Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Spotkanie Noworoczne Kół Gospodyń Wiejskich powiatu ostrołęckiego - [VIDEO]

W Domu Kultury w Przedświciu odbyło się noworoczne spotkanie KGW zrzeszonych w Regionalnym Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Ostrołęce. Inicjatorką spotkania była Barbara Gałązka, prezes Związku
Spotkanie Noworoczne Kół Gospodyń Wiejskich powiatu ostrołęckiego - [VIDEO]

Przybyłych gości powitał wójt gminy Wąsewo Rafał Kowalczyk, który nie ukrywał zadowolenia ze spotkania i podkreślał, że takie inicjatywy są ważne, ponieważ łączą społeczność i pozwalają na wymianę doświadczeń i poglądów.

Wspólnota, którą tworzą związki rolnicze, kółka i organizacje podejmuje wiele działań, przedsięwzięć i inwestycji, służących wszystkim mieszkańcom. To wspaniała inicjatywa, ale też bardzo dużo pracy włożonej przez Panie z Kół Gospodyń Wiejskich. – podkreślał obecny na spotkaniu noworocznym radny województwa mazowieckiego Mirosław Augustyniak.

Ostatni czas pokazał, że polska wieś przeżywa odrodzenie. Placówki rolnicze, tak jak Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Starym Lubiejewie odnotowują coraz większe zainteresowanie tym kierunkiem kształcenia.  Poza zainteresowaniem ofertą dzienną, szkoła rolnicza oferuje kursy zawodowe dla dorosłych w zakresie rolnictwa. Jak zaznacza Roman Malicki, Dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Starym Lubiejewie współpraca z Kołami jest niezwykle ważna, gdyż wzajemnie wymieniają się wiedzą.

Koła Gospodyń Wiejskich współpracują ściśle także  z Domami Kultury, placówkami oświaty,  oraz bibliotekami.

Podstawowym zadaniem kół gospodyń wiejskich jest zapewnienie zrzeszonym w nim kołom pomocy w realizacji zadań statutowych, rozwijanie ich działalności oraz reprezentowanie ich interesów w kraju i za granicą. Dla większości jest to jednak kultywowanie tradycji, podtrzymywanie kultury. Współczesne Koła Gospodyń Wiejskich różnią się od tych, które znają nasze babcie, czy prababcie.

Koła Gospodyń Wiejskich to dobrowolna organizacja działająca głównie na terenach wiejskich. Powstają coraz to nowsze koła z ogromem świeżych pomysłów, ale z poszanowaniem tradycji.

Działalność kół koncentruje się na pięciu aspektach. Jest to pomoc w wychowywaniu , kształceniu, organizacji wypoczynku dzieci i młodzieży, działanie na rzecz ochrony zdrowia, rozwijanie przedsiębiorczości kobiet, racjonalizowanie wiejskiego gospodarstwa domowego i przede wszystkim zwiększaniu uczestnictwa mieszkańców wsi w dziedzinie kultury i kultywowaniu folkloru . Doskonale wie o tym twórczyni ludowa Czesława Lewandowska,  która od blisko czterdziestu lat tworzy tradycyjne koronki.

Chociaż Koła Gospodyń Wiejskich kojarzą się głównie z obecnością Pań, to jest tam również miejsce dla Mężczyzn.

Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich Przedświt Janina Sójka skierowała podziękowania do Barbary Gałązki, inicjatorki wszystkich spotkań.

KGW Promują swoje miejscowości, organizują festyny i jarmarki. Z uwagi na zaangażowanie w rozwój miejscowości, na terenie których działają, są również szkołami społeczeństwa obywatelskiego.


Podziel się
Oceń

Komentarze