Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Statuetka Kryształowa Krowa – kolejne rekordy w SM Mlekpol

Statuetka „Kryształowa Krowa” przyznawana jest w Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol od 6 lat. Celem wręczania nagrody jest uhonorowanie pracy rolników, którzy w danym roku dostarczyli do Spółdzielni pierwszy milion litrów mleka i szczególnie zaangażowali się w rozwój hodowli oraz produkcji mleka wysokiej jakości. Wyróżnienie pokazuje wzorcowe gospodarstwa, w których stosowane są najnowsze technologie w zakresie hodowli zwierząt, nowoczesne systemy obsługi i zarządzania stadem.
Statuetka Kryształowa Krowa – kolejne rekordy w SM Mlekpol

W tym roku grono laureatów to aż 36 gospodarstw, a dodatkowo nagrodę specjalną za 41 lat pracy na rzecz polskiego mleczarstwa oraz 21 lat pracy w Mlekpolu otrzymał Mirosław Borawski. Warto zaznaczyć, że ogółem w 2019 roku wszystkich gospodarstw sprzedających ponad milion litrów mleka rocznie było aż 137 (nagradzani są tylko rolnicy, którzy po raz pierwszy przekroczyli tę granicę), a skup z tych gospodarstw wyniósł 297 mln litrów mleka, co stanowiło 15 proc. rocznego skupu całej Spółdzielni.

Historia statuetki „Kryształowa Krowa” sięga 2014 roku, kiedy z inicjatywy Rady Nadzorczej i Zarządu Spółdzielni nagrodzono czterech dostawców, którzy w poprzednim roku dostarczyli do Mlekpolu pierwszy milion litrów mleka. Sześć lat temu wyróżnienia zostały wręczone podczas corocznego „Letniego pikniku z Mlekpolem”. Prekursorem nagrody „Kryształowej Krowy” był ranking 10 przodujących i innowacyjnych gospodarstw dostawców Mlekpolu, którzy sprzedawali największe ilości mleka w roku kwotowym. Corocznie przedstawicielom dziesięciu gospodarstw rodzinnych i dziesięciu gospodarstw wielkotowarowych wręczano dyplomy i nagrody rzeczowe.

Od 2015 roku wręczenie statuetek odbywa się podczas uroczystego Zebrania Przedstawicieli SM Mlekpol. Warunki stwarzane przez Spółdzielnię oraz praca i nakłady finansowe ponoszone przez członków na rozwój gospodarstw, owocują zwiększaniem ilości produkowanego mleka.


Podziel się
Oceń

Komentarze