Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 30 kwietnia 2024 14:48
Reklama
News will be here

Prezes NBP zapowiada narodową strategię bezpieczeństwa gotówki

Adam Gapliński, prezes NBP ogłosił rozpoczęcie prac nad narodową strategią bezpieczeństwa gotówki. By wesprzeć koniunkturę pieniądza oraz ograniczyć wzrost bezrobocia Bank Centralny m.in. trzykrotnie obniżył stopy procentowe czy zaoferował innym bankom możliwość refinansowania kredytów udzielonych przedsiębiorstwom w formie kredytu wekslowego.
Prezes NBP zapowiada narodową strategię bezpieczeństwa gotówki

Celem tych operacji jest zmiana długoterminowej struktury płynności w sektorze bankowym czy wzmocnienie mechanizmu transmisji monetarnej.  Jak zaznaczał Adam Gapliński, wszystkie kroki podjęte przez NBP przyczyniły się do ograniczenia spadku PKB w Polsce w 2020 roku, a także wspierać mają ożywienie aktywności w roku kolejnym.

- Według szacunków dokonane poluzowanie polityki pieniężnej zwiększy PKB o 1,4 %. Ale to poluzowanie polityki pieniężnej, zwiększenie płynności oraz obniżenie wymogów kapitałowych wspiera także sektor bankowy. Mniejsze bezrobocie i mniejsza skala upadłości firm to mniejsze straty gotówkowe w tym sektorze. Po za tym właściwa reakcja banku centralnego na obecną sytuację gospodarczą nie byłaby możliwa, gdyby Polska znajdowała się w strefie euro- wskazuje prezes NBP.

W takim przypadku decyzje podejmowałby Europejski Bank Centralny na podstawie sytuacji w największych gospodarek strefy euro, a w efekcie reakcja polityki pieniężnej nie byłaby dostosowana do krajowych procesów  makroekonomicznych.

Prezes NBP podkreślił, iż gotówka w czasach pandemii COVID-19 przestała być tylko instrumentem płatniczym, a stała się istotnym elementem stabilizacji infrastruktury całego państwa.

- Narodowy Bank Polski jako emitent narodowej waluty zawsze będzie obrońcą gotówki, polskich banknotów i monet, ponieważ zwłaszcza w trudnych sytuacjach zapewnia ona bezpieczne i nieprzerwane funkcjonowanie gospodarki, pozbawione zewnętrznych wpływów i ryzyka przerwania realizacji zobowiązań- mówi szef banku centralnego.

Ponadto Adam Gapliński zaznaczył, iż gotówka musi podlegać specjalnie ochronie i nie może widziana być tylko poprzez pryzmat kosztów i zysków. NBP posiadać ma odpowiednią ilością gotówki na pokrycie zapotrzebowania klientów banku. Mimo, iż w okresie pandemii wypłacono tyle banknotów, ile w ciągu trzech poprzednich lat.

Co ciekawe, według badań zleconych przez NBP ponad 9 % respondentów wskazało, iż miało problem z płaceniem gotówką w supermarketach czy piekarniach. Bank centralny jest zdania, że banknoty i monety, jako prawny środek płatniczy powinien być akceptowany we wszystkich transakcjach.

- Przedsiębiorca nie może uzależniać zawarcia umowy  z konsumentem w związku ze sprzedażą towaru od dokonania zapłaty w formie bezgotówkowej oraz odmówić przyjęcia zapłaty znakami pieniężnymi emitowanymi przez NBP- tłumaczy Adam Galiński.

Zapewnił on również, iż NBP ponowi swój postulat o wprowadzenie stosownego przepisu w ustawie o Usługach Płatniczych, który wzmocni prawa konsumentów, rozstrzygając jednoznacznie, że mają oni prawo dokonywać płatności w formie gotówkowej zawsze i wszędzie. Bank uważa, iż wszystkie instrumenty płatnicze powinny być wspierane w równym stopniu, a ich wybór jest wyłącznym prawem konsumentów i obywateli.


Podziel się
Oceń

Komentarze