ZUS opracował raport, w którym przeanalizował dane z dokumentów ZUS RUD przekazanych od 1 stycznia do 30 września 2021 r. Zgromadzone w rejestrze informacje będą wykorzystywane do celów statystyczno-analitycznych, także do badania kierunków rozwoju przedsiębiorczości.
Przepisy Tarczy Antykryzysowej wprowadziły obowiązek informowania ZUS o umowach o dzieło zawartych od 1 stycznia 2021 roku. Płatnicy składek oraz osoby fizyczne, które zawarły taką umowę, muszą to zrobić w ciągu 7 dni od jej podpisania na formularzu RUD. Jednak nie mają takiego obowiązku płatnicy, jeżeli osoba, z którą zawarli umowę o dzieło:
▪ pozostaje z nimi w stosunku pracy,
▪ wykonuje w ramach tej umowy pracę na rzecz swojego pracodawcy,
▪ prowadzi działalność gospodarczą w ramach której wykonuje usługi wchodzące w zakres działalności tej osoby.
- Informować o umowach o dzieło nie muszą podmioty lub jednostki organizacyjne, które nie są płatnikami składek (np. stowarzyszenia, fundacje, spółki prawa handlowego itp.) – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.
Jak wynika z zebranych przez ZUS danych, wbrew powszechnym przypuszczeniom, w Polsce nie zawiera się rocznie kilku milionów umów o dzieło.- Od 1 stycznia do 30 września 2021 r. zostało zgłoszonych w Polsce 283 tys. wykonawców umów o dzieło, a w województwie podlaskim jedynie 6 tys.- dodaje rzeczniczka.
Najwięcej umów zawarto w sierpniu oraz we wrześniu. Z kolei najwięcej osób wykonujących umowę o dzieło jest w wieku 30–39 lat. Jeśli chodzi o płeć, to częściej zawierają je mężczyźni (53 proc.) i w zdecydowanej większości podpisywane są z przedsiębiorcą – czyli płatnikiem składek (96 proc.) niż z osobą fizyczną. Najwięcej osób zgłosili płatnicy, którzy prowadzą działalność związaną z edukacją. Umowy o dzieło najczęściej zawierano na okres nie dłużej niż 9 dni. Najwięcej płatników składek, którzy zgłaszali umowę o dzieło, miało nie więcej niż 9 ubezpieczonych. Najmniejsza grupa płatników składek zgłaszających umowy o dzieło zatrudniała do 250 ubezpieczonych.
Umowy o dzieło w jakich branżach
W raporcie uwzględniono również wykonawców umów o dzieło według rodzaju działalności płatników składek w klasyfikacji PKD. Najwięcej osób zgłosili płatnicy składek, których działalność to edukacja.- Na dalszych miejscach są: działalność organizacji członkowskich oraz działalność twórcza związana z kulturą i rozrywką oraz działalność związana z produkcją filmów, nagrań wideo, programów telewizyjnych, nagrań dźwiękowych i muzycznych. W województwie podlaskim najczęściej zawierane były umowy w branżach związanych z architekturą i inżynierią, badaniem i analizą techniczną - mówi Katarzyna Krupicka.
Więcej informacji na temat zawieranych umów o dzieło można przeczytać w opracowanej przez ZUS analizie, dostępnej na stronie internetowej www.zus.pl .
![Od początku roku ponad 1,2 mln umów o dzieło w rejestrach ZUS - [VIDEO] Od początku roku ponad 1,2 mln umów o dzieło w rejestrach ZUS - [VIDEO]](https://static2.narew.info/data/articles/xl-od-poczatku-roku-ponad-12-mln-umow-o-dzielo-w-rejestrach-zus-video-1650964660.jpg)
![Odkrycie „wodokaczki” nad Narwią. Co dalej z zabytkiem, który przypomniał Łomży o jej historii? - [VIDEO] Odkrycie „wodokaczki” nad Narwią. Co dalej z zabytkiem, który przypomniał Łomży o jej historii? - [VIDEO]](https://static2.narew.info/data/articles/sm-16x9-odkrycie-wodokaczki-nad-narwia-co-dalej-z-zabytkiem-ktory-przypomnial-lomzy-o-jej-historii-v-1776776116.png)

![Dzień otwarty w ZSTiO nr 4 w Łomży. Uczniowie poznają kierunki i wybierają przyszłość - [VIDEO] Dzień otwarty w ZSTiO nr 4 w Łomży. Uczniowie poznają kierunki i wybierają przyszłość - [VIDEO]](https://static2.narew.info/data/articles/sm-16x9-dzien-otwarty-w-zstio-nr-4-w-lomzy-uczniowie-poznaja-kierunki-i-wybieraja-przyszlosc-video-1776865394.jpg)

![Nowa sala konferencyjna w Szepietowie otwarta. Wzmocnienie dla doradztwa rolniczego w regionie - [VIDEO] Nowa sala konferencyjna w Szepietowie otwarta. Wzmocnienie dla doradztwa rolniczego w regionie - [VIDEO]](https://static2.narew.info/data/articles/sm-16x9-nowa-sala-konferencyjna-w-szepietowie-otwarta-wzmocnienie-dla-doradztwa-rolniczego-w-regionie-1776763345.jpg)
Komentarze