Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
News will be here

Każdy może wpływać na swoje otoczenie

Mieszkanki i mieszkańcy mogą wpływać na kształt gminnych polityk publicznych wykorzystując do tego celu istniejące narzędzia partycypacji. Jednym z nich jest obywatelska inicjatywa uchwałodawcza. Instytucja ta jest nie tylko wyrazem woli ustawodawcy krajowego w kierunku zwiększenia roli partycypacji mieszkańców we wspólnocie samorządowej, ale stanowi też istotne uprawnienie urzeczywistniające realizację zasady pomocniczości określonej w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Odpowiada również prawu europejskiemu, tj. zapisom Europejskiej Karty Samorządu Terytorialnego mówiącemu, że prawa obywateli do uczestnictwa w kierowaniu sprawami publicznymi są jedną z demokratycznych zasad. Autorzy Karty wyrazili także przekonanie, że istnienie społeczności lokalnych wyposażonych w rzeczywiste uprawnienia stwarza warunki dla zarządzania skutecznego i pozostającego zarazem w bezpośredniej bliskości obywatela.
Każdy może wpływać na swoje otoczenie

Projekt uchwały zgłoszony w ramach obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej staje się przedmiotem obrad rady gminy na najbliższej sesji po złożeniu projektu, jednak nie później niż po upływie 3 miesięcy od dnia złożenia projektu.

Do czasu zgłoszenia projektu uchwały komitet inicjatywy uchwałodawczej ma prawo powołać osoby uprawnione do reprezentowania komitetu podczas prac rady gminy, powiatu, czy sejmiku województwa. 

Należy przy tym pamiętać, że projekt uchwały przedkładanej w ramach inicjatywy obywatelskiej nie może dotyczyć spraw, w których inicjatywa uchwałodawcza została zarezerwowana określonym podmiotom przez przepisy ustawowe, dotyczy to m.in. projektu budżetu, powołania i odwołania sekretarza i skarbnika gminy, odwołania przewodniczącego i wiceprzewodniczących rady gminy.

Wprowadzone w 2018 roku ustawowe przepisy ustanawiają jedynie podstawowe regulacje dotyczące realizacji inicjatywy uchwałodawczej. Szczegółowe postanowienia związane z  inicjatywą uchwałodawczą powinny być uregulowane w drodze uchwały organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego czyli w Łomży – uchwały Rady Miejskiej. Zapisy w Statucie Miasta Łomża dają wprawdzie mieszkankom i mieszkańcom możliwość wystąpienia z inicjatywą uchwałodawczą, ale odrębna uchwała musi określać szczegółowe zasady wnoszenia inicjatyw obywatelskich, zasady tworzenia komitetów inicjatyw uchwałodawczych, zasady promocji obywatelskich inicjatyw uchwałodawczych i formalne wymogi, jakim muszą odpowiadać składane projekty. 

Samo wprowadzanie obowiązków ustawowych odnośnie inicjatywy uchwałodawczej nie sprawi, że mieszkańcy i mieszkanki zaczną z tego narzędzia powszechnie korzystać. Bardzo ważną kwestią jest podejmowanie działań związanych z promocją, edukacją i upowszechnianiem wiedzy na temat lokalnej inicjatywy uchwałodawczej wśród obywateli i obywatelek.

Jako lokalny ambasador projektu Obywatelska Inicjatywa Uchwałodawcza 2.0 wyrażam nadzieję, że Miasto Łomża wywiąże się z zapisanego w ustawie obowiązku podjęcia uchwały w sprawie realizacji obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej. Stosowny wniosek został złożony na ręce Przewodniczącej Rady Miejskiej Łomży.

 

 

Grażyna Czajkowska, lokalny ambasador projektu

Obywatelska Inicjatywa Uchwałodawcza 2.0

 



Podziel się
Oceń

Komentarze