Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Ulga mieszkaniowa w podatku PIT – przedłużony termin

Tadeusz Kościński, minister finansów, funduszy i polityki regionalnej podpisał rozporządzenie, które przedłużyło termin na wydatkowanie na własne cele mieszkaniowe uzyskanego w 2018 roku przychodu ze sprzedaży nieruchomości. Ma to być efekt dialogu z biznesem i obywatelami, który prowadzony jest m.in. za pomocą aplikacji „Głos podatnika”. Nowy termin obowiązuje do 31 grudnia 2021 roku.
Ulga mieszkaniowa w podatku PIT – przedłużony termin

Podatnicy podatku PIT, którzy sprzedali nieruchomość w 2018 roku, żeby skorzystać z tzw. ulgi mieszkaniowej muszą wydatkować uzyskane przychody na własne cele mieszkaniowe najpóźniej do końca 2-letniego okresu, licząc od końca roku w którym sprzedali nieruchomość, czyli do końca 2020 roku.

Natomiast od 1 stycznia 2019 roku obowiązują zmienione przepisy dot. ulgi mieszkaniowej. Okres na wydatkowanie przychodów został wydłużony z 2 lat do 3 lat. Czyli osoba, która sprzedała nieruchomość w 2019 roku ma czas na wydatkowanie przychodu uzyskanego z tej sprzedaży do końca 2022 roku.

Rozporządzenie Tadeusza Kościńskiego w sprawie przedłużenia terminu na wydatkowanie na własne cele mieszkaniowe przychodu uzyskanego w 2018 roku z odpłatnego zbycia nieruchomości lub prawa majątkowego zostanie ogłoszone w Dzienniku Ustaw do 29 grudnia 2020 roku.

Przedłużenie terminów to efekt stałego kontaktu i współpracy z obywatelami m.in. za pomocą aplikacji „Głos podatnika.” Aplikacja, która powstała w styczniu br. i jest dostępna na stronach podatki.gov.pl i twojglos.gov.pl.

Aplikacja "Głos podatnika” to:

 

  • Narzędzie, które wykorzystywane jest do zbierania pomysłów i opinii, które mają usprawnić polski system podatkowy, tak aby stał się bardziej efektywny i lepiej odpowiadał na potrzeby obywateli.
  • Od udostępnienia usługi Głos Podatnika obywatele zgłosili ponad 350 pomysłów, które dotyczą różnych obszarów działalności Ministerstwa Finansów i Krajowej Administracji Skarbowej.
  • Na ponad 90% zgłoszonych pomysłów udzielone zostały odpowiedzi.

Podziel się
Oceń

Komentarze