Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Jesteśmy dumni, że mamy takich przedstawicieli osób starszych w Podlaskiem [FOTO]

O dobrym stylu życia, szeroko pojętym bezpieczeństwie osób starszych, prawach pacjenta, a także tajnikach długowieczności dyskutowano podczas środowego (16 listopada) spotkania, które zgromadziło kilkaset osób z regionalnych organizacji senioralnych. Wziął w nim udział także wicemarszałek Marek Olbryś. Partnerem strategicznym wydarzenia było Województwo Podlaskie.
Jesteśmy dumni, że mamy takich przedstawicieli osób starszych w Podlaskiem [FOTO]

Otwierając konferencję, Marek Olbryś podkreślał rolę seniorów w życiu społecznym województwa.

–Jesteśmy dumni, że mamy takich przedstawicieli osób starszych w Podlaskiem. Macie ogromnie dużo do zaoferowania drugiemu człowiekowi. Jesteście naszym bogactwem, z którego chcemy korzystać, bo macie ogromną wiedzę I doświadczenie, I władze regionu nie zwolnią was z obowiązku dzielenia się tym bogactwem – mówił wicemarszałek.

Jak zaznaczył, samorząd województwa wspiera środowiska senioralne. Dzięki przekazanym przez urząd marszałkowski funduszom europejskim swoją działalność mogły rozwinąć liczne kluby seniora, domy pomocy czy dzienny dom opieki medycznej. Dotowane są także mniejsze projekty poprawiające komfort życia osób starszych.

– Obiecuję, że będziemy o was dbać, tak jak to robiliśmy do tej pory – zapewnił Marek Olbryś, dziękując seniorom za „dobrą współpracę na rzecz naszego województwa”.

Druga młodość

Organizatorem forum jest Kurier Poranny i Gazeta Współczesna. Redaktor naczelny obu dzienników Adam Jakuć zwrócił uwagę na to, że osoby po 60. roku życia mają dużo możliwości, by kreować swoją codzienność.

– Życzę państwu, żebyście dzisiaj dostali takiej energii, żeby nie spocząć na laurach i zafundować sobie drugą młodość. Żebyście mogli czerpać pełnymi garściami z życia, bo teraz w końcu macie czas, żeby spełniać wiele swoich marzeń – powiedział.

Z kolei wiceprezeska Uniwersytetu Trzeciego Wieku Teresa Pruciak przybliżyła problem samotności u ludzi starszych.

– Samotność to nie brak ludzi wokół nas, to brak więzi między ludźmi – dowodziła, podkreślając, że spotkania takie, jak te, wypełniają ogromną lukę w życiu seniorów.

Aktywna jesień życia

O tym, jak zadbać o bezpieczeństwo, będąc osobą w starszym wieku, opowiedzieli podinspektor Tomasz Krupa – rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku i aspirant Łukasz Moniczewski, policyjny psycholog. Pani Teresa z klubu seniora przy ul. Białej w Białymstoku głównie dla tej prelekcji wzięła udział w forum.

– Na co dzień staram się być aktywna, chociaż za bardzo nie mam na to czasu, bo pilnuję wnuków I odwiedzam lekarzy. Ale przynajmniej raz w tygodniu staram się chodzić na gimnastykę – opowiadała zapytana o swoją codzienność.

Z kolei pani Barbara Drozdowska z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w filharmonii przy ul. Podleśnej w Białymstoku zjawiła się, ponieważ uważa, że „warto przychodzić na takie spotkania”. Zainteresowały ją także występy artystyczne.

W dalszej części forum uczestnicy wysłuchają informacji o przysługujących im prawach pacjenta, podjęty został też temat definiowania starości przez przedstawicieli różnych pokoleń. Z kolei do portfeli osób po 60. roku życia zajrzała Ida Stefanowicz z białostockiego oddziału Narodowego Banku Polskiego, wygłaszając wykład o bezpiecznych finansach seniorów. Arkadiusz Gawroński z YMAA Białystok zdradził zaś sekret na długowieczność.

VI Forum Seniora Press Polska zakończył koncert Marcina Wyrostka, uznanego polskiego akordeonisty.



Podziel się
Oceń

Komentarze