Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 29 kwietnia 2024 21:48
Reklama
News will be here

Czy łomżyńscy seniorzy skorzystają z usług Złotej Rączki?

Zacinający się zamek, cieknący kran, niedrożny odpływ, zawirusowany komputer i jeszcze wiele mniejszych lub większych usterek może wystąpić w domu. Zmniejszają one komfort życia, 
a często nawet zagrażają życiu lub zdrowiu. Co z tym robić?
Czy łomżyńscy seniorzy skorzystają z usług Złotej Rączki?

Autor: pixabay

Pomysł Złotej Rączki został bardzo pozytywnie przyjęty przez osoby starsze zamieszkałe w Łomży. Wyrażają one pogląd, że zmniejszy się ich poczucie bezradności, nastąpi poprawa jakości życia bez usterek czy niedziałających urządzeń domowych, a także zwiększy się poczucie bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania. Złota Rączka ma sprawić, by osobom 60+ w Łomży żyło się łatwiej, żeby czuły opiekę i wsparcie w rozwiązaniu nawet bardzo prozaicznych problemów. 

Ważnym aspektem tego programu może być zaangażowanie w jego realizację specjalistów od napraw 60+ (np. emerytowanych hydraulików, elektryków, itp.), osób niepracujących zawodowo, uczestników Centrum Integracji Społecznej, organizacji pozarządowych. Dzięki temu nastąpi zwiększenie aktywności mieszkańców Łomży poprzez włączenie ich do projektu.

Szansą na realizację Łomżyńskiej Złotej Rączki 60+ jest możliwość sfinansowania projektu z budżetu miasta, zwłaszcza, że zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym należy do zadań własnych gminy. Tego typu usługi społeczne wpisują się również w programy miejskie: Program Rozwoju Miasta Łomża do roku 2020+, Strategię Rozwiązywania Problemów Społecznych na terenie Miasta Łomża na lata 2016 – 2021, Program Działań na Rzecz Osób Niepełnosprawnych w Łomży na lata 2014-2020. 

Podobny projekt finansowany przez Urząd Miejski jest realizowany od maja 2019 roku w Suwałkach. Od momentu jego uruchomienia wykonano aż 1 190 usług. Z kolei w Białymstoku Złota Rączka funkcjonuje od połowy 2018 roku. W ciągu półtora roku specjaliści wykonali tam 380 drobnych napraw czy stanowili niemałe wsparcie. Projekty są kontynuowane w 2020 roku. Miasta przeznaczyły na ich realizację w br. w Suwałkach – 60 tys. zł., a w Białymstoku – 75 tys. zł. Prezydenci obu miast bardzo pozytywnie oceniają wprowadzoną inicjatywę. A mieszkańcy?

- Młodzi i sprawni często nie rozumieją, jak wiele drobnych napraw sprawia kłopot osobom starszym. I tu z pomocą przyjdzie Złota Rączka – fachowiec. Pomysł zasługuje na uznanie – mówi Pani Maria z Białegostoku.

- Osoby starsze, często mieszkające samotnie, z niepełnosprawnościami, mające niskie emerytury mogą liczyć na wykonanie drobnej usługi bezpłatnie przez fachowca – Złotą Rączkę. Trzeba tylko zadzwonić. Dziękujemy za taką inicjatywę – to natomiast zdanie Pana Dariusza z Suwałk. 

Łomżyńscy seniorzy – pomysłodawcy Złotej Rączki będą zabiegali w Urzędzie Miejskim o środki finansowe na realizację projektu. Obecnie są na etapie zbierania podpisów pod inicjatywą. Wniosek i podpisy zostanie złożony do Urzędu Miejskiego w Łomży oraz do Rady Miejskiej w Łomży. Seniorzy liczą na zrozumienie potrzeb i wsparcie środowiska osób starszych i ich najbliższych przez władze miasta.

Jeśli inne miasta z powodzeniem wdrożyły projekt, a osoby starsze mogą liczyć na pomoc w drobnych naprawach, to dlaczego Złota Rączka nie mogłaby nieść pomocy także w Łomży?

Grażyna Czajkowska



Podziel się
Oceń

Komentarze