Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 13 maja 2024 15:18

Pierwsze symptomy autyzmu. Czy moje dziecko ma autyzm?

Każde dziecko ma swoje własne tempo wzrostu i na różnych etapach życia może rozwijać się inaczej niż jego rówieśnicy. Czasami w poszczególnych stadiach rozwoju pojawiają się zachowania, które budzą niepokój opiekunów. Czy moje dziecko rozwija się prawidłowo? Czy zachowanie odbiegające od tak zwanej normy to jakieś zaburzenie? Takie pytania stawia sobie wielu rodziców. W kwietniu nasze oczy zwrócone są w kierunku osób z autyzmem. Solidaryzujemy się z nimi i ich rodzinami, propagujemy wiedzę na temat autyzmu.
Pierwsze symptomy autyzmu. Czy moje dziecko ma autyzm?

Czym jest autyzm? Jakie są jego pierwsze symptomy? Co zrobić, gdy podejrzewamy autyzm u dziecka? Na te pytania spróbujemy odpowiedzieć w poniższym artykule.

Czym jest autyzm?

Autyzm to zaburzenie rozwojowe, które charakteryzuje się trudnościami w relacjach z ludźmi, komunikacji oraz powtarzalnymi i sterotypowymi zachowaniami.

Jakie są jego symptomy?

Pierwsze objawy  autyzmu pojawiają się zazwyczaj przed ukończeniem przez dziecko 3 roku życia. Jednak z badań oraz relacji rodziców wynika, że niepokojące zachowania dostrzec można już w pierwszym roku życia. Prawidłowo rozwijające się dziecko w naturalny sposób komunikuje się z otoczeniem już w okresie niemowlęctwa. Wodzi wzrokiem za rodzicem, uśmiecha się, reaguje na swoje imię, wskazuje palcem, szuka bliskości i kontaktu.

Dzieci z autyzmem już na wczesnym etapie rozwoju mają trudności z nawiązywaniem kontaktu wzrokowego, są mało zainteresowane innymi osobami, nie zwracają uwagi na twarze innych, nie dzielą uwagi. Rodzice zauważają brak odwzajemniania uśmiechów i brak reakcji na imię już w pierwszym roku życia. Bardzo często dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu mają trudności w używaniu gestu wskazywania palcem- nie pokazują w ten sposób obiektów, które je interesują lub tych, które chcą uzyskać. Mają również trudności z angażowaniem się w zabawy w grupie. Opiekunowie często zwracają uwagę, że dzieci sprawiają wrażenie jakby nie słyszały, kiedy inni się do nich zwracają. Badania wskazują, że to właśnie objawy związane z wchodzeniem w relację z ludźmi są najbardziej charakterystyczne dla spektrum autyzmu.

Mowa osób z autyzmem również nie rozwija się prawidłowo. Niektóre dzieci nie mówią, a przy tym nie kompensują braku mowy mimiką, gestami. Mogą mieć również trudności z odczytywaniem mimiki twarzy i gestów rozmówcy. Inne mówią, ale często mają trudności w komunikowaniu potrzeb lub pragnień. Niektóre prezentują nietypowy ton głosu bądź ich wypowiedzi sprawiają wrażenie nieadekwatnych do sytuacji.

Często zachowanie autystycznego dziecka odbieramy jako dziwne. Wiele dzieci z autyzmem lubi niezmienność otoczenia i szybko przywiązuje się do rutyn (np. podążanie do przedszkola zawsze tą samą trasą czy picie z określonego kubka). Jakiekolwiek odstępstwo od utartych reguł wzbudza w nich niepokój, lęk, a czasem nawet agresję. Dzieci przywiązują się silnie do niektórych zabawek i dość często bawią się nimi w specyficzny sposób, np. kręcąc bądź ustawiając w rzędzie.

Dzieci z autyzmem, przejawiają zaburzenia w przetwarzaniu bodźców sensorycznych. To one właśnie powodują, że zauważamy niechęć do przytulania się, znaczną wybiórczość pokarmową, czy wręcz przeciwnie- potrzebę bardzo mocnego docisku albo niepohamowaną chęć jedzenia.

Czy wszystkie objawy autyzmu muszą wystąpić u dziecka?

Zdecydowanie nie. Żadne dziecko ze spektrum autyzmu nie wykazuje wszystkich objawów. Również ich nasilenie jest różne.

Pamiętajmy, że dziecko najlepiej obserwować w jego stałym i znanym otoczeniu, tam, gdzie czuje się bezpiecznie i gdzie jest naturalne. Sposób, w jaki dziecko się bawi, jak komunikuje swoje potrzeby, jak nawiązuje relacje dostarcza nam wielu informacji na temat jego rozwoju.

Co zrobić, gdy podejrzewamy autyzm u dziecka?

Jak najszybciej zgłośmy się do specjalistów zajmujących się wczesną diagnozą i terapią dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Szybko rozpoczęta, kompleksowa terapia daje dzieciom szansę na samodzielne funkcjonowanie w życiu dorosłym.

Zespół Szkół Specjalnych w Łomży


Podziel się
Oceń

Komentarze