkurs, w którym na podium obok siebie mogą się znaleźć człowiek, pomysł, budowla czy wydarzenie. Po raz jedenasty Urząd Marszałkowski zorganizował wydarzenie pod nazwą Podlaska Marka Roku. Podobnie jak w latach poprzednich, także tym razem udało się umieścić symboliczny wizerunek regionu między duchowym skupieniem dawnych wieków a najnowocześniejszymi osiągnięciami myśli i technologii.
- Sukces Podlaskiej Marki Roku to sukces przede wszystkim naszych mieszkańców, ich kreatywności, innowacyjności i odwagi - podkreślił podczas uroczystej gali konkursu marszałek Mieczysław Baszko. - Dzisiaj rozpoczynamy drugą dekadę działania PMR. Cieszę się, że pomimo zmiany marszałków, kolejnych wyborów udaje nam się kontynuować ten bardzo ważny konkurs. Konkurs, który jak żaden inny docenia kreatywność, pozwala wyłonić najciekawsze inicjatywy.
Jego zdaniem ideą konkursu jest uhonorowania ludzi, miejsc, pomysłów, wydarzeń, inicjatyw, produktów, które są najlepszymi wizytówkami województwa.
"W jedenastej edycji Podlaskiej Marki Roku zgłoszonych zostało 81 produktów, spośród których Grupa Ekspercka, wyłoniła 20 zgłoszeń nominowanych do nagród głównych. To z nich wybrano pięciu laureatów, którzy otrzymali nagrodę pieniężną w wysokości 15000 złotych oraz szklaną statuetkę wykonaną według koncepcji Profesora Leona Tarasewicza" - przypomina portal Wrota Podlasia.
Laureaci
Tegoroczni nagrodzeni to:
Urząd Miejski w Białymstoku za inicjatywę BiKeR, czyli sieć wypożyczalni rowerów, którą mieszkańcy przyjęli entuzjastycznie. W pierwszym roku tego przedsięwzięcia w systemie zarejestrowało się 30 tysięcy użytkowników;
Politechnika Białostocka, a dokładniej jej Wydział Mechaniczny za łazika marsjańskiego Hyperion 2. To już trzecia z rzędu nagroda za kolejną konstrukcję, która okazała się najlepsza w międzynarodowej rywalizacji w USA;
Anna i Krzysztof Bielawscy z Uniwerstetu Medycznego w Białymstoku za pochodne diizochinoliny, czyli wynalazek, który może być niezwykle ważny w walce z chorobami nowotworowymi;
Uniwersytet w Białymstoku za swój nowoczesny kampus;
Fundacja Pogranicze za stworzenie Międzynarodowego Centrum Dialogu w Krasnogrudzie na Suwalszczyźnie.
Tradycyjnie swoją nagrodę przyznali także Konsumenci, nie tylko z województwa podlaskiego. W internetowym głosowaniu największe uznanie zdobył odrestaurowany monaster w Supraślu w Klasztorze Męskim Zwiastowania Najświętszej Marii Panny. Jest to jeden z najcenniejszych zabytków architektury w regionie, ważne miejsce na kulturowej mapie i uświęcone miejsce wyznawców prawosławia.
Tradycją gali Podlaskiej Marki Roku jest także wybór Honorowego Ambasadora Województwa Podlaskiego. Tym razem został nim Witold Karczewski, od wielu lat prezes Izby przemysłowo - Handlowej w Białymstoku. Nowością natomiast stały się nominacje dla Ambasadorów Podlaskiej Gospodarki. Wybór pierwszej grupy nie był skomplikowany - nic nie stanowi lepszej wizytówki gospodarczej regionu jak wspaniałe zakłady mleczarskie. Dlatego tytuły ambasadorów otrzymali przedstawiciele spółdzielni: Mlekpol w Grajewie, Mlekovita w Wysokiem Mazowieckiem, OSM w Piątnicy, OSM w Hajnówce i OSM w Łapach.

![Codzienność wojska w obiektywie. Niezwykła wystawa Wojciecha Trawińskiego - [VIDEO] Codzienność wojska w obiektywie. Niezwykła wystawa Wojciecha Trawińskiego - [VIDEO]](https://static2.narew.info/data/articles/sm-16x9-codziennosc-wojska-w-obiektywie-niezwykla-wystawa-wojciecha-trawinskiego-video-1771425998.png)
![Szpital wojewódzki w Łomży ze wsparciem i pracownią rezonansu - [VIDEO] Szpital wojewódzki w Łomży ze wsparciem i pracownią rezonansu - [VIDEO]](https://static2.narew.info/data/articles/sm-16x9-szpital-wojewodzki-w-lomzy-ze-wsparciem-i-pracownia-rezonansu-video-1771356256.jpg)

![Prezentacja ŁKS Łomża 2026 – Drużyna, cele i emocje w roku stulecia - [VIDEO] Prezentacja ŁKS Łomża 2026 – Drużyna, cele i emocje w roku stulecia - [VIDEO]](https://static2.narew.info/data/articles/sm-16x9-prezentacja-lks-lomza-2026-druzyna-cele-i-emocje-w-roku-stulecia-video-1771535439.jpg)

Komentarze