Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 27 kwietnia 2024 23:41
Reklama
News will be here

Wspólne decyzje dla dobra seniorów [FOTO]

Sytuacja demograficzna wymusza od decydentów większej liczby działań skierowanych do seniorów, ale też sprzyja budowaniu koalicji w celu wzmocnienia głosu seniorów oraz zwiększenia ich wpływu na kształtowanie polityk publicznych.
Wspólne decyzje dla dobra seniorów [FOTO]

Obywatelski Parlament Seniorów

Ważnymi wydarzeniami dla środowiska osób starszych są sesje Obywatelskiego Parlamentu Seniorów, gdzie delegatami są przedstawiciele wszystkich środowisk senioralnych w Polsce, w szczególności Uniwersytetów Trzeciego Wieku, Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów oraz gminnych rad seniorów. OPS powstał w 2015 roku i jest unikalną formą aktywności i uczestnictwa osób starszych w procesie budowy społeczeństwa obywatelskiego, inspirowania kierunków polityki senioralnej oraz konstruktywnego dialogu z podmiotami życia publicznego.

Celami OPS są integracja oraz rzecznictwo interesów środowiska senioralnego, systematyczne monitorowanie sytuacji osób starszych we wszystkich obszarach ich funkcjonowania, społeczny dialog, a także prezentowanie stanowisk dotyczących polityki senioralnej. „Seniorzy i przyszłość Polski” – to symboliczne motto działania Obywatelskiego Parlamentu Seniorów.

Na zaproszenie Marszałka Senatu RP, prof. Tomasza Grodzkiego, 4 października 2021 roku w sali sesyjnej Senatu odbyła się VII Sesja Obywatelskiego Parlamentu Seniorów prowadzona przez Krystynę Lewkowicz Przewodniczącą Prezydium Obywatelskiego Parlamentu Seniorów. Tematem przewodnim Sesji była sytuacja seniorów i organizacji senioralnych po pandemii oraz program powrotu do dawnej aktywności.

Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki w nagraniu skierowanym do uczestników VII Sesji powitał ich słowami: „z wielką satysfakcją mówię: witajcie w domu! (…) Senat jest i będzie waszym domem, bo tu w szczególny sposób rozumiemy szacunek dla osób w srebrnym wieku, które swoim dojrzałym życiem, swoimi umiejętnościami mogą najlepiej, jak to jest możliwe, służyć Polsce, Polkom i Polakom, uczyć młodszych, dbać o nich, dzielić się doświadczeniem zawodowym i życiowym”.

Gośćmi obrad byli: Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa–Błońska, Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Rafał Trzaskowski, Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Uniwersytetów Trzeciego Wieku poseł Michał Szczerba, senator Krzysztof Kwiatkowski, Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek.

Na szczególne podkreślenie w wypowiedziach gości zasługuje ich troska o zapewnienie godnego życia seniorów jak również o dobrostan osób starszych w trakcie pandemii. Zmieniła ona bowiem życie seniorów, ich codzienne przyzwyczajenia, ograniczyła możliwość kontaktu z najbliższymi i codzienne aktywności. 

W przyjętej Deklaracji Programowej VII Sesji Plenarnej Obywatelskiego Parlamentu Seniorów skierowanej do władz Rzeczypospolitej Polskiej znalazły się zapisy dotyczące systemowych rozwiązań w obszarze szeroko pojętej polityki senioralnej, a w szczególności zdrowia i opieki zdrowotnej w czasie pandemii oraz apel o pilną nowelizację ustawy o osobach starszych. Proponowane zmiany w ustawie dotyczą m.in. umocowania prawnego Obywatelskiego Parlamentu Seniorów jako ogólnopolskiego reprezentanta osób starszych i powołania na szczeblu rządowym pełnomocnika ds. osób starszych. Projekt nowelizacji ustawy został skierowany do organów uprawnionych do wnoszenia inicjatyw ustawodawczych z postulatem podjęcia procedury.

W VII Sesji Obywatelskiego Parlamentu Seniorów uczestniczyli: Grażyna Czajkowska Przewodnicząca Łomżyńskiej Rady Seniorów oraz Stanisław Kaseja, Wiceprzewodniczący Łomżyńskiej Rady Seniorów.

Uczestnictwo Łomżyńskiej Rady Seniorów w ogólnopolskich organizacjach senioralnych daje możliwość włączenia się w systemowe działania w kierunku kształtowania polityki senioralnej i wzmocnienia roli przedstawicielstw osób starszych. Podstawą tych działań są wspólne wartości i cele takie jak: zdrowie, godność, szacunek. Nie tylko zapewnienie zabezpieczenia finansowego, lecz także poszanowanie godności i umożliwienie zachowania niezależności w życiu codziennym powinny być priorytetami w działaniach na rzecz seniorów.

 

Grażyna Czajkowska

Przewodnicząca Łomżyńskiej Rady Seniorów




Podziel się
Oceń

Komentarze