Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
News will be here

100. rocznica uchwalenia Konstytucji Marcowej

Dzisiaj, 17 marca mija 100. rocznica uchwalenia Konstytucji Marcowej. Była to pierwsza nowoczesna polska konstytucja. Wprowadzała w Polsce ustrój republiki demokratycznej o parlamentarno-gabinetowym systemie rządów. Jej podstawą był sprawdzony już w praktyce model ustrojowy II Republiki Francuskiej. Co ciekawe, prace nad ustawą wspierała pochodząca z Łomży Maria Moczydłowska, posłanka na Sejm Ustawodawczy, pierwsza kobieta w historii, która zabrała głos w polskim Sejmie.
100. rocznica uchwalenia Konstytucji Marcowej

Co ciekawe, prace nad Konstytucją Marcową wspierała pochodząca z Łomży posłanka Maria Moczydłowska. Maria Moczydłowska była najmłodszą posłanką na Sejm Ustawodawczy. Warto podkreślić, że była pierwszą kobietą, która zabrała głos w historii polskiego sejmu. Do Sejmu Ustawodawczego dostało się łącznie osiem kobiet, które zapoczątkowały równouprawnienie w polskim parlamentaryzmie.

Maria Moczydłowska, z domu Grzymkowska, urodziła się 4 października 1886 r. w Łomży. Była nauczycielką arytmetyki. Po zakończeniu studiów pracowała jako nauczycielka w szkołach prywatnych w Warszawie, Łomży, Kaliszu, a pod koniec życia w Sopocie. Zdobyła mandat poselski w ramach Polskiego Zjednoczenia Ludowego w okręgu numer 30 w Częstochowie.

Jej działalność poselska skupiała się wokół praw kobiet i ograniczania alkoholizmu w społeczeństwie.

Wraz z innymi posłankami Gabrielą Balicką i Zofią Moraczewską złożyła wniosek dotyczący wycofania przepisów pozbawiających kobiety polskiego obywatelstwa w momencie poślubienia cudzoziemca.

Pracowała nad zmianami prawnymi dotyczącymi równouprawnienia kobiet. Szczególnie w kodeksie prywatnym, procesowym i administracyjnym. W wielu sytuacjach kobiety potrzebowały zgody męża na podjęcie pracy. Dzięki walce Marii Moczydłowskiej i jej koleżanek 1 lipca 1921 r. uchwalono ustawę zrównującą w prawie cywilnym kobiety i mężczyzn.      

W ramach walki z alkoholizmem Maria Moczydłowska starała się o ustawowe wprowadzenie pełnej prohibicji. Jej projekt ustawy nie został przedstawiony na forum Sejmu, ponieważ zabrakło jednego głosu podczas głosowania w Komisji Zdrowia Publicznego.

Interesujące jest jednak to, że ostatecznie uchwalono ustawę ograniczającą sprzedaż i spożycie napojów alkoholowych, którą nieformalnie nazwano „lex Moczydłowska”. W ten sposób doceniono starania Marii Moczydłowskiej dotyczące walki z alkoholizmem.

Zgodnie z zapisami Konstytucji Marcowej, władzą ustawodawczą był dwuizbowy parlament, złożony z Sejmu i Senatu, wybieranych co 5 lat. W określonych przypadkach Izby łączyły się w Zgromadzenie Narodowe, do którego kompetencji należały: wybór Prezydenta i przyjęcie od niego przysięgi.

Prezydent RP był wybierany na 7-letnią kadencję. Tworzył on wraz z Premierem i Radą Ministrów – władzę wykonawczą. Władza sądownicza była niezawisła, dzieliła się na sądy powszechne, administracyjne i wojskowe.

Należy podkreślić, że pewne paragrafy i postanowienia Konstytucji Marcowej zostały opracowane celowo w sposób, który ograniczał władzę prezydenta lub miał zapobiegać możliwości przejęcia władzy dyktatorskiej w państwie. Wiele ugrupowań politycznych obawiało się bowiem Józefa Piłsudskiego, sądząc, że spróbuje on przejąć władzę nad krajem.

W Konstytucji Marcowej zagwarantowano szeroki zakres praw obywatelskich, takich jak ochrona życia, wolności i sumienia oraz równość wszystkich obywateli wobec prawa, niezależnie od narodowości, pochodzenia, wyznania i rasy. Nienaruszalność własności prywatnej uznano za jedną z najważniejszych podstaw ustroju gospodarczego. Również wprowadziła ona takie prawa społeczne jak: ochrona pracy, ubezpieczenia socjalne, ochrona macierzyństwa, bezpłatna nauka czy zakaz pracy dzieci do lat 15. Zagwarantowano w niej także prawa dla mniejszości narodowych.

Konstytucja Marcowa obowiązywała jako najwyższy akt prawny Rzeczypospolitej Polskiej do chwili wejścia w życie Konstytucji Kwietniowej z 1935 roku. Po II wojnie światowej deklarowano nawiązanie do jej podstawowych zasad w Manifeście PKWN z 1944 roku oraz w tzw. Małej Konstytucji uchwalonej w 1947 roku.


Podziel się
Oceń

Komentarze