Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

"Jak osiągnąć sukces w uprawie kukurydzy kiszonkowej"? - konferencja organizowana w ramach unijnego programu SeedsEU [VIDEO]

"Jak osiągnąć sukces w uprawie kukurydzy kiszonkowej"? Na to pytanie starali się odpowiedzieć prelegenci ze świata nauki oraz przedstawiciele firm produkujących środki ochrony roślin podczas konferencji zorganizowanej przez Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie we współpracy z Polskim Związkiem Producentów Kukurydzy w Poznaniu w ramach unijnego programu SeedsEU. Konferencja była skierowana do rolników oraz producentów kukurydzy.
"Jak osiągnąć sukces w uprawie kukurydzy kiszonkowej"? - konferencja organizowana w ramach unijnego programu SeedsEU [VIDEO]

Kukurydza jest rośliną potrzebną dla polskiego rolnictwa. Jest przede wszystkim bardzo wydajna i doskonale potrafi adaptować się do zmiennych warunków pogodowych. Wszystkie kierunki uprawy kukurydzy są dobre, a zwłaszcza kierunki przemysłowego wykorzystania, które otwierają rynek. – podkreśla Tadeusz Michalski, Prezes Polskiego Związku Producentów Kukurydzy w Poznaniu. Podczas konferencji zdradził jak wyprodukować dobrą kiszonkę.

 

Od początku XXI wieku produkcja kukurydzy w Polsce wykazuje trend wzrostowy. W porównaniu na przykład z pszenicą jest ona bardziej wszechstronną rośliną, jeśli mowa o jej wykorzystaniu. Około 2/3 światowej produkcji przeznaczone jest na paszę dla zwierząt jako ziarno bądź kiszonka z całych roślin. Ziarno i kiszonka z kukurydzy są jednymi z najbardziej energetycznych pokarmów dla zwierząt gospodarczych. Dostarczają więcej tłuszczu niż pszenica i jęczmień, jednak zawierają mniej protein niż ziarna zbóż. Jak zaznacza poseł Kazimierz Gwiazdowski -Polska jest obecnie na trzecim miejscu w Unii Europejskiej jeżeli chodzi o uprawę kukurydzy.

Silne przesłanki ekonomiczno-gospodarcze powodują, że skala uprawy tej rośliny dynamicznie wzrasta. Należy też sądzić, że aktualny trend zostanie utrzymany. Większy areał gruntów kukurydzy daje większe bezpieczeństwo ekonomiczne dla gospodarstwa.

Dla Rolników takie spotkania i konferencje to możliwość zdobycia nowej wiedzy lub poszerzenia dotychczasowych umiejętności, a także wymiana doświadczeń.

Dla niektórych gospodarzy to odskocznia od rzeczywistości połączona ze zdobywaniem nowych kompetencji.

Jeszcze 15 lat temu ziarno kukurydzy wyprodukowane w Polsce zaspokajało 10-20% potrzeb, dziś produkcja w pełni pokrywa nasze zapotrzebowanie, a nawet konieczny jest eksport 1-1,5 mln ton. Wśród wszystkich roślin produkcji polowej, w uprawie kukurydzy dokonał się w największy postęp.

 


Podziel się
Oceń

Komentarze