Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 29 kwietnia 2024 22:36
Reklama
News will be here

Otwarta przestrzeń [FOTO]

Lokalna przyroda, zabytki, historia, kultura to obszary, które interesują lub mogą zainteresować mieszkańców i turystów podczas spacerów, zwiedzania miejscowości, jazdy rowerem przez las, wypraw w okolice miejsca zamieszkania czy spływu rzeką. Jak przybliżyć tę przestrzeń? Odpowiedzią mogą być questy.
Otwarta przestrzeń [FOTO]

 

Radość z tworzenia i odkrywania

Tworzenie questu jak również wędrówka nim sprzyja integracji między- i wewnątrzpokoleniowej i uczenia się od siebie nawzajem. 

Najbardziej efektywne grupy tworzące questy składają się z przedstawicieli seniorów, osób w średnim wieku i młodzieży, którzy potrafią pokonać różnicę wieku, światopoglądu i umiejętności.

Seniorzy jako eksperci, posiadają kompetencje pozwalające na zaangażowanie w kompleksowe stworzenie interesującej wyprawy: zmysł orientacji w terenie, znajomość miejsc i wiedzy ogólnej (o przyrodzie, historii, kulturze), dryg do rymowania, rysowania czy rzeźbienia. Wnoszą nieocenione, wieloletnie doświadczenie swojego miejsca zamieszkania, dzieląc się często wyszukaną, niestandardową wiedzą na jego temat.

Młodsze pokolenie pokolenie dzieli się wiedzą na temat nowoczesnych technologii wykorzystywanych w questach takich jak: mobilna aplikacja, sposoby mapowania, tworzenie ciekawej grafiki, map terenu czy zapisywanie atrakcji.

Ciekawość odkrywania lokalnych tajemnic, uzyskania odpowiedzi na zagadki zawarte w rymowankach powoduje wyciąganie nas z domów, sprzed telewizorów i komputerów. Jest to okazja do ruchu na świeżym powietrzu dla grup zorganizowanych (przedszkola, szkoły), w gronie rodziny i przyjaciół.

 

Promocja regionu

Wielkie kampanie reklamowe i marketingowe coraz mniej efektywnie promują regiony i miejscowości, wymagają również dużych nakładów finansowych. Odbiorca coraz częściej sięga po bardziej  atrakcyjne, niekonwencjonalne metody prezentacji, udostępniania i interpretacji dziedzictwa historycznego, przyrodniczego i kulturowego. Nieszablonowym narzędziem promującym region może okazać się quest.

Questing jako nowe narzędzie promocji i marketingu może stać się szansą dla miasta i regionu tym bardziej, że nie wymaga on znaczących nakładów finansowych, a umożliwia optymalne wykorzystanie infrastruktury turystycznej. 

Konstrukcja trasy i tematyki, czyli treści jakie zawiera mapa, którą na początku zabawy otrzymuje turysta, stwarza szansę na aktywizację lokalnych instytucji, organizacji i przedsiębiorców począwszy od gospodarstw agroturystycznych, barów, restauracji, kin, muzeów czy sklepików, a na właścicielach dużych obiektów przemysłowych kończąc.

Questing jako nowoczesne narzędzie promocyjne nie tylko pokazuje w efektywny sposób zalety miasta czy regionu, ale także rolę jaką odgrywają w nich lokalne społeczności, jaka jest dynamika rozwoju i gdzie są ewentualne nisze rynkowe, w które potencjalni inwestorzy mogliby ulokować swoje pieniądze. 

Questing to propozycja nowoczesnego podejścia do turystyki, którą może uprawiać każdy bez względu na wiek. Wędrowanie i odnajdywanie wyjątkowości w rzeczach pozornie niezwykłych, zwiedzanie ciekawych miejsc, także tych na pozór pozbawionych atrakcji, pozwala odkryć niezgłębione tajemnice, pozwala dotrzeć do zapomnianych historii, legend, podań ludowych, zapomnianych zabytków.

 

Co mnie skłoniło do podjęcia tematu questingu? 

Otóż uczestnictwo w konferencji „Przestrzeń dla seniorów 3.0”, gdzie temat ten był poruszany w kontekście form spędzania wolnego czasu przez seniorów. 

Wcześniej jednak poszukałam w Internecie ulotek z questami z naszego regionu. Niestety, w porównaniu z innymi obszarami Polski wygląda to bardzo ubogo. Można bowiem odnaleźć w Łomży tylko jeden quest, a w najbliższym sąsiedztwie: w Wąsoszu, Kadzidle, Rzekuniu, Ostrowi Mazowieckiej, Goniądzu, Tykocinie, Białymstoku. Więcej opisanych tras znajduje się w rejonie Puszczy Białowieskiej.

Czy nasze miasto i okolice nie ma się czym pochwalić? Czy nie ma u nas zapomnianych miejsc, legend, historii, budynków, ważnych postaci? Może warto je odszukać, przypomnieć, ciekawie opisać i w ten sposób  przybliżyć je mieszkańcom i turystom.

Zachęcam władze naszego miasta, instytucje, organizacje, grupy nieformalne, młodzież, seniorów do współpracy przy tworzeniu questów, a następnie na ich trasy.

Korzyści ze wspólnej pracy i przemierzania szlaków jest mnóstwo. Warto wyruszyć questingową ścieżką i przekonać się o tym samemu!

 

Grażyna Czajkowska




Podziel się
Oceń

Komentarze