Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
News will be here

„Glogerianie” po raz 33 spotkali się w Łomży - [VIDEO i FOTO]

Silną reprezentację wśród uhonorowanych w 33. edycji prestiżowego Konkursu o Nagrodę i medal im. Zygmunta Glogera ma województwo podlaskie. Laury otrzymali wywodząca się ze Stelmachowa koło Tykocina Karolina Cicha, pracujący w Białymstoku i Łomży historyk Krzysztof Sychowicz, muzealnik z Suwałk Krzysztof Skłodowski oraz Książnica Podlaska.
„Glogerianie” po raz 33 spotkali się w Łomży -  [VIDEO i FOTO]

Autor: Jerzy Chaberek

Współorganizatorem konkursu glogerowskiego jest Narodowe Centrum Kultury. 

- Jest kilka czynników, które decydują, że  to dla nas bardzo ważne wydarzenie. Jeden z nich to wspaniała, wieloletnia tradycja bardzo zbieżna z naszymi działaniami pielęgnowania wspólnot lokalnych i dziedzictwa regionalnego. Kolejne to odkrywanie nowych form troski o kulturową tożsamość, co pozwala nie tylko trwać, ale też odkrywać nowe zjawiska, a wreszcie - łączenie wśród laureatów badaczy oraz twórców - tłumaczył Michał Rydzewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury, który wraz z Ludwikiem Malinowskim wręczał nagrody laureatom.

Główny laur Kapituła postanowiła przyznać profesor Kalinie Bahnevej. To literaturoznawczyni i tłumaczka literatury polskiej na język bułgarski. Jej zainteresowania badawcze obejmują między innymi recepcję literatury polskiej w Bułgarii, problematykę przekładoznawczą, historię literatury polskiej. Autorka licznych prac z zakresu komparatystyki słowiańskiej i historii literatury. "Gorliwa pośredniczka między dwiema kulturami narodowymi" - jak podkreślili członkowie Kapituły.  

- Nagroda to wspaniała przyczyna żeby wrócić do Polski po pięciu długich i trudnych latach nieobecności. Brakowało mi Polski i bardzo tęskniłam za drugą moją ojczyzną - przejmująco zabrzmiały refleksje Kaliny Bahnevej wspominającej obrazy, dźwięki, uczucia przywodzącej jej na myśl Polskę. 

Wśród laureatów znalazła się większa niż w poprzednich edycjach grupa związana z województwem podlaskim. Wyróżnienie honorowe odebrała Beata Zadykowicz, dyrektor Książnicy Podlaskiej; wyróżnienie - dr Krzysztof Skłodowski z Muzeum Okręgowego w Suwałkach; nagrodę III stopnia - dr hab. Krzysztof Sychowicz, historyk białostockiego IPN i Akademii Nauk Stosowanych w Łomży; nagrodę II stopnia - Karolina Cicha, pochodząca ze Stelmachowa  kompozytorka, wokalistka i multiinstrumentalistka, znana m. in. z muzycznych poszukiwań w kulturach mniejszości.

- Myślę, że to docenienie kilkudziesięciu lat pracy nad poznawaniem historii regionu łomżyńskiego i przybliżaniem losu poszczególnych osób, które - często niezasłużenie - znikają z naszej historii i pamięci - powiedział Krzysztof Sychowicz.

Dumy z laureatów nie krył uczestniczący w konkursowej gali Marek Olbryś, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego.      

- Z punktu widzenia samorządności w naszym kraju niezwykle ważne jest istnienie stowarzyszeń i innych organizacji pracujących na rzecz lokalnych społeczności. Badanie i kultywowanie regionalnych dziejów i tradycji to dla mnie także ważny element patriotyzmu i spójnego systemu wartości narodowych i samorządowych. Cieszę się, że wspieramy inicjatywę, która wykracza poza granice naszego regionu. Jestem dumny, że mamy kilkoro laureatów związanych z województwem podlaskim, a Książnica Podlaska to przecież instytucja "marszałkowska", która jest inicjatorem wielu ciekawych działań na rzecz całego regionu - powiedział wicemarszałek Marek Olbryś.

Oprawę artystyczną gali stanowił koncert w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej prezentującego warszawskie tradycje muzyczne. Jak mówił profesor Andrzej Jakubiak, który "dowodził" ekipą ze stolicy, była to jedna z artystycznych pereł uczelni kształcącej specjalistów z zupełnie innych dziedzin. 

Nagrody i Medale im. Zygmunta Glogera 2022

Nagroda I stopnia - profesor Kalina Bahneva; nagroda II stopnia - Karolina Cicha; nagrody III stopnia - profesor Agnieszka Matusiak z Wrocławia (badaczka wschodniej Słowiańszczyzny) i Krzysztof Sychowicz; wyróżnienia - Krzysztof Skłodowski i Stowarzyszenie Rodzin Powstańców Wielkopolskich w Środzie Wielkopolskiej; wyróżnienia honorowe - Krystyna i Marek Wójtowicz z Sieniawy w powiecie Nowy Targ i Książnica Podlaska.         




Podziel się
Oceń

Komentarze