Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
News will be here

Widzisz modliszkę? Zrób jej zdjęcie

Wybierając się na weekendowy spacer, możesz spotkać na swojej drodze owada, który w Polsce objęty jest ochroną. Naukowcy apelują, aby pomóc im w obserwacji ekspansji tego gatunku. Wystarczy zrobić zdjęcie.
Widzisz modliszkę? Zrób jej zdjęcie

Autor: iStock

Badacze przyglądają się modliszce

Naukowcy z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego wraz z Łódzkim Oddziałem Polskiego Towarzystwa Entomologicznego zaobserwowali, że spotykana dotychczas bardzo rzadko modliszka, teraz pojawia się na terenie miast znacznie częściej. Najtrudniej spotkać owada na północy kraju. Prof. Agnieszka Soszyńska-Maj, przewodnicząca Łódzkiego Oddziału PTE zauważyła wśród internautów wzmożone zainteresowanie tymi ciepłolubnymi stworzeniami. Korzystając z tego, że łodzianie chętnie dzielą się fotografiami napotkanych modliszek, apeluje o rozpowszechnienie tego trendu.

„(…) Jeżeli ktoś zauważy modliszkę w mieszkaniu, na balkonie, w parku, na łące, na działce, w ogródku - proszę, żeby zrobił zdjęcie (jeśli to możliwe) oraz wpisał miejsce i datę w poście na Facebooku, na stronie Łódzkiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Entomologicznego.” – czytamy w informacji prasowej cytowanej przez Polską Agencję Prasową. Apel skierowany jest w szczególności do mieszkańców Łodzi i okolic. Tam, ze względu na wysokie temperatury oraz popularne w ostatnim czasie łąki kwietne, możliwe jest zwiększenie występowania modliszek. Tamtejsi badacze chcą nawet stworzyć specjalną mapę, która pomoże monitorować rozwój ich populacji w tym rejonie.

Modliszka nie jest groźna

Choć jej wygląd może budzić niepokój, modliszka w żaden sposób nie zagraża człowiekowi. Wbrew powszechnej opinii, rzadkością jest również sytuacja, w której samica pozbawia głowy samca. Owady są charakterystyczne i mogą mierzyć nawet 9 cm. Zakazane jest ich hodowanie, a każda spowodowane wobec nich zagrożenie może zakończyć się ukaraniem, gdyż od 1984 r. są objęte w Polsce ścisłą ochroną. Gatunek ten został również ujęty w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt, jako zagrożony wyginięciem.  


Podziel się
Oceń

Komentarze