Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 28 kwietnia 2024 13:15
Reklama
News will be here

Nagrody Zygmunta Glogera po raz 31 - [VIDEO]

Za szczególne zasługi w badaniu, ochronie i rozwoju kultury polskiej - takie uzasadnienie towarzyszy nagrodom i medalom Zygmunta Glogera, które po raz 31. przyznała kapituła polskich naukowców w konkursie Społecznego Stowarzyszenia Prasoznawczego "Stopka" imienia Stanisława Zagórskiego.
Nagrody Zygmunta Glogera po raz 31 - [VIDEO]

Najbardziej "regionalnym" laureatem w tym roku okazał się dyrektor Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej Artur Gaweł.

- Żyjemy w naprawdę ciekawym regionie. Warto tym się tym chwalić zwłaszcza w czasach, gdy szukamy swoich korzeni. Bardzo się cieszę, że  chodzi o nagrodę Zygmunta Glogera. Dla mnie, jako etnografa to szczególne wyróżnienie. Zygmunt Gloger jest autorem dzieł, które wciąż są na moim biurku, codziennie do nich sięgam jak np. "Budownictwo drzewne  i wyroby z drzewa w danej Polsce" czy "Encyklopedię Staropolską"- wyjaśnia dr Artur Gaweł, dyrektor Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej.

Gratulacje i życzenia od zarządu województwa i Sejmiku przekazał laureatom wicemarszałek Marek Olbryś.        

- Nagrody glogerowskie to bardzo ważna "instytucja" na mapie województwa podlaskiego. Regionu, który - przypomnę - należy w kraju do pierwszej trójki pod względem nakładów na kulturę. Szczególnie cenne jest to, że inicjatywa dotyczy zjawisk ogólnopolskich, ale też lokalnych. Warto spotykać się w tak różnorodnych gronie, jakie reprezentują laureaci, różnimy sie przecież od siebie. "Stopka" pokazuje nam od ponad 30 lat jak różnić się pięknie, jak prowadzić dialog - mówi Marek Olbryś.

Życzenia i gratulacje glogerowskim laureatom przekazali ze sceny sali Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich w Łomży (honory gospodarza pełnił biskup Tadeusz Bronakowski) także poseł Lech Antoni Kołakowski

- Spuścizna Zygmunta Glogera, ale też takie uroczystości są naszą tradycją, kulturą. To tez jest pewne zapamiętanie tego co przemija. Powiększająca się rola internetu powoduje, że coraz mniej pamiętamy o naszej historii, mniej czytamy książek. Patrząc również na dziedzictwo naszej kultury, w tym miejscu, gdzie mieszkamy, Mazowsze północno-wschodnie mamy po prostu czym się szczycić- stwierdza Lech Antoni Kołakowski.

Podczas uroczystości obecny był również wojewoda Bohdan Paszkowski, który wyraził radość, że w trudnych pandemicznych czasach udało się zachować ciągłość tradycji konkursu. Jego dodatkowym obowiązkiem było wręczenie  Natalii Jankowskiej i Edycie Majewskiej Brązowych Krzyży Zasługi. Wicemarszałek Marek Olbryś uhonorował Odznakami Honorowymi Województwa Podlaskiego Jolantę Nowacką i Marcina Jankowskiego z Łomży oraz Krzysztofa Kuźniewskiego z Ciechanowa. Z rąk wiceminister Magdaleny Gawin medale Zasłużony Kulturze "Gloria Artis" otrzymali profesorowie Adam Czesław Dobroński z Białegostoku i Dariusz Rott z Katowic , a odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej - dr hab. Włodzimierz Pessel z Warszawy

- To odznaczenie to jest jakieś podsumowanie, ale przede wszystkim zobowiązanie do dalszej pracy. Teraz już jakieś ziarenko zostało zasiane i może coś po mnie zostanie na tej planecie- mówi wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego. 

Z kolei Dariusz Rott, podkreślał, że to wyróżnienie jest niezwykle istotne dla kogoś, kto zajmuje się kulturą dawnej Polski.

- Zdarza się, że żyjąc teraźniejszością i przyszłością  zapominamy o naszej tradycji, a to jest ważne. Nota bene jestem laureatem nagrody glogerowskiej z 2012 roku. Cieszę się, że to odznaczenie mogę odebrać w Łomży. Uwielbiam tu przyjeżdżać i cenię sobie kontakty z tutejszym środowiskiem- zaznacza profesor z Uniwersytetu Śląskiego.

31. edycję Konkursu o Nagrody i Medale Zygmunta Glogera zakończyła sesja naukowa pod hasłem „Oblicza solidarności”.

- W roku 40. rocznicy utworzenia "Solidarność" to oczywiste, ale nie chodzi tu tylko o związek zawodowy, ale solidarność ogólną, większą, której teraz bardzo nam potrzeba - podsumował profesor Ludwik Wiśniewski, prezes SSP "Stopka".

***

Laureaci 31. edycji Konkursu Zygmunta Glogera

Nagroda I stopnia: profesor Andrzej Jakubiak z Politechniki Warszawskiej za znaczące osiągnięcia w popularyzowaniu dorobku kultury muzycznej, zwłaszcza w środowisku inteligencji technicznej;

Nagroda II stopnia: Marek Łuczak , komisarz policji ze Szczecina, za duży wkład w zakresie pozyskiwania zaginionych dzieł sztuki i wyjaśniania losów zaginionych zabytków z terenie Pomorza Zachodniego;

Nagroda III stopnia: Artur Gaweł, dyrektor  Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej, za badania nad budownictwem drewnianym i obrzędowością pogranicza Mazowsza i Podlasia oraz realizację autorskiej wizji muzeum; "Rydlówka", filia Muzeum Krakowa za działalność edukacyjną i popularyzatorską zakorzenioną w lokalnej tradycji;

Wyróżnienia: Maria Danielska z Katowic za upowszechnianie kultury krajów nordyckich ma Śląsku; Barbara Ogrodowska z Piastowa za wieloletnią popularyzację wiedzy dotyczącej polskiej kultury ludowej; Piotr Brysacz z Kielc za działalność publicystyczną i organizatorską w zakresie dialogu wschodniego.          

 



Podziel się
Oceń

Komentarze