Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 27 kwietnia 2024 21:11
Reklama
News will be here

Kurpiki za 2021 rok wręczone - [VIDEO]

Kurpie mają swoją tożsamość i są jedną z najbardziej wyrazistych kultur etnicznych w Polsce. Zasadnicze cechy tej tożsamości wynikają z historii i warunków życia w regionie. Nie znali np. zjawiska pańszczyzny, bo byli ludem podlegającym tylko królowi. Nie było panów rozwiązujących problemy, tylko sami musieli sobie ze wszystkim radzić. Stąd poczucie niezależności, samodzielność, przedsiębiorczość, kreatywność konieczna przy wykorzystywaniu darów boru i lasu oraz rolnictwa na słabych glebach. To rodziło szczególnie mocną wspólnotę rodzinną i sąsiedzką. To także źródło zamiłowań artystycznych na Kurpiach. Z tę miłość i przywiązani do Kurpi i kurpiowszczyzny po raz 21 wręczono Kurpiki, czyli Kurpiowskie Oskary, nagrody prezesa Związku Kurpiów.
Kurpiki za 2021 rok wręczone - [VIDEO]

W kategorii promowanie regionu Kurpika 2021 otrzymał artysta, dzięki któremu super bohaterowie pop kultury "kurpieją" jak np. Kapitan Ameryka czy Harley Quuin. Powstaja dzięki niemu również kurpiowscy superbohaterowie Puscak chyzy,  Chachluza i Wycinanka. Za tę twórczość kurpika otrzymał Marek Sachmata. - Spełniło się moje marzenie - mówił. 

 

Kurpik w kategorii pracodawca trafił do Browaru rzemieślniczego Balans, właściciele Dorota i Sławomir Topa produkują pierwsze od 135 lat rzemieślnicze piwo  na Kurpiach. Za budzenie tożsamości kurpiowskiej statuetka Kurpika powędrowała do Koła gospodyń wiejskich w Żelaznej rządowej. W kategorii Edukacja regionalna kurpika otrzymała Marianna Aniceta Zalewska. Pani Laura Bziukiewicz, której specjalnością są koronki, wykonywane po mistrzowsku frywolitki oraz jest założycielka prywatnego Muzeum Kurpiowskiego w Wachu otrzymała kurnika w kategorii ochrona dziedzictwa Kulturowego.

Choć Kurpiki są za 2021 rok, to jednak kapituła chciała wyraźnie podkreślić niezwykle ważne i dobre wydarzenie w historii Kurpiów, za jakie uważają przekazanie skansenu w Nowogrodzie samorządowi województwa podlaskiego. Tę prestiżowa nagrodę odebrał wicemarszałek województwa podlaskiego Marek Olbryś

- Jestem dumny, że znalazłem się w znakomitym gronie artystów, ludzi którzy w różnych dziedzinach działają na rzecz Kurpiów. To nobilituje, ale i jest dla mnie drogowskazem do kolejnych działań,. Od swojej pierwszej kadencji w sejmiku województwa podlaskiego starałem, by nasz regionalny samorząd przejął opiekę nad taka perłą jak Skansen Kurpiowski imienia Adama Chętnika w Nowogrodzie. Od 1 czerwca tak się stało i teraz mamy możliwość zrobić więcej, aby nadać mu nowy blask i stworzyć miejsce, które będzie symbolicznym domem wszystkich Kurpiów. Bo nie dzielimy ich na podlaskich i mazowieckich  (a są także społeczności kurpiowskie  w warmińsko - mazurskim). Ja jestem po dziadku i babci głęboko zakorzenionym Kurpiem, czyli pniokiem. Wierzę, że patrzą na mnie  z góry i razem ze mną się cieszą - mówił wzruszony Marek Olbryś.

Za działalność publiczną kurpika 2021 za doprowadzenie do wpisania kurpiowskiej kultury bartniczej na listę światowego dziedzictwa Unesco otrzymała etnolożka Joanna Cicha – Kuczyńska.

W tej samej kategorii kurpika odebrały panie z Towarzystwa Przyjaciół Myszyńca , a kategorii Talent kurpik przypadł Zenonowi Kowalczykowi, kierownikowi Galerii Ostrołęka, który zajmuje się malarstwem, grafiką, fotografią i rysunkiem. To był wieczór pełen emocji i wzruszeń, bo gdyby w Warszawie zabrakło Zamku Królewskiego, a w Krakowie Wawelu. to byłyby to bardzo bolesne straty, ale niegroźne dla ich struktury miasta. Gdyby Kurpiom zabrać język, taniec, wycinanki, fafernuchy, haft, byśki, rzeźby, nic by na tej ziemi nie zostało, co jest cenne mówił  ze sceny Wójt Kadzidła.

Kurpie są społecznością stworzoną, trwającą i mającą nadzieję tylko i wyłącznie dzięki kulturze. Potrzebują mocnych sojuszników, bezinteresownych i wspaniałych, cudownych ambasadorów, którzy nic od nas nie chcą. Kupie natomiast chcą, aby nieśli wierność i oryginalność kurpiowską na cały świat.

Uroczystość tegorocznych Kurpików uświetnił koncert miodowej kapeli z Łomży, laureaci zeszłorocznego Kurpika czyli Kapela mód na serce.

 

Zdobywcy Kurpików za 2021 rok

Kategoria „Ochrona dziedzictwa kulturowego” – Marek Olbryś, wicemarszałek województwa podlaskiego oraz Laura Bziukiewicz z Wachu;

Kategoria „Twórczość ludowa”  - Genowefa Staśkiewicz z gminy Kadzidło;

Kategoria „Muzyka i taniec” - Marcin Drabik z Kadzidła i Zbójnej oraz Skiela Kapela z Łomży w składzie Grzegorz Sekmistrz, Agnieszka Żemek-Pawczyńska, Adam Mordasiewicz i Janusz Korsan;

Kategoria „Promowanie regionu” – Marek Sachmata;

Kategoria „Pracodawca” – Browar w Zabrodziu k. Ostrołęki;

Kategoria „Budzenia tożsamości” – Koło Gospodyń Wiejskich w Żelaznej Rządowej;

Kategoria „Edukacja regionalna” – Marianna Aniceta Zalewska z Laskowca;

Kategoria „Działalność publiczna” – Joanna Cicha-Kuczyńska z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, która doprowadziła do wpisania kultury bartniczej na listę światowego dziedzictwa UNESCO oraz Towarzystwo Przyjaciół Myszyńca z prezes Katarzyną Olszewską; 

Kategoria „Talent” – Zenon Kowalczyk z Ostrołęki.            

Telewizja Narew była patronem medialnym Gali wręczenia Kurpików 2021




Podziel się
Oceń

Komentarze