To zapowiedziany niedawno przez resort sportu program, który będzie kosztował 2,5 mln zł. Dzięki tym pieniądzom niemal każdy będzie mógł wziąć udział w krótkim szkoleniu strzeleckim.
– Program Upowszechniania Strzelectwa to zupełnie nowy model systemowego wsparcia organizacji strzeleckich zajęć sportowych dla młodzieży w wieku 18-26 lat – tłumaczył minister sportu Kamil Bortniczuk. – Naszym celem jest zwiększenie oferty ogólnodostępnych zajęć sportowych wśród młodzieży, a także upowszechnianie postaw proobronnych. Strzelectwo sportowe to ciekawa dyscyplina, która uczy koncentracji i dokładności. Dlatego uważam, że powinna znaleźć stałe miejsce w procesie edukacji młodych Polaków – podkreślił.
Tyle że akurat ta część programu, która ma kosztować 2,5 mln zł, jest przeznaczona dla osób starszych, powyżej 26 lat. Z kolei hasło, że jest to oferta dla każdego, też nie do końca odpowiada prawdzie. Na takie szkolenie trzeba się zapisać w strzelnicy, która bierze udział w programie, a liczba miejsc na każdym kursie jest ograniczona. Warunkiem jest także to, że osoba, która chce się nauczyć obchodzenia z bronią, nie może należeć do klubu strzeleckiego ani mieć pozwolenia na broń. To działanie skierowane do osób, które nie miały wcześniej styczności z bronią.
Jak się zapisać na szkolenie?
Wystarczy wejść na tę stronę i wybrać właściwe województwo. Wtedy pojawią się adresy klubów oraz terminy szkoleń. Na przykład, jeśli chodzi o województwo mazowieckie, to strzelać można nie tylko w Warszawie, ale także w Maryninie i Nowym Dworze Mazowieckim.
Miejsc nie ma dużo, a terminy najbliższych szkoleń to już raczej wrzesień i później.
Program zakłada przeszkolenie 3740 osób niezwiązanych ze strzelectwem z techniki strzelania, budowy i działania broni sportowej oraz broni używanej w konfliktach zbrojnych XIX wieku.
– Zajęcia odbywają się w 20-osobowych grupach. Żeby wziąć w nich udział, należy się zarejestrować przez formularz rejestracyjny w zakładce „Zapisy”. Grupy szkolą się od lipca do grudnia. Rejestracja na daną grupę rozpoczyna się 14 dni przed rozpoczęciem zajęć. Decyduje kolejność zgłoszeń – informuje Polski Związek Strzelectwa Sportowego.

![Odkrycie „wodokaczki” nad Narwią. Co dalej z zabytkiem, który przypomniał Łomży o jej historii? - [VIDEO] Odkrycie „wodokaczki” nad Narwią. Co dalej z zabytkiem, który przypomniał Łomży o jej historii? - [VIDEO]](https://static2.narew.info/data/articles/sm-16x9-odkrycie-wodokaczki-nad-narwia-co-dalej-z-zabytkiem-ktory-przypomnial-lomzy-o-jej-historii-v-1776776116.png)

![Dzień otwarty w ZSTiO nr 4 w Łomży. Uczniowie poznają kierunki i wybierają przyszłość - [VIDEO] Dzień otwarty w ZSTiO nr 4 w Łomży. Uczniowie poznają kierunki i wybierają przyszłość - [VIDEO]](https://static2.narew.info/data/articles/sm-16x9-dzien-otwarty-w-zstio-nr-4-w-lomzy-uczniowie-poznaja-kierunki-i-wybieraja-przyszlosc-video-1776865394.jpg)

![Nowa sala konferencyjna w Szepietowie otwarta. Wzmocnienie dla doradztwa rolniczego w regionie - [VIDEO] Nowa sala konferencyjna w Szepietowie otwarta. Wzmocnienie dla doradztwa rolniczego w regionie - [VIDEO]](https://static2.narew.info/data/articles/sm-16x9-nowa-sala-konferencyjna-w-szepietowie-otwarta-wzmocnienie-dla-doradztwa-rolniczego-w-regionie-1776763345.jpg)
Komentarze