Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Profilaktyka cukrzycy u dzieci. Pilotażowy program zinaugurowany w Kolnie - [VIDEO]

“Gorzko - słodki problem”. Cukrzyca. Określana jest obecnie mianem pierwszej niezakaźnej epidemii na świecie. Dotyka w Polsce nawet 3,5 mln osób, a tempo zachorowań wzrasta. Choroba najczęściej rozpoznawana jest u dzieci i młodzieży. Zostaje z nimi na całe życie, determinując i absorbując sobą każdą chwilę ich życia. Wymaga ciągłej i częstej kontroli poziomu cukru we krwi, podawania insuliny do każdego posiłku i całodobowej bazy. Nieleczona skraca długość życia, pogarsza jego jakość i prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych związanych z uszkodzeniem lub zaburzeniem czynności; oczu, nerek, serca i naczyń krwionośnych.
Profilaktyka cukrzycy u dzieci. Pilotażowy program zinaugurowany w Kolnie - [VIDEO]

Burmistrz Kolna zorganizował spotkanie informacyjne, na które zaprosił samorządowców oraz dyrektorów szkół i przedszkoli, by wspólnie ze specjalistami  w dziedzinie diabetologii przedyskutować kwestie profilaktyki cukrzycy u dzieci. Dzieci właśnie z powiatu kolneńskiego jako pierwsze wezmą udział w badaniach przesiewowych.  Prelegentami byli prof. Artur Bossowski - kierownik Kliniki Pediatrii, Endokrynologii, Diabetologii z Pododdziałem Kardiologii UMB i prof. Piotr Trzonkowski, kierownik Katedry i Zakładu Immunologii Medycznej w Gdańsku, absolwent I LO im. Adama Mickiewicza w Kolnie. Naukowcy planują przeprowadzić na szeroką skalę badania populacyjne wśród dzieci w województwie podlaskim, a docelowo w całej Polsce. 

- Jest to choroba, która jak się rozpocznie to trwa przez całe życie i daje powikłania w postaci zawałów serca, udarów, niewydolności nerek, ślepoty. Jak dodaje prof. dr hab. Artur Bossowski, endokrynolog, pediatra, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. - Skala występowania cukrzycy typu 1 u dzieci jest ogromna, można powiedzieć, że o 300 procent wzrosła od lat osiemdziesiątych-dziewięćdziesiątych zapadalność na cukrzycę typy 1 u dzieci.

 

 

- Rozpoczynamy taki program pilotażowy dotyczący poszukiwania dzieci zagrożonych rozwojem cukrzycy typu pierwszego. Współcześnie jesteśmy w stanie tę cukrzycę wyłapać, zanim zaczynają się objawy choroby. Nawet kilka do kilkunastu lat wcześniej - mówił prof. Piotr Trzonkowski. - Wtedy jesteśmy w stanie takiego pacjenta, który jest  grupie ryzyka, monitorować i prowadzić taka, żeby,  cukrzyca rozwijała się maksymalnie późno i jej objawy nie były tak bardzo dramatyczne dodaje prof. Trzonkowski .

Działania edukacyjno-prewencyjne mają na celu zapobieganie ostrym powikłaniom cukrzycy typu 1, rozwojowi kwasicy ketonowej stanowiącej zagrożenie dla życia pacjenta, a także zminimalizowanie ryzyka wystąpienia powikłań przewlekłych.

- Chcemy wyłapywać te dzieci znacznie wcześniej, tak, żeby one nigdy do tego momentu nie dotarły, ponieważ one się potem bardzo źle prowadzą, po epizodzie tej śpiączki – tłumaczył na spotkaniu profesor Trzonkowski.

 

Dzieci właśnie z powiatu kolneńskiego jako pierwsze wezmą udział w badaniach przesiewowych.

- Rozmawialiśmy z burmistrzem Kolna, czy nie zdecydowałby się na taki program i dzięki jego uprzejmości rozpoczęliśmy, taką właśnie inicjatywę – zaznacza prof. Trzonkowski.

 

To zaszczyt, że placówki oświatowe z Kolna miały swój wkład w edukację tak wybitnego naukowca uważa Burmistrz Kolna Andrzej Duda. – Myślę, że ten temat jest bardzo ważny i na czasie – podkreśla burmistrz.

Wybrane przez samorządy szkoły i przedszkola odwiedzać będą pracownicy medyczni  Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Program profilaktyczny przewiduje przebadanie około 50 tys dzieci w wieku od 1 do 9 lat. Cukrzyca wcześnie wykryta w przyszłości pozwoli na odpowiednią edukację rodzin z zakresu rozpoznawania wczesnych objawów zaburzeń metabolizmu węglowodanów, wczesnym wdrożeniu zasad zdrowego żywienia, konieczności utrzymania stabilnej masy ciała, regularnej aktywności fizycznej oraz objęcie pacjenta ścisłą opieką Poradni Diabetologicznej.



Podziel się
Oceń

Komentarze