Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Bohaterzyca, walecznica, rycerka...

...tak stanowił Słownik Języka Polskiego autorstwa Aleksandra Zdanowicza, Michała Bohusza-Szyszki, Januarego Filipowicza, Walerjana Tomaszewicza, Florjana Czepielińskiego i Wincenta Korotyńskiego, z udziałem Bronisława Terentowskiego wydany w Wilnie w 1861 roku o kobiecie heroicznej - wspaniałomyślnej, gotowej do poświęcenia się, czyli tak naprawdę każdej.
Bohaterzyca, walecznica, rycerka...

O bohaterstwie stanowi przecież każdy dzień, wypełniony po brzegi zawodowymi obowiązkami, troską o domowe ognisko czy rozpościeranie matczynego parasola. 

O walce natomiast głośne artykułowanie własnego zdania, wymagające niekiedy, nawet dziś, obrony integralności. 

O rycerskości zaś gotowość do walki o wolność i niepodległość. Wystarczy spojrzeć na żołnierki, które w obliczu wojny na Ukrainie również chwytają za broń. 

Drogie bohaterzyce, walecznice, rycerki – babcie, mamy, córki, siostry, przyjaciółki! W tym wyjątkowym dniu zechciejcie przyjąć najserdeczniejsze życzenia. Bądźcie bohaterkami własnych opowieści. Tych najpiękniejszych i niepowtarzalnych. Nie bójcie się głośno mówić o własnych pragnieniach, potrzebach i marzeniach. Żyjcie w spokojnym i bezpiecznym świecie, w którym obcy będzie lęk o własne i bliskich jutro. I nigdy nie rezygnujcie z siebie. Odważnie dążcie po szczęście. Tylko same będąc szczęśliwe, jesteście w stanie dać szczęście innym. 


Podziel się
Oceń

Komentarze