Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 28 kwietnia 2024 00:01
Reklama
News will be here

GDDKiA ogłosiła drugi przetarg na obwodnicę Łomży

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oddział w Białymstoku ogłosiła przetarg, który wyłoni nowego wykonawcę obwodnicy Łomży, czyli prawie 13 kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S61 od węzła Łomża Zachód do węzła Kolno. W maju GDDKiA odstąpiła od umowy z poprzednim wykonawcą, firmą TOTO.
GDDKiA ogłosiła drugi przetarg na obwodnicę Łomży


Obwodnica o parametrach „eski”

Odcinek Łomża Zachód - węzeł Kolno stanowiący kluczową część obwodnicy Łomży będzie miał długość 12,92 kilometra i powstanie jako dwujezdniowa droga ekspresowa z dwoma pasami ruchu w każdą stronę, rodzaj nawierzchni wybierze wykonawca.

Inwestycja obejmuje też budowę dodatkowych jezdni, chodników, ciągów pieszo-rowerowych, ścieżek rowerowych, a także urządzeń ochrony środowiska (ekranów akustycznych i przeciwolśnieniowych, urządzeń oczyszczających (separatory) czy przejść dla zwierząt). Wybudowane zostaną tu trzy węzły drogowe: Łomża Zachód, Nowogród i Łomża Północ oraz nowy, 1200-metrowy most nad doliną Narwi.

W ramach zadania powstanie również fragment jednojezdniowej drogi krajowej nr 64 na odcinku od węzła Łomża Północ do Elżbiecina o długości 6,96 km. Odcinek drogi krajowej nr 64 będzie miał jedną jezdnię, skrzyżowania w postaci rond z istniejącą drogą krajową nr 61 w rejonie miejscowości Marianowo oraz z istniejącą drogą krajową nr 64 w rejonie miejscowości Elżbiecin. Rodzaj nawierzchni wybierze wykonawca.

Dzięki budowie obwodnicy miasta zwiększy się bezpieczeństwo ruchu drogowego i komfort życia mieszkańców Łomży, przez której centrum dzisiaj prowadzi cały ruch tranzytowy w kierunku państw bałtyckich i Rosji (Obwodu Kaliningradzkiego).

 

Kluczowy odcinek – przejezdność grudzień 2023

Realizacja drogi ekspresowej S61 jest inwestycją istotną nie tylko dla sieci dróg w Polsce, ale ma też znaczenie europejskie – łącząc się z drogę ekspresową S8 Wrocław – Warszawa – Białystok, tworzy międzynarodowy korytarz transportowy Via Baltica. Docelowo przejmie on ruch tranzytowy pomiędzy krajami bałtyckimi i Europą Zachodnią.

Jak przekonuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych I Autostrad to właśnie szybka i sprawna realizacja odcinka S61 stanowiącego obwodnicę Łomży, ma sprawić, że ruch po Via Baltice - od grudnia 2023 roku - będzie odbywał się bez większych problemów na całej jej długości. Natomiast budowa drugiej jezdni i zakończenie budowy odcinka od węzła Łomża Zachód do węzła Kolno nastąpi w 2024 roku.

Realizacja S61 Łomża Zachód - Kolno, tak jak pozostałych odcinków pomiędzy Podborzem a Stawiskami, jest współfinansowana z funduszy Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.



Podziel się
Oceń

Komentarze