Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 29 kwietnia 2024 03:12
Reklama
News will be here

Kronika Województwa Podlaskiego odc. 698 - [VIDEO]

Co wydarzyło się w naszym województwie w minionym tygodniu?
Kronika Województwa Podlaskiego odc. 698 - [VIDEO]

Skarby szudziałowskiej gminy to inicjatywa, która także zyskała uznanie komisji. W jej ramach Klub Współczesnej Kobiety zorganizował konkurs na najlepiej zagospodarowane, użytkowane i utrzymane piwniczki i spichlerze.

Kolejny laureat to OSP w Złotnikach. W przedsięwzięciu Lubię naturę, nie śmiecę uczestniczyły całe rodziny, zebrano ponad 3 tys. litrów odpadów. Jak podkreślił Józef Jaroszuk, prezes strażaków, na tym nie koniec, a otrzymane w ramach wygranej pieniądze przeznaczone zostaną na edukację dzieci i wsparcie młodzieżowej ochotniczej straży pożarnej.

Wojewódzką Olimpiadę Aktywności Wiejskiej zorganizował Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich, działający przy Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego w Departamencie Rolnictwa i Obszarów Rybackich. Inicjatywa finansowana jest z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Laureatami olimpiady Za działania skierowane do społeczności jednej bądź dwóch miejscowości w obrębie jednej gminy są także Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Szudziałowo – Tradycje kulinarne Podlasia – smaki z ogrodów, sadów i pól oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Kosówce – Lato zamknięte w słoiku – warsztaty kulinarne.
Wyróżnienia trafiły do Kół Gospodyń Wiejskich w Niewinie Borowym i Dąbrówkach.

Za działania skierowane do minimum trzech miejscowości, ale nie wychodzące poza obszar jednej gminy laureatami zostali także Stowarzyszenie Sympatyków Wsi Borysówka z – Dietą Borysa – familijne warsztaty zdrowego żywienia oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Bohdanie – za Wiejski festyn – Na straganie w dzień targowy. Natomiast Za działania skierowane poza obręb gminy, ale mieszczące się w ramach województwa: kolejno 2 i 3 miejsce zajęli Koło Gospodyń Wiejskich w Sitawce za Sitawską spiżarnię i Grupa nieformalna Aktywni+ z Szudziałowa za akację Chodźmy na spacer. Serdecznie wszystkim gratulujemy razem można więcej

ZDROWIE

Ambulans typu "P" marki Mercedes na dyżurze w Stawiskach

Ambulans typu p marki mercedes należy do Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Łomży, ale jej stałą bazą będą Stawiski. Kluczyki do nowego ambulansu przekazał ratownikom medycznym Marek Olbryś, wicemarszałek województwa. Towarzyszyła mu burmistrz Stawisk Agnieszka Rutkowska. Urząd marszałkowski reprezentował także Dominik Maślach, dyrektor Departamentu Zdrowia.

Jak poinformował Sławomir Szajda, dyrektor WSPR w Łomży, to dziesiąty ambulans, jaki otrzymała stacja w ostatnich trzech latach, ten który trafił do Stawisk zastąpi stara karatkę, która jest już wysłużona.

W Stawiskach czuwają całą dobę dwuosobowe zespoły ratowników medycznych, a obecność nowoczesnej karetki gwarantuje bezpieczeństwo mieszkańców gminy i umożliwia pomoc ofiarom wypadków.

Ambulans został poświęcony przez proboszcza Wojciecha Turowskiego, który wspomniał zgromadzonym na Placu Wolności w Stawiskach, że dbanie o człowieka w potrzebie, rannego, chorego i cierpiącego jest godne zauważenia i osobiście podziękował za nowoczesną karetkę która trafiła do społeczności Stawisk.

Jak informuje Departament Zdrowia UMWP, zakup ambulansu medycznego został dofinansowany z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w związku z realizacją działań związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem „COVID-19" oraz innych chorób zakaźnych.

Wartość ambulansu wraz z wyposażeniem to: 533 130 zł w tym dofinansowanie ze środków unijnych to  500 000 zł. Pozostałą część kwoty sfinansowano ze środków własnych. Na wyposażeniu karetki są między innymi: nosze MedirolClinic, system do unieruchomienia dziecka na noszach KIDDY, krzesełko kardiologiczne PENSI i oczywiście defibrylator.

WSPR w Łomży dysponuje trzynastoma ambulansami jeżdżącymi w ramach Państwowego Ratownictwa Medycznego. Oprócz tego ma cztery karetki transportowe, dwie do transportów międzyszpitalnych i jedną karetkę COVID-19.

REGION I GODPODARKA

Marszałek Artur Kosicki powołany do Rady ds. Samorządu Terytorialnego przy Prezydencie RP

Radę ds. Samorządu Terytorialnego przy Prezydencie RP tworzy kilkudziesięciu przedstawicieli administracji samorządowej różnego szczebla: od marszałków województw, przez starostów, prezydentów miast, burmistrzów i wójtów, a także przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP. Podczas listopadowego posiedzenia Rady w Warszawie, do udziału w jej pracach powołany został marszałek Artur Kosicki.

Gremium, działające w ramach Narodowej Rady Rozwoju, zajmuje się przygotowywaniem opinii i ekspertyz dla prezydenta RP, analizowaniem rozwiązań prawnych oraz opracowywaniem założeń i projektów prezydenckich inicjatyw legislacyjnych dotyczących samorządu.

EDUKACJA

Tydzień Munduru W Książnicy Podlaskiej podsumowanie akcji

Blisko tysiąc laurek, pocztówek i listów przygotowali młodzi mieszkańcy województwa podlaskiego w ramach akcji Tydzień Munduru. W ten sposób przedszkolaki, uczniowie i harcerze dziękują służbom mundurowym broniącym granicy polsko-białoruskiej. Akcję podsumował jej inicjator marszałek Artur Kosicki oraz Beata Zadykowicz, dyrektor Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.

Prace powstawały podczas warsztatów plastycznych organizowanych w Książnicy, jej filiach, w szkołach i przedszkolach. Teraz trafią do służb mundurowych pracujących na granicy.

Pomysłów na prace młodym autorom nie brakowało. Głównym motywem były barwy narodowe, mundur i oczywiście słowo: „dziękuję”.


 

 

 



Podziel się
Oceń

Komentarze