Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 maja 2024 13:53

200 plus za bycie Polakiem! Czy taką obietnice usłyszymy w czasie kampanii?

Nie dostaje 500 plus ani trzynastki czy czternastki. Mimo że płaci podatki, z których te świadczenia są finansowane. Czuje się tym pokrzywdzony? Tak uważa Prawie połowa Polaków.

Czy Polacy, którzy nie są beneficjentami takich programów jak 500 plus czy 13 emerytura, też powinni otrzymywać jakieś świadczenia socjalne (finansowe) od państwa? Na zlecenie Interii zapytała o to uczestników sondażu pracownia Smartscope.

Prawie połowa jest na „tak”

„Zdecydowanie tak” – ten wybór wskazało 24,37 proc. respondentów. Blisko 23 proc. kolejnych odpowiadało „tak” lub „raczej tak”. Oznacza to, że za rozbudowaniem systemu benefitów opowiada się ponad 47 proc. Polaków.

Tego punktu widzenia nie podziela około 30 proc. Z tego 14,6 proc. ankietowanych odpowiedziało „zdecydowanie się nie zgadzam”, 14,51 proc. – „nie” i „raczej nie”.

Ale aż 23,71 proc. badanych nie potrafiło udzielić odpowiedzi na sondażowe pytanie i wskazało opcją „nie wiem”.

Z twierdzeniem zawartym w pytaniu częściej nie zgadzają się mężczyźni i osoby w wieku emerytalnym. Najczęściej natomiast zgadzają się z nim osoby w wieku 45-54 lata. 

Za dodatkowym wsparciem częściej są ci, którzy nie mają dzieci. Beneficjenci programu 500 plus, czyli rodzice dzieci do 18 roku życia, najczęściej wskazywali odpowiedź „nie wiem”.

Jestem w sumie zaskoczony

– Z badań psychologów społecznych wiemy, że obdarowanie kogoś czymś – a byłby to właśnie bezpośredni transfer – jest dużo silniejsze niż zabranie mu np. części podatków. Przy takim pytaniu jestem w sumie zaskoczony, że nie wszyscy byli za - podkreśla socjolog Mikołaj Cześnik, prof. SWPS. 

Obietnica pieniędzy gwarancją sukcesu?

Czy taka propozycja może pojawić się w tej kampanii wyborczej. Nie można tego wykluczyć, biorąc po uwagę, że politycy nie wychodzą z sondaży.   

W jednym z ostatnich United Surveys na zlecenie RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej” zapytał Polaków, co partie musiałyby im obiecać, żeby oddali na nich swoje głosy. 

Aż 43,1 proc. uczestników sondażu odpowiedziało, że o wygranej w jesiennych wyborach zdecydują obietnice transferów finansowych do różnych grup społecznych. Propozycja zawarta w sondażu Interii dobrze wpisuje się w takie myślenie. 

 


Podziel się
Oceń

Komentarze