Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 27 kwietnia 2024 17:41
Reklama
News will be here

Polski Ład dla seniorów

Polski Ład to plan Rządu Zjednoczonej Prawicy na odbudowę życia społecznego i gospodarczego po pandemii. Program składa się z dziesięciu obszarów i dotyczy najważniejszych aspektów życia Polaków. Są to: Plan na zdrowie, Uczciwa praca – godna płaca, Dekada rozwoju, Rodzina i dom w centrum życia, Polska – nasza ziemia, Przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek, Dobry klimat dla firm, Czysta energia – czyste powietrze, CyberPoland 2025 i Złota jesień życia.
Polski Ład dla seniorów

 

Specjalne placówki łączące pokolenia 

„Umożliwimy łatwiejsze tworzenie placówek, które łączą dzienne domy opieki z przedszkolami podobnie jak w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii i Niemczech. Dzięki nim dzieci będą rozwijały kompetencje emocjonalne i społeczne, a seniorzy zaangażują się w wychowanie najmłodszego pokolenia”. 

Pomysł wartościowy, warty wsparcia i promowania. Jednak nie wiadomo, czy chodzi tu o stworzenie systemowego rozwiązania, czy może pilotażu lub innowacji. Biorąc pod uwagę problemy z rozwojem alternatyw dla domów pomocy społecznej (rodzinne domy pomocy czy mieszkalnictwo wspomagane) rodzi się pytanie, czy miałaby powstać kolejna instytucja realizująca pogram czy może będzie to kolejny program celowy, analogiczny do programu np. Senior+”? Czekamy na zasady działania takiego rozwiązania, budżet i przewidywaną skalę jego rozwoju. Oby koncepcja nie miała marginalnego znaczenia dla całego systemu wsparcia instytucjonalnego.

 

Centra usług społecznych dla Polaków wracających z zagranicy 

„Centra będą instytucjami oferującymi kompleksowe wsparcie dla osób starszych, które po zakończeniu kariery zawodowej za granicą chcą powrócić do Polski. Centra będą zapewniać całodobową opiekę, wsparcie w zakresie ochrony zdrowia oraz wspomagać aktywność społeczną seniorów”. 

Nie bardzo zrozumiałym jest fakt objęcia taką pomocą jedynie osób powracających z zagranicy i tworzenia dla nich osobnych instytucji wsparcia. Zwłaszcza, że nie ma pomysłów na reformy systemu opieki całodobowej czy ochrony zdrowia dla ogółu osób starszych. 

- Czy nie lepiej byłoby po prostu stworzyć dobrze sprofilowane ścieżki wsparcia dla powracających z zagranicy osób starszych w ramach ogólnych instytucji wsparcia seniorów?- zastanawia się dr Rafał Bakalarczyk.

 

Pomoc IT dla seniora 

„Nie wszyscy obywatele mają kompetencje i chcą korzystać z usług tylko cyfrowo. Stworzymy ogólnopolską infolinię administracyjną, która pozwoli uzyskać informacje o tym, co dzieje się ze sprawą załatwianą w każdym urzędzie w Polsce. Dzięki infolinii osoby mniej biegłe w usługach cyfrowych będą mogły dowiedzieć się, w jaki sposób można załatwić sprawę administracyjną i zostaną przekierowane do właściwej instytucji”. 

Czy jednak infolinia wystarczy i czy zadziała? Może warto pomyśleć o bardziej bezpośrednim wsparciu, na poziomie lokalnym, gdzie żyje dana osoba starsza. Chodzi tu m.in. o wzmacnianie kompetencji cyfrowych, a także usprawnianie procedur załatwiania różnych spraw, by nawet dla mniej sprawnych cyfrowo seniorów nie stanowiły one bariery nie do przeskoczenia. 

 

Walka z przemocą domową wobec dzieci i rodziców 

„W formie wielu kampanii społecznych będziemy pracować nad zwiększeniem świadomości praw ofiar przemocy domowej, zwłaszcza tych najsłabszych – kobiet, dzieci i osób starszych, a także dostępności wsparcia psychologicznego”.

Ten element programu nie dotyczy jedynie seniorów, ale wpisanie go do Polskiego Ładu pokazuje, że przemoc domowa stanowi ważny problem, jest zjawiskiem negatywnym i trzeba mu publicznie przeciwdziałać.

- Potrzebne jest wzmocnienie procedur reagowania i identyfikowania przemocy w życiu osób starszych, prowadzenie odpowiednich działań profilaktyczno-prewencyjnych oraz rozszerzanie wsparcia psychologicznego w obliczu zaistnienia praktyk przemocowych – twierdzi dr Rafał Bakalarczyk.

…………………………………………..

 

W podsumowaniu swoich rozważań dr Rafał Bakalarczyk wskazuje, że konieczna jest konkretyzacja i rozwinięcie zapisów programowych, a wręcz opracowanie szerszych pakietów rozwiązań problemów społecznych dotykających osób starszych. 

- Wszyscy zainteresowani rozwojem wsparcia osób starszych w realizacji ich praw i podnoszeniu jakości ich życia powinni zabiegać by sytuacja osób starszych w wielu aspektach znalazła miejsce w dalszej debacie o Polskim Ładzie – radzi dr Rafał Bakalarczyk.

Chodzi o to, aby kwestie senioralne nie pozostały w cieniu politycznego i medialnego zainteresowania rządzących. 

 

Grażyna Czajkowska

 

Opracowano na podstawie artykułu eksperckiego „Rozwiązania dla seniorów w Nowym Ładzie”, dr Rafał Bakalarczyk, https://seniorhub.pl/rozwiazania-dla-seniorow-w-nowym-ladzie/

 

 



Podziel się
Oceń

Komentarze