Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
News will be here

Więcej aut na drogach województwa podlaskiego?

Zakończył się prowadzony na drogach krajowych Generalny Pomiar Ruchu (GPR) 2020/2021. Pokazuje on natężenie ruchu na poszczególnych odcinkach dróg krajowych, ale też jego strukturę rodzajową, tzn. udział pojazdów ciężarowych, autobusów itd. W całym województwie podlaskim średni dobowy ruch roczny (SDRR) wzrósł o 15 procent i wyniósł 8125 poj./dobę.
Więcej aut na drogach województwa podlaskiego?


 

Ełk - Białystok też więcej

Spory wzrost natężenia ruchu nastąpił na DK65 od granicy woj. warmińsko-mazurskiego i podlaskiego, przez Grajewo – Mońki, do Białegostoku. Średni poziom wzrostu pojazdów poruszających się tą drogą to około 35 proc.

 

Gdzieniegdzie mniej

Okazuje się, że przyrost ruchu nie wystąpił na każdej drodze, nie wszędzie samochodów jest więcej. W województwie podlaskim są drogi, które stały się mniej uczęszczane.

Na odcinku drogi krajowej nr 66 pomiędzy Brańskiem a Bielskiem Podlaskim natężenie ruchu spadło w stosunku do pomiaru z 2015 roku o 30 proc.

Z kolei 13-procentowy spadek pojazdów ogółem zanotowano także na DK61 pomiędzy granicą z woj. mazowieckim (kierunek do Ostrołęki) a Łomżą i dalej do Stawisk, Szczuczyna i Grajewa. Jak przypuszcza Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wpływ na taki wynik mogły mieć trwające w 2020 i 2021 roku prace związane z budową odcinków drogi ekspresowej S61 od węzła Kolno do Stawisk oraz od Stawisk do Szczuczyna. Zdaniem GDDKiA budowa w wielu miejscach powodowała utrudnienia w ruchu, gdyż „eska” na znacznej części poprowadzona została śladem DK61.


Podsumowanie

Z przeprowadzonego GPR-u wynika, że średni przyrost między GPR-ami w grupie pojazdów ogółem na sieci dróg województwa podlaskiego wynosi 15 proc.

W podziale na kategorie pojazdów, największy procentowy średni wzrost na sieci miały lekkie pojazdy ciężarowe (50 proc.), samochody osobowe (23 proc.). Ciekawostką jest fakt, dużego przyrostu - o 77 proc. - liczby… ciągników rolniczych, mimo że z racji całkowitej wielkości natężenia w SDRR na sieci dróg krajowych nie są wcale dominującą strukturą rodzajową.

Ruch pojazdów ciężkich w grupie samochodów ciężarowych z przyczepami wzrósł na całej sieci średnio o 6 proc.

 

Zobacz mapę przedstawiającą wyniki dla poszczególnych pododcinków pomiarowych na drogach krajowych województwa podlaskiego



Podziel się
Oceń

Komentarze