Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Nowy urlop na rodzinne kłopoty. Nie będziesz się martwił o opiekę

Do 2 sierpnia tego roku Polska musi przyjąć dyrektywę unijną work-life balance. Dzięki niej pracownicy zyskają prawo do nowego rodzaju urlopu. Komu i kiedy przysługuje?
Nowy urlop na rodzinne kłopoty. Nie będziesz się martwił o opiekę

Autor: Pixabay

Dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady UE w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów (tzw. dyrektywa work-life balance) przyjrzał się serwis Infor. Według jej założeń, pracownicy powinni mieć prawo do dodatkowego urlopu opiekuńczego. I powinien on wynosić 5 dni.

Co to jest?

Urlop opiekuńczy ma  umożliwić pracownikom zapewnienie opieki lub wsparcia krewnemu albo osobie zamieszkującej z nim w tym samym gospodarstwie domowym. Pod warunkiem, że wymagają one znacznej opieki lub wsparcia ze względów medycznych.

Kogo dotyczy? 

Unijny dokument – oprócz opieki nad dziećmi – zachęca do rozszerzania prawa do urlopu opiekuńczego na opiekę nad innymi krewnymi (np. rodzeństwo, dziadkowie). Należy pamiętać, że w takich przypadkach państwa członkowskie mogą wymagać zaświadczenia lekarskiego dotyczącego potrzeby zapewnienia opieki z powodów medycznych.

Co się zmieni?

Zgodnie ze zmianami, które znajdą się w Kodeksie pracy, pracownik będzie miał prawo do urlopu opiekuńczego w wymiarze do 5 dni. Przy założeniu, że spełnia opisane wyżej warunki (np. wskazanie medyczne).

Wniosek o urlop opiekuńczy

Żeby uzyskać urlop opiekuńczy, pracownik powinien złożyć wniosek o urlop w postaci papierowej lub elektronicznej. Musi zrobić to w terminie 3 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. We wniosku pracownik powinien wskazać:
• imię i nazwisko osoby, która wymaga znacznej opieki lub znacznego wsparcia z poważnych względów medycznych,
• przyczynę konieczności zapewnienia osobistej opieki lub wsparcia,
• stopień pokrewieństwa z pracownikiem.

Urlop opiekuńczy będzie wliczał się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Pracownik nie otrzyma jednak wynagrodzenia za czas przebywania na urlopie.

 


Podziel się
Oceń

Komentarze