Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Zapowiedź premiery pocztówek i znaczków pocztowych stworzonych w ramach obchodów 160. rocznicy powstania styczniowego

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku we współpracy z Pocztą Polską przygotował wyjątkową serię kolekcjonerską znaczków pocztowych wraz z pocztówkami okolicznościowymi w ramach obchodów 160. rocznicy powstania styczniowego. Serdecznie zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej i social mediów, gdzie znajdą Państwo więcej informacji o premierach poszczególnych serii.
Zapowiedź premiery pocztówek i znaczków pocztowych stworzonych w ramach obchodów 160. rocznicy powstania styczniowego

W związku z obchodami 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego - w 2023 roku będą wydawane znaczki oraz karty pocztowe prezentujące największe bitwy i potyczki tego zrywu niepodległościowego na terenie województwa podlaskiego.

Tegoroczna seria kolekcjonerska zrealizowana staraniem Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku rozpocznie się od znaczka prezentującego ryngraf z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej „Boże zbaw Polskę”.

Kolejne będą skupiać się wokół podlaskich miejscowości, gdzie odbyły się największe bitwy i potyczki powstania styczniowego:

- Siemiatycze (6-7 II 1863),

- Waliły (29 IV 1863),

- Gruszki (28 VI 1863),

- Brzezince (7 VII 1863),

- Wincenta (18 IX 1863),

- Łukawica (19 IX 1863).

Kultywowanie pamięci o podlaskich uczestnikach powstania styczniowego i jego największych bitwach jest naszym patriotycznym obowiązkiem, dlatego też postanowiliśmy uwiecznić te wydarzenia i ich bohaterów w tej niestandardowej formie.

***

Pierwszy znaczek pocztowy, który upamiętniał powstanie styczniowe, został wyemitowany przez Pocztę Polską w 1938 r. i przedstawiał Romualda Traugutta – ostatniego dyktatora tego zbrojnego wystąpienia – w towarzystwie bohaterskich powstańców.


Podziel się
Oceń

Komentarze