Już po raz piąty powstał raport o 100 najczęściej popełnianych błędach w internecie (jest dostępny na stronie polszczyzna.pl). Ich autorami są Nadwyraz.com i serwis Polszczyzna.pl.
Co wynika z tego badania?
Między innymi to, że w ubiegłym roku popełniliśmy dużo mniej błędów. Statystyka wygląda następująco:
• w 2017 r. – było ich prawie 4,5 mln,
• w 2018 r. – ponad 4 mln,
• w 2020 r. – blisko 5,2 mln,
• w 2021 r. – około 5,1 mln
• w 2022 r. – ponad 3,7 mln.
15 najczęstszych błędów w internecie
napewno (powinno być na pewno),
dzień dzisiejszy (dzisiaj),
na prawdę (naprawdę),
w ogóle / wogule (w ogóle),
narazie (na razie),
na codzień (na co dzień),
po za tym (poza tym),
niewiem (nie wiem),
conajmniej (co najmniej),
wziąść (wziąć),
na przeciwko (naprzeciwko),
złodzieji (złodziei),
z przed/zprzed (sprzed),
dlatego bo (dlatego że),
jusz (już).
W 2022 r. z pierwszej piętnastki wypadły: muj (poprawnie mój) i ktury (poprawnie który).
10 najczęstszych błędów ortograficznych w internecie
napewno (powinno być na pewno),
naprawdę (naprawdę),
wogóle/wogule (w ogóle),
narazie (na razie),
na codzień/nacodzień (na co dzień),
po za tym/pozatym (poza tym),
niewiem (nie wiem),
conajmniej (co najmniej),
na przeciwko/na przeciw (naprzeciwko/naprzeciw),
złodzieji (złodziei).
10 najczęstszych błędów leksyklanych
Jak wyjaśniają autorzy raportu, chodzi m.in. o użycie wyrazu w niewłaściwym znaczeniu czy stosowanie pleonazmów lub tautologii (tzw. masło maślane):
dzień dzisiejszy (poprawnie dzisiaj),
trwać nadal (trwać),
okres czasu (czas),
kartka papieru (kartka),
w każdym bądź razie (w każdym razie),
spadać w dół (spadać),
fakt autentyczny (fakt),
po najmniejszej linii oporu (po linii najmniejszego oporu),
akwen wodny (akwen),
języczek uwagi (języczek u wagi).
10 najczęstszych błędów fleksyjnych
Błędy fleksyjne to te związane z odmianą. W pierwszej dziesiątce znalazły się:
wziąść (wziąć),
ludzią (ludziom),
doktór/doktur (doktor),
dziecią (dzieciom),
kupywać (kupować),
derektor (dyrektor),
ja rozumie (rozumiem),
lubiałem/lubiałam (lubiłem/lubiłam),
pierszy/piersza (pierwszy/pierwsza),
poszłem (poszedłem).
Najczęstsze błędy składniowe
W 2022 r. na liście znalazły się:
dlatego bo/dlatego ponieważ (dlatego że),
pod rząd (z rzędu)
półtorej roku (półtora roku).
półtora godziny (półtorej godziny),
półtorej tygodnia (półtora tygodnia),
po lewo/po prawo (po lewej/po prawej),
ubrać kurtkę (założyć kurtkę),
dla czemu (dlaczego).

![Zaproszenie na XI Wieczór Wigilijny w Galerii Sztuki Iwo Świątkowski w Łomży [VIDEO] Zaproszenie na XI Wieczór Wigilijny w Galerii Sztuki Iwo Świątkowski w Łomży [VIDEO]](https://static2.narew.info/data/articles/sm-16x9-zaproszenie-na-xi-wieczor-wigilijny-w-galerii-sztuki-iwo-swiatkowski-w-lomzy-1765205570.jpg)
![Czy warto zostać w Łomży? Młodzież debatowała o przyszłości miasta [VIDEO] Czy warto zostać w Łomży? Młodzież debatowała o przyszłości miasta [VIDEO]](https://static2.narew.info/data/articles/sm-16x9-debata-oxfordzka-w-lomzy-mlodzi-o-przyszlosci-video-1765459198.jpg)
![Koncert Młodych Artystów w Kolnie – Piosenki Agnieszki Osieckiej w świątecznym klimacie [VIDEO] Koncert Młodych Artystów w Kolnie – Piosenki Agnieszki Osieckiej w świątecznym klimacie [VIDEO]](https://static2.narew.info/data/articles/sm-16x9-koncert-mlodych-artystow-w-kolnie-piosenki-agnieszki-osieckiej-w-swiatecznym-klimacie-video-1765472203.jpg)
![Piernikowe Warsztaty – dzieci z Kupisk pieką i dekorują świąteczne pierniki [VIDEO] Piernikowe Warsztaty – dzieci z Kupisk pieką i dekorują świąteczne pierniki [VIDEO]](https://static2.narew.info/data/articles/sm-16x9-piernikowe-warsztaty-dzieci-z-kupisk-pieka-i-dekoruja-swiateczne-pierniki-video-1765295499.jpg)

Komentarze