Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 13 maja 2024 17:32

Legalny w Polsce "narkotyk" rujnuje zdrowie Lecha Wałęsy

Od wielu lat walczymy z nielegalnymi narkotykami. Okazuje się jednak, że codziennie nieświadomie spożywamy coś, co pod przykrywką przyjemności może rujnować nasze zdrowie. Przekonał się o tym były prezydent Lech Wałęsa, któremu groziła amputacja stopy.
Legalny w Polsce "narkotyk" rujnuje zdrowie Lecha Wałęsy

Autor: defense.gov

Stopa do amputacji

Od kilku dni były prezydent Lech Wałęsa przebywa w szpitalu pod opieką lekarzy. Niedawno jego syn opowiadał o złym stanie zdrowia ojca, zmagającego się z cukrzycą. W wyniku powikłań związanych ze zmianami, jakie powoduje przypadłość, istniało ryzyko amputacji stopy współzałożyciela NSZZ „Solidarność”. „Przeprowadzane są badania, zobaczymy co będzie ze stopą. Jest zagrożona. Ryzyko amputacji niestety istnieje, ale jestem dobrej myśli.” – mówił Super Expressowi Jarosław Wałęsa, poseł Koalicji Obywatelskiej.

W czwartek poseł PO Jerzy Borowczak poinformował, że według jego wiedzy, nowatorskie metody prawdopodobnie uchronią Lecha Wałęsę od pozbawienia części kończyny. „Z tego co wiem, stopa Lecha nie będzie amputowana. Są jakieś nowe metody w świecie, które wchodzą w rachubę, aby je zastosować.” – wyjaśniał w SE przyjaciel byłego prezydenta.

Wszystkiemu winny legalny narkotyk

Takim mianem Stowarzyszenie Promocji Zdrowego Stylu Życia „Sięgnij po zdrowie” określa cukier. Potwierdza to ostatni raport NFZ na temat słodkiej substancji. Dane pokazują, że przeciętny Polak zjada co roku 12 kg cukru m.in. w postaci słodzonych napojów, przekąsek, gotowych potraw. Badania pokazały, że w 2016 r., 68 proc. mężczyzn i 53 proc. kobiet miało w Polsce nadwagę. Jednocześnie analizy wykazały, że nadmierne kilogramy są jedną z najczęstszych przyczyn cukrzycy. Jednym z jej powikłań jest przypadłość, z którą zmaga się aktualnie Lech Wałęsa.

Stopa cukrzycowa

Bo właśnie o niej mowa, to następstwo długotrwałego, nieprawidłowego poziomu glikemii w organizmie. Zaniedbanie prowadzi do infekcji i owrzodzenia stopy. Dochodzi do zniszczenia tkanek, kości i stawów. Towarzyszyć temu może brak czucia poniżej kostki. Z czasem zaczyna się łuszczyć skóra, pojawiają się też odciski i stany grzybiczne. Niepokoić może również zniekształcenie paznokci. Objawem mogą być też stale zimne stopy, co wiąże się z zaburzeniem pracy układu krwionośnego. Specjaliści alarmują, że wczesne wykrycie choroby i podjęcie leczenia, może zmniejszyć ryzyko amputacji części kończyny nawet o 85 proc.


Podziel się
Oceń

Komentarze