Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Rejestracja w bazie DKMS i praktyczny e-book „z krwi i kości”

Dziesiąty raz studenci Akademii Nauk Stosowanych w Łomży jednoczą się wokół misji pomocy chorym na nowotwory krwi. Żacy z ANSŁ przeprowadzają rejestrację potencjalnych dawców szpiku kostnego. Akcja rejestracji wystartowała 16 kwietnia podczas piątej edycji Otwartych Akademickich Mistrzostw Łomży w Biegu Ulicznym (ANSŁ, ul. Akademicka 1), a potrwa do 23 kwietnia.
Rejestracja w bazie DKMS i praktyczny e-book „z krwi i kości”

– Co czterdzieści minut w Polsce i co dwadzieścia sześć sekund na świecie pada diagnoza nowotworu krwi. Większość osób, która ją usłyszy, będzie potrzebowała przyczepu szpiku kostnego lub komórek macierzystych, a tylko co piata z nich będzie mogła otrzymać zgodny genetycznie przeszczep od członka rodziny. Pozostali, około 80 procent chorych, mogą liczyć na dawców niespokrewnionych. A, że nasz genotyp jest bardzo zróżnicowany, szansa na znalezienie „genetycznego bliźniaka” wynosi 1: 20 000, a w przypadku rzadkiego genotypu jeden do kilku milionów. Dlatego tak ważne jest, abyśmy do bazy potencjalnych dawców trafili. Im więcej zarejestrowanych osób tym większa szansa, że chorzy otrzymają szansę na powrót do zdrowia – mówią Julia Mastalerz i Klaudia Milewska, przewodnicząca i wiceprzewodnicząca Samorządu Studentów Akademii Nauk Stosowanych w Łomży, a także wolontariuszki Fundacji DKMS Polska zajmującej się rejestracją potencjalnych dawców szpiku kostnego. 

HELPERS’ GENERATION to ogólnopolski team wolontariuszy. Żacy z Polski organizują na swoich macierzystych uczelniach akcje rejestracji w bazie dawców szpiku kostnego. Dotychczas udało im się zarejestrować blisko 150 000 dawców. Studencka społeczność Akademii Nauk Stosowanych od 2013 roku rejestruje i popularyzuje ideę dawstwa. 

– Popularyzujemy ten temat poprzez nasze media społecznościowe, a także w akcjach informacyjnych na terenie uczelni – mówią Julia Mastalerz i Klaudia Milewska.

Z przeprowadzonej przez studentki ankiety wynika, że główną barierę, aby zrobić prosty wymaz z wewnętrznej strony policzka i trafić do bazy dawców szpiku kostnego, są brak wiedzy, stereotypy, nieuzasadniony lęk. 

- Aby rozwiać potencjalne wątpliwości przygotowałyśmy z naszymi Koleżankami i Kolegami e-book „Z krwi i kości” do poprania poprzez kod QR, stronę internetową uczelni. Projekt jest w stu procentach studencki, od przygotowania treści, redakcję po graficzny skład całości - wyjaśniają studentki. 

E-book „Z krwi i kości” to praktyczny poradnik promujący ideę dawstwa szpiku kostnego i komórek macierzystych, a także zdrowego stylu życia: zawiera porady dietetyczne, fizjoterapeutyczne i kosmetologiczne, a także lovestory z krwi i kości. Studentki zachęcają do lektury! 

https://ansl.edu.pl/images/pdf/E-BOOK_Z_KRWI_I_KO%C5%9ACI.pdf



 


Podziel się
Oceń

Komentarze