Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
News will be here

Zielona Księga w sprawie starzenia się

Komisja Europejska przedstawiła w styczniu 2021 r. „Zieloną Księgę w sprawie starzenia się. Wspieranie solidarności i odpowiedzialności między pokoleniami”, która zapoczątkowała szeroką debatę na temat wyzwań i szans, jakie wiążą się ze starzeniem się społeczeństwa w Europie.
Zielona Księga w sprawie starzenia się

Wydłużanie średniego dalszego trwania życia zwiększa ryzyko pojawienia się choroby lub niepełnosprawności. Rosną zatem potrzeby w zakresie zdrowia, opieki długoterminowej i innych usług wsparcia. Wyzwania w sektorze opieki długoterminowej obejmują zapewnianie dostępu do takiej opieki oraz odpowiedniej siły roboczej, a także ich przystępność cenową i wysoką jakość usług. 

Wskazuje się, że wykwalifikowany personel, solidne systemy opieki długoterminowej, innowacje społeczne i technologiczne, integracja opieki a także zaangażowanie do działań przedsiębiorstw i organizacji społecznych wpłynie na poprawę warunków życia osób starszych, zmniejszy się też ryzyko izolacji i osamotnienia.

Dokument poddany był konsultacjom publicznym, ale informacja o nich nie była ogólnie dostępna. Stąd też z Polski wpłynęło do Komisji Europejskiej tylko kilka opinii i uwag, które można odszukać na stronie https://ec.europa.eu/.

W sprawie Zielonej Księgi toczyła się też debata na Komisji do Spraw Unii Europejskiej Polskiego Sejmu, gdzie stanowisko Rządu RP przedstawił Minister Stanisław Szwed Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej. Stwierdził on, że przyjęte w Polsce strategie, programy i dokumenty kierunkowe na szczeblu krajowym są spójne z Zieloną Księgą. Zarówno w stanowisku Rządu jak i opinii posła sprawozdawcy Agnieszki Dziemianowicz – Bąk zwrócono uwagę na problem występowania w Polsce znaczących opóźnień w realizacji polityk senioralnych w porównaniu z krajami Unii Europejskiej, w szczególności w zakresie opieki długoterminowej i systemu ochrony zdrowia

Rozwiązania przedstawione w Zielonej Księdze wymagają współdziałania wszystkich europejskich, krajowych, regionalnych i lokalnych organizacji i instytucji. W przypadku problemu starzenia się społeczeństwa nie chodzi jedynie o utrzymanie wzrostu gospodarczego i państwo opiekuńcze, ale o społeczeństwo jako całość i o sposób interakcji między pokoleniami. Oprócz szukania rozwiązań politycznych dotyczących społeczno – gospodarczego wpływu starzenia się, należy rozmawiać o tym, w jaki sposób zapewnić wszystkim możliwość uczestnictwa w życiu naszych społeczeństw. Wymaga to aktywnego zaangażowania w dyskusję zarówno osób młodych, jak i starszych. 

- (…) chodzi o to, jak żyjemy razem jako społeczeństwo. Rozwiązanie problemu zmian demograficznych ma kluczowe znaczenie dla budowania bardziej sprawiedliwego i odpornego społeczeństwa – powiedziała Dubravka Šuica. 

Na szczeblu UE istotna część pracy związanej z systemowym, przemyślanym wspieraniem solidarności i odpowiedzialności między pokoleniami będzie toczyć się także w związku z rozdysponowywaniem środków finansowych. 

Zachęcam do zapoznania się z zapisami Zielonej Księgi dostępnej na stronie https://ec.europa.eu/info/files/green-paper-ageing-fostering-solidarity-and-responsibility-between-generations_en i do wykorzystywania w działaniach proponowanych rozwiązań.

 

Grażyna Czajkowska

Opracowano na podstawie: 

  1. Zielona Księga w sprawie starzenia się. Wspieranie solidarności i odpowiedzialności między pokoleniami
  2. Opinia na temat Zielonej Księgi w sprawie starzenia się. Wspieranie solidarności i odpowiedzialności między pokoleniami (COM(2021) 50 final) Biura Analiz Sejmowych Kancelarii Sejmu z dnia 09.04.2021
  3. Transmisji archiwalnej z posiedzenia Komisji do Spraw Unii Europejskiej Sejmu RP w dniu 14.04.2021 r.


Podziel się
Oceń

Komentarze