Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Konwent Marszałków Rzeczypospolitej w Kielcach - [VIDEO]

O kwestiach związanych z rozwojem gospodarki, sytuacją społeczną i finansową oraz inwestycjami, a także zmieniającym się ustawodawstwem dyskutowano podczas Konwentu Marszałków Województw w Kielcach. Gospodarzem obrad w tym roku było Województwo Świętokrzyskie. Dzięki wspólnym stanowiskom w kwestiach rozwojowych regionów, skutecznie wpływa na kształtowanie polityki samorządowej.
Konwent Marszałków Rzeczypospolitej w Kielcach - [VIDEO]

Autor: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

 

Unijne programy regionalne na lata 2021-2027, działania na rzecz ochrony klimatu i środowiska, a także wyzwania dla samorządów wobec kryzysu uchodźczego w związku z wojną w Ukrainie – to główne tematy I Posiedzenia Konwentu Marszałków Województw RP

To pierwszy od dłuższego czasu konwent organizowany w tradycyjnej formie. I ta możliwość bezpośredniego spotkania bardzo cieszy. Wymieniamy się doświadczeniami, rozmawiamy o kwestiach wspólnych dla wszystkich regonów, ale też tych, które są charakterystyczne dla niektórych województw. Istotą tych spotkań jest dzielenie się pomysłami i wypracowywanie rozwiązań dla kwestii trudnych - mówił Marek Olbryś.

– Dzisiaj poruszaliśmy m.in. temat małych spalarni, co jest ważne w kontekście ochrony środowiska i dofinansowania samorządów w tym zakresie. Zwrócimy się do Brukseli z apelem i o dotacje i o przyśpieszenie programu – dodał wicemarszałek, który w zarządzie województwa jest odpowiedzialny m.in. za ochronę środowiska.

Oprócz zagadnień dotyczących negocjacji z Komisją Europejską w programach regionalnych na lata 2021 – 2027, uczestnicy spotkania omówili wyzwania związane z funkcjonowaniem publicznego transportu zbiorowego w dobie popandemicznej. 

Otwierając obrady marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski powitał uczestników obrad, biorących osobiście i zdalnie udział w posiedzeniu, na ziemi świętokrzyskiej.

– Nie konkurujemy, a współpracujemy, wspólnie inicjujemy działania, mogące wspierać rozwój poszczególnych województw – powiedział marszałek Andrzej Bętkowski. – Jestem przekonany że trwająca świętokrzyska prezydencja tego gremium będzie okresem wytężonej pracy, a wypracowane wnioski będą owocne, wspólne ustalenia pozwolą na rozwój wszystkich polskich regionów. Za nami pierwsze narady zespołów problemowych i eksperckich. Po 2 latach trwania kryzysu zdrowotnego mierzymy się z nowym zagrożeniem, jakim jest atak na Ukrainę, z tragedią uchodźców, którym Polska pomaga, których Polska obejmuje wsparciem w zakresie opieki zdrowotnej, społecznej, edukacji, pomocy w znalezieniu pracy. W obliczu nowych wyzwań ważne jest współdziałanie, które jest wyzwaniem, ale i dobrym doświadczeniem. Myślmy lokalnie, działajmy regionalnie, rozwijajmy Europę, współpracujmy wypracowując kompromisy, bądźmy wzajemnymi partnerami – podkreślił marszałek.

Wsparcie unijne podczas kryzysu uchodźczego

W obradach wziął udział minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda. Minister zwrócił uwagę na sytuację polityczną, jaka musi zostać uwzględniona w negocjowaniu wysokości środków finansowych, o które Polska ubiega się z Unii Europejskiej (UE).

– Dla Polski sytuacja wojny za naszą granicą to wielkie wyzwanie, szacuje się, że około 4 mln uchodźców z Ukrainy pojawi się w naszym kraju. Myślimy o tym, by obywatele ukraińscy uciekający przed zawieruchą wojenną, przebywający w Polsce byli chronieni, mieli opiekę, pomoc finansową, szansę na pracę, edukację, opiekę zdrowotną – mówił minister Grzegorz Puda. – Zależy nam na tym, by wsparcie otrzymali także Polacy, niosący pomoc, udostępniający swoje domy, organizujący materialne, logistyczne wsparcie. Obecnie nie mamy żadnych środków europejskich, które moglibyśmy przeznaczyć na ten cel. Potrzebny jest nowy fundusz, dodatkowe pieniądze, by skutecznie, szybko i celowo nieść pomoc. Obawiamy się także, że wyczerpanym walką z pandemią i ofiarnie organizującym pomoc dla Ukrainy regionom może zabraknąć w rozpoczynającej się perspektywie finansowej środków na tzw. wkłady własne w projekty, współfinansowane z pieniędzy unijnych. Identyfikujemy ryzyko kryzysu na Ukrainie w odniesieniu do szans realizacji zakładanych inwestycji, wiedząc o sytuacji na rynku pracy, o odpływie pracowników ukraińskich z polskich firm. Mamy nadzieję, że szybko uda nam się proces negocjacyjny z Komisją Europejską zakończyć, wypracować takie rozwiązania, które pozwolą nam na pomoc innym i własny rozwój – podkreślił Grzegorz Puda.

 

Marszałkowie omówili też najważniejsze punkty negocjacji z Komisją Europejską w programach regionalnych na lata 2021 – 2027. Zajęli się wyzwaniami związanymi z funkcjonowaniem publicznego transportu zbiorowego w dobie popandemicznej, zadaniami i kompetencjami marszałków województw w zakresie przechowywania dokumentacji osobowej i płacowej pracodawców.

W bloku „Program Life na rzecz polskich samorządów” zaplanowano m.in.: panel „Korzyści dla przyrody i społeczności lokalnej z realizacji dwóch projektów LIFE w województwie świętokrzyskim: Ochrona cennych siedlisk przyrodniczych na Ponidziu oraz Renaturyzacja śródlądowej delty rzeki Nidy”.

Ostatnie punkty to przyjęcie stanowisk Konwentu Marszałków Województw RP w sprawach:

organizacji transportu publicznego; konieczności zmian przepisów prawa w zakresie czasowego przechowywania dokumentacji osobowej i płacowej pracodawców; zmian przepisów prawa w zakresie gospodarki odpadami dotyczących wskazania i utworzenia tzw. miejsc spełniających warunki magazynowania odpadów; Funduszu Kolejowego, jako efektywnego wsparcia samorządów województw.

 

 


Podziel się
Oceń

Komentarze